Artykuły

 • Tłusty Czwartek - kilka słów o tradycji

  Tłusty Czwartek - kilka słów o tradycji

  Jak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję badawczą IQS w 2015 roku, połowa Polaków deklaruje, że w Tłusty Czwartek jada zwykle po 2-3 pączki. Około 1/4 społeczeństwa przyznaje, że zjada więcej niż 3 sztuki, a dotyczy to zwłaszcza młodych mężczyzn. Jakie pączki smakują nam najbardziej? Jedni lubią tradycyjne z marmoladą, inni z różą, a jeszcze inni z adwokatem, budyniem i czekoladą. Oprócz pączków, w Polsce popularne są także faworki, lecz cieszą się one większym zainteresowaniem wśród kobiet. Skąd wzięła się tradycja jedzenia tych słodkości?
 • Seniorzy też mogą obchodzić Dzień Zakochanych!

  Seniorzy też mogą obchodzić Dzień Zakochanych!

  Walentynki często odbierane są jako święto dla zakochanych pierwszą miłością nastolatków, jednak faktem jest, że w uczuciach nie liczy się metryka urodzenia. Okazuje się, że nie tylko młode osoby obchodzą ten miły dzień. Seniorzy też są zakochani, a w dodatku mogą się pochwalić pięknym stażem małżeńskim, który trwa zwykle kilkadziesiąt lat.
 • Niedobór witaminy D u osób starszych

  Niedobór witaminy D u osób starszych

  Starsze osoby często zmagają się z niedoborem witaminy D. Jej deficyt może spowodować nie tylko osteoporozę, ale także przyczynić się do powstania chorób serca, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego, a nawet niektórych nowotworów. W wielu krajach mamy do czynienia z dużym problemem hipowitaminozy witaminy D.
 • Jak dokonać prawidłowego pomiaru ciśnienia tętniczego?

  Jak dokonać prawidłowego pomiaru ciśnienia tętniczego?

  Jak się okazuje, utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi to problem, który dotyczy wielu Polaków. Nieprawidłowy pomiar ciśnienia często jest oznaką poważnych zmian w obrębie układu krążenia. Na szczęście, odpowiednia profilaktyka zmniejsza ryzyko zachorowalności. Jak zatem prawidłowo mierzyć ciśnienie?
 • 4 powody, by spędzać czas w towarzystwie zwierząt

  4 powody, by spędzać czas w towarzystwie zwierząt

  W wielu rodzinach zwierzęta od zawsze były częścią międzypokoleniowej tradycji. Są również i takie rodziny, pośród których nie ma miejsca na psa, bądź kota, chociażby ze strachu przed alergią. Posiadanie zwierzaka niesie za sobą wiele korzyści. Popatrzcie sami.
 • Jak zadbać o relacje z osobą, która cierpi na demencję?

  Jak zadbać o relacje z osobą, która cierpi na demencję?

  Demencja często oznacza obniżenie sprawności umysłowej, emocjonalnej i społecznej, w wyniku czego znacznie zmniejszają się funkcje społeczne. Choroba atakuje zwykle pamięć krótkotrwałą, a w szczególności umiejętność myślenia oraz język i motorykę. Bywa również i tak, że schorzenie powoduje zmiany w strukturze osobowości.
 • Jak leczyć grypę żołądkową?

  Jak leczyć grypę żołądkową?

  Trudno znaleźć osobę, która chociaż raz w życiu nie miała grypy żołądkowej. Choroba ta często zwana jest potocznie grypą jelitową lub jelitówką. Jest to wirusowe zakażenie układu pokarmowego, przy którym występują wymioty i biegunka wywołane przez rotawirusy, narowirusy i adenowirusy. Jelitówce może towarzyszyć również gorączka, ból brzucha, nudności, brak apetytu, czy ogólne osłabienie.
 • Domowe sposoby na kaszel

