Porady dla Seniora

 • Górskie sanatoria - poznaj najciekawsze miejsca

  Górskie sanatoria - poznaj najciekawsze miejsca

  Jesteście zestresowani i przemęczeni? Macie problemy z sercem lub ciśnieniem? A może po prostu potrzebujecie odpocząć w jakimś spokojnym miejscu? Doskonałą alternatywą dla tradycyjnych wczasów będzie pobyt w sanatorium. W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam atrakcyjne uzdrowiska w kilku górskich miejscowościach. 
 • Buraki: prawdziwa bomba witaminowo-mineralna dla seniorów

  Buraki: prawdziwa bomba witaminowo-mineralna dla seniorów

  Burak to czerwona bulwa, która kryje w sobie niezwykle cenne dla naszego organizmu składniki odżywcze. Buraki wspomagają pracę wielu organów, mają właściