Artykuły

 • Jak zadbać o relacje z osobą, która cierpi na demencję?

  Jak zadbać o relacje z osobą, która cierpi na demencję?

  Demencja często oznacza obniżenie sprawności umysłowej, emocjonalnej i społecznej, w wyniku czego znacznie zmniejszają się funkcje społeczne. Choroba atakuje zwykle pamięć krótkotrwałą, a w szczególności umiejętność myślenia oraz język i motorykę. Bywa również i tak, że schorzenie powoduje zmiany w strukturze osobowości.
 • Jak leczyć grypę żołądkową?

  Jak leczyć grypę żołądkową?

  Trudno znaleźć osobę, która chociaż raz w życiu nie miała grypy żołądkowej. Choroba ta często zwana jest potocznie grypą jelitową lub jelitówką. Jest to wirusowe zakażenie układu pokarmowego, przy którym występują wymioty i biegunka wywołane przez rotawirusy, narowirusy i adenowirusy. Jelitówce może towarzyszyć również gorączka, ból brzucha, nudności, brak apetytu, czy ogólne osłabienie.
 • Domowe sposoby na kaszel

  Domowe sposoby na kaszel

  Domowe sposoby na kaszel kojarzą nam się z dzieciństwem, kiedy nasze babcie, czy mamy same przygotowywały syropy, nacierały nam plecy spirytusem i stawiały bańki. Kaszel bywa bardzo uciążliwy. Niezależnie od tego, czy jest suchy, czy mokry - sprawia, że się dusimy i ciężko nam wypowiedzieć zdanie tak, by pod koniec nie złapał nas atak kaszlu. W naturze występuje wiele skutecznych substancji, które mają dobroczynne działanie lecznicze, dlatego nie warto od razu łykać antybiotyków.
 • Muzykoterapia dla seniorów

  Muzykoterapia dla seniorów

  Terapia z wykorzystaniem muzyki może przyczynić się do poprawy koncentracji, samopoczucia i sprawności ruchowej u seniorów. Takie leczenie muzyką może przede wszystkim wydobyć z pacjentów emocje. Czasami bywa tak, że osoby starsze nie potrafią poradzić sobie ze zmianami fizycznymi i psychicznymi, jakie zachodzą w ich organizmie.
 • Symbolika Święta Trzech Króli

  Symbolika Święta Trzech Króli

  Święto Trzech Króli obchodzimy 6 stycznia. Większość z nas, idzie wtedy do Kościoła, a na drzwiach widnieje charakterystyczny napis - K + M + B. Czy wiemy jednak, jakie znaczenie mają wszystkie tradyje, które praktykujemy w tym dniu?
 • Zapomniane tradycje Świąt Bożego Narodzenia

  Zapomniane tradycje Świąt Bożego Narodzenia

  Boże Narodzenie to czas, który kojarzy nam się z zapachem choinki, dwunastoma potrawami, opłatkiem oraz prezentami. Co roku celebrujemy tradycje, których nauczyliśmy się w rodzinnym domu. Nakrywamy do stołu, stawiamy dodatkowy talerz, kładziemy siano pod obus, wypatrujemy pierwszej gwiazdki, śpiewamy kolędy... Nadchodzi wtedy czas radosnej harmonii, kiedy choć na chwilę możemy oderwać myśli od codziennego życia w biegu. Obecnie, nie pamiętamy jednak o wszystkich zwyczajach, które były niegdyś nieodłącznym elementem świętowania narodzin Jezusa.
 • Święta: jak jeść, by się nie przejeść?

  Święta: jak jeść, by się nie przejeść?

  Na wigilijnym stole znajduje się mnóstwo potraw, które swoim wyglądem kuszą, by spróbować każdej z nich. Zazwyczaj są to potrawy kaloryczne i ciężkostrawne. Kiedy zasiądziemy do stołu razem z rodziną, ciężko jest nam od niego odejść. Jak zatem radzić sobie ze świąteczną dawką kalorii, by uniknąć bólu brzucha i uczucia przejedzenia?
 • Jak dbać o nasze serce?

  Jak dbać o nasze serce?

  Nasze serce nigdy nie śpi i nie odpoczywa. Jego ciągłe, niezakłócone niczym działanie jest warunkiem sprawności całego organizmu. To najważniejszy organ, który pompuje krew do naczyń krwionośnych. Warto więc zwracać uwagę na swoje zdrowie, by nie przegapić momentu, kiedy pojawią się pierwsze symptomy chorób serca.
 • Bezdech senny u osób starszych. Jak sobie z nim poradzić?

  Bezdech senny u osób starszych. Jak sobie z nim poradzić?

  Bezdech senny jest dość częstym zaburzeniem oddychania podczas snu. Okresowe zatrzymania oddechu powodują niedotlenienie tkanek, wahania ciśnienia krwi oraz wzmożoną pracę serca. Osoby cierpiące na bezdech głośno chrapią i często, nie mogąc złapać odechu, wybudzają się w nocy. Jakie są objawy bezdechu i na czym polega jego leczenie? Sprawdźmy!
 • Tlenoterapia, czyli leczenie tlenem

  Tlenoterapia, czyli leczenie tlenem

  Na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, nazywaną  POChP, cierpi wiele Polaków. Nowoczesną metodą lecznia tej przypadłości jest tlenoterapia. Dawniej dostępna tylko w warunkach szpitalnych, dziś coraz częściej stosowana w domu. Niedotlenienie organizmu osłabia nasz system odpornościowy, a niedostateczna ilość tlenu prowadzi do wielu infekcji oraz powaznych chorób. Sprawdź na czym polega tlenoterapia!
 • Naturalne antybiotyki. Jakie produkty warto stosować?

  Naturalne antybiotyki. Jakie produkty warto stosować?

  Związki występujące w warzywach, czy przyprawach są często naturalnymi antybiotykami. Zanim sięgniemy więc po leki z apteki, warto zastanowić się czy naturalnymi metodami nie uda nam się pokonać trapiących nas dolegliwości. Wiele naturanych produktów pomoże nam w leczeniu i dodatkowo nie odczujemy działania ich skutków ubocznych.
 • Woda w diecie osób starszych

  Woda w diecie osób starszych

  Woda to bardzo ważny składnik w codziennej diecie seniora. Dorosły człowiek powinien wypijać przynajmniej 2 litry płynów dziennie. W przypadku osób starszych jest to szczególnie ważne. Wraz z wiekiem człowiek odczuwa bowiem mniejsze pragnenie, a zbyt mała ilość płynów doprowadzić może do niebezpiecznego dla zdrowia seniora odwodnienia.
 • Program 75+

  Program 75+

  Rządowy program 75+, czyli bezpłatne leki dla seniorów powyżej 75 roku życia. Na czym polega projekt oraz jak otrzymać darmowe leki? Sprawdźmy!
 • Złamania u osób starszych

  Złamania u osób starszych

  Upadki są dość częstym problemem wśród osób starszych. Ich skutkiem są złamania - najbardziej powszechne oraz kosztowne urazy u osób powyżej 65 roku życia. Złamania u osób starszych są szczególnie niebezpieczne, ich kości goją się o wiele dłużej i gorzej niż u osób w młodszym wieku. Warto więc uważać, szczególnie teraz - w okresie jesienno - zimowym.