Porady dla Seniora

 • W obliczu wyzwania - medyczna i niemedyczna opieka nad seniorem

  W obliczu wyzwania - medyczna i niemedyczna opieka nad seniorem

  Wraz z wiekiem, osoby starsze mają coraz większe poczucie własnych słabości i ograniczeń, a dodatkowo pojawia się u nich lęk i poczucie zagrożenia. Dlatego, bardzo istotną rolę odgrywa dostrzeganie i pomoc w realizacji często pomijanych potrzeb emocjonalnych. Czego potrzeba seniorom? Co wchodzi w skład opieki medycznej i niemedycznej? Wszystkiego dowiecie się w poniższym artykule.
 • Opieka paliatywna dla seniora - praktyczne informacje

  Opieka paliatywna dla seniora - praktyczne informacje

  Gdy bliska nam osoba zmaga się z nieuleczalną chorobą, rokowania nie są dobre, a my nie jesteśmy w stanie zapewnić jej całodobowej opieki - czasami decydujemy się na leczenie paliatywne. Jak skorzystać z tego rodzaju opieki i jaki rodzaj placówki wybrać? Wszystkiego dowiecie się w poniższym artykule. 
 • Tłusty Czwartek - dietetyczne rady dla seniorów

  Tłusty Czwartek - dietetyczne rady dla seniorów

  Tłusty czwartek w tradycji chrześcijańskiej to ostatni czwartek przed wielkim postem. W tym dniu dozwolone jest tzw. 'objadanie się' takimi przysmakami jak pączki czy faworki, określane także chruścikami. Niegdyś, zgodnie z pogańskim obyczajem pączki nadziewano słoniną, boczkiem i mięsem, wierząc że jeśli ktoś nie zje choć jednego, nie będzie mu się dobrze wiodło. 
 • Babcia i Dziadek pod dobrą opieką - geriatra radzi jak troszczyć się o seniora

  Babcia i Dziadek pod dobrą opieką - geriatra radzi jak troszczyć się o seniora

  Ona jeszcze niedawno lepiła najlepsze pierogi na świecie. On uczył wnuka łowić ryby… Dziś sami potrzebują opieki. Jak zadbać o babcię, czy dziadka, jakie są potrzeby osób starszych i co robić, by jak najdłużej zachowali dobrą kondycję - radzi geriatra Małgorzata Szymala-Pędzik z Kliniki Geriatrii USK, współpracująca z centrum seniora MEDI-system, na Dyrekcyjnej we Wrocławiu.
 • Jakie są potrzeby współczesnego seniora?

  Jakie są potrzeby współczesnego seniora?

  Kiedyś wiek senioralny oznaczał życie bieżącą chwilą bez perspektyw i planów na przyszłość. Współcześni seniorzy mają przed sobą co najmniej 20 lat życia, a co najważniejsze - nie czują się jeszcze starzy. Pewien problem pojawia się, kiedy reszta społeczeństwa, a zwłaszcza rodzina nie dostrzega szeregu zmian zachodzących w sferze potrzeb osoby starszej, utrwalając wyobrażenie o roli babci i dziadka, których największą przyjemnością na emeryturze, jest czas spędzany z wnukami. Czy aby na pewno?
 • Uzdrowisko - zimowy wypoczynek dla seniora

  Uzdrowisko - zimowy wypoczynek dla seniora

  Wyjazd do uzdrowiska będzie idealnym pomysłem dla seniora, który chce poprawić swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Turnusy organizowane w ośrodkach leczniczych nastawione są na łagodzenie dolegliwości związanych z wiekiem. W ramach pakietu, obiekty zapewniają profilaktykę zdrowotną, przeciwdziałając problemom oddechowo-krążeniowym, osteoporozie, czy reumatyzmowi. Sprawdź, jakie uzdrowiska warto odwiedzić zimą! 
 • Zawód przyszłości: opiekun medyczny osoby starszej

  Zawód przyszłości: opiekun medyczny osoby starszej

  Według przeprowadzonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej badań - zawód opiekuna osoby starszej znajduje się obecnie na liście najbardziej poszukiwanych profesji. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w Polsce żyje ponad 15 mln osób w wieku 60 i więcej lat, a problem starzejącego się społeczeństwa dotyczy coraz większej liczby państw, zwłaszcza tych wysokorozwiniętych jak Niemcy, czy Wielka Brytania. Może to skutkować zwiększeniem zapotrzebowania na wykwalifikowanych opiekunów.  
 • Wyjazd do sanatorium - jak często można korzystać?