  Domowe sposoby na kaszel

  Domowe sposoby na kaszel kojarzą nam się z dzieciństwem, kiedy nasze babcie, czy mamy same przygotowywały syropy, nacierały nam plecy spirytusem i stawiały bańki. Kaszel bywa bardzo uciążliwy. Niezależnie od tego, czy jest suchy, czy mokry - sprawia, że się dusimy i ciężko nam wypowiedzieć zdanie tak, by pod koniec nie złapał nas atak kaszlu. W naturze występuje wiele skutecznych substancji, które mają dobroczynne działanie lecznicze, dlatego nie warto od razu łykać antybiotyków.
 • Muzykoterapia dla seniorów

  Muzykoterapia dla seniorów

  Terapia z wykorzystaniem muzyki może przyczynić się do poprawy koncentracji, samopoczucia i sprawności ruchowej u seniorów. Takie leczenie muzyką może przede wszystkim wydobyć z pacjentów emocje. Czasami bywa tak, że osoby starsze nie potrafią poradzić sobie ze zmianami fizycznymi i psychicznymi, jakie zachodzą w ich organizmie.
 • Symbolika Święta Trzech Króli

  Symbolika Święta Trzech Króli

  Święto Trzech Króli obchodzimy 6 stycznia. Większość z nas, idzie wtedy do Kościoła, a na drzwiach widnieje charakterystyczny napis - K + M + B. Czy wiemy jednak, jakie znaczenie mają wszystkie tradyje, które praktykujemy w tym dniu?
 • Zapomniane tradycje Świąt Bożego Narodzenia

  Zapomniane tradycje Świąt Bożego Narodzenia

  Boże Narodzenie to czas, który kojarzy nam się z zapachem choinki, dwunastoma potrawami, opłatkiem oraz prezentami. Co roku celebrujemy tradycje, których nauczyliśmy się w rodzinnym domu. Nakrywamy do stołu, stawiamy dodatkowy talerz, kładziemy siano pod obus, wypatrujemy pierwszej gwiazdki, śpiewamy kolędy... Nadchodzi wtedy czas radosnej harmonii, kiedy choć na chwilę możemy oderwać myśli od codziennego życia w biegu. Obecnie, nie pamiętamy jednak o wszystkich zwyczajach, które były niegdyś nieodłącznym elementem świętowania narodzin Jezusa.
 • Święta: jak jeść, by się nie przejeść?

  Święta: jak jeść, by się nie przejeść?

  Na wigilijnym stole znajduje się mnóstwo potraw, które swoim wyglądem kuszą, by spróbować każdej z nich. Zazwyczaj są to potrawy kaloryczne i ciężkostrawne. Kiedy zasiądziemy do stołu razem z rodziną, ciężko jest nam od niego odejść. Jak zatem radzić sobie ze świąteczną dawką kalorii, by uniknąć bólu brzucha i uczucia przejedzenia?
 • Jak dbać o nasze serce?

  Jak dbać o nasze serce?

  Nasze serce nigdy nie śpi i nie odpoczywa. Jego ciągłe, niezakłócone niczym działanie jest warunkiem sprawności całego organizmu. To najważniejszy organ, który pompuje krew do naczyń krwionośnych. Warto więc zwracać uwagę na swoje zdrowie, by nie przegapić momentu, kiedy pojawią się pierwsze symptomy chorób serca.
 • Bezdech senny u osób starszych. Jak sobie z nim poradzić?

  Bezdech senny u osób starszych. Jak sobie z nim poradzić?

  Bezdech senny jest dość częstym zaburzeniem oddychania podczas snu. Okresowe zatrzymania oddechu powodują niedotlenienie tkanek, wahania ciśnienia krwi oraz wzmożoną pracę serca. Osoby cierpiące na bezdech głośno chrapią i często, nie mogąc złapać odechu, wybudzają się w nocy. Jakie są objawy bezdechu i na czym polega jego leczenie? Sprawdźmy!
 • Tlenoterapia, czyli leczenie tlenem

  Tlenoterapia, czyli leczenie tlenem

  Na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, nazywaną  POChP, cierpi wiele Polaków. Nowoczesną metodą lecznia tej przypadłości jest tlenoterapia. Dawniej dostępna tylko w warunkach szpitalnych, dziś coraz częściej stosowana w domu. Niedotlenienie organizmu osłabia nasz system odpornościowy, a niedostateczna ilość tlenu prowadzi do wielu infekcji oraz powaznych chorób. Sprawdź na czym polega tlenoterapia!