  Wyjazd do sanatorium - jak często można korzystać?

  Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego, bądź specjalistycznego. Jego celem jest rehabilitacja, sprawowanie opieki zdrowotnej nad pacjentami z chorobami przewlekłymi oraz szeroko pojęta profilaktyka. Komu przysługuje pobyt w sanatorium, ile to kosztuje i jak często można korzystać z tego typu wyjazdów? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.
 • Senior na emeryturze: jak aktywnie spędzić czas wolny?

  Senior na emeryturze: jak aktywnie spędzić czas wolny?

  Jak podaje Centrum Badania Opinii Społecznej, osoby starsze przebywające na emeryturze najczęściej oglądają telewizję, chodzą do kościoła i spotykają się ze znajomymi. Są jednak i tacy, którzy chętniej uczestniczą w życiu kulturalnym. Według badań - 27% seniorów chodzi do kina, 25% do muzeów, galerii i na wystawy, a 23% wybiera teatr i operę. Wniosek z tego taki, że emeryci coraz chętniej biorą udział w różnego rodzaju aktywnościach. Nie macie pomysłu, jak wykorzystać nadmiar wolnego czasu? Poniżej przestawiamy kilka atrakcyjnych propozycji.
 • Jak zadbać o relacje z osobą, która cierpi na demencję?

  Jak zadbać o relacje z osobą, która cierpi na demencję?

  Demencja często oznacza obniżenie sprawności umysłowej, emocjonalnej i społecznej, w wyniku czego znacznie zmniejszają się funkcje społeczne. Choroba atakuje zwykle pamięć krótkotrwałą, a w szczególności umiejętność myślenia oraz język i motorykę. Bywa również i tak, że schorzenie powoduje zmiany w strukturze osobowości.
 • 4 powody, by spędzać czas w towarzystwie zwierząt

  4 powody, by spędzać czas w towarzystwie zwierząt

  W wielu rodzinach zwierzęta od zawsze były częścią międzypokoleniowej tradycji. Są również i takie rodziny, pośród których nie ma miejsca na psa, bądź kota, chociażby ze strachu przed alergią. Posiadanie zwierzaka niesie za sobą wiele korzyści. Popatrzcie sami.
 • Rodzaje balkoników dla seniorów - jaki model wybrać?

  Rodzaje balkoników dla seniorów - jaki model wybrać?

  Kiedy nie wystarczają już zwykłe laski i kule ortopedyczne, z pomocą przyjdą chodziki i balkoniki, których oferta skierowana jest do seniorów po przebytych chorobach, urazach, a także do osób niepełnosprawnych. Sprzęt został wykonany z wytrzymałych materiałów i wyposażony w specjalne uchwyty oraz system kółek, który pozwala na poruszanie się z jednoczesnym obciążeniem niektórych partii ciała.
 • Siłownie plenerowe dobrą alternatywą dla seniorów

  Siłownie plenerowe dobrą alternatywą dla seniorów

  Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że aktywność fizyczna oraz sportowy tryb życia są niezwykle ważne dla naszego zdrowia. Często, przez siedzący tryb życia i brak ruchu, zarówno dorośli, jak i dzieci zmagają się z problemem otyłości. Aby temu zapobiec, można na przykład skorzystać z darmowych siłowni plenerowych, czyli takich na świeżym powietrzu.
 • Woda w diecie osób starszych

  Woda w diecie osób starszych

  Woda to bardzo ważny składnik w codziennej diecie seniora. Dorosły człowiek powinien wypijać przynajmniej 2 litry płynów dziennie. W przypadku osób starszych jest to szczególnie ważne. Wraz z wiekiem człowiek odczuwa bowiem mniejsze pragnenie, a zbyt mała ilość płynów doprowadzić może do niebezpiecznego dla zdrowia seniora odwodnienia.
 • Przyczyny bólu gardła w lecie

  Przyczyny bólu gardła w lecie

  Przywykliśmy do tego, że ból gardła atakuje nas zimą. Jest on zwykle powiązany z przeziębieniem. Jak się jednak okazuje, bardziej aktywny styl życia sprzyja infekcjom, które mogą pojawić się także w miesiącach letnich. Na ból gardła jesteśmy narażeni szczególnie wtedy, kiedy pijemy zimne napoje, spożywamy zimne lody lub otwieramy okna robiąc przeciąg. Co jeszcze sprzyja powstawaniu tej dolegliwości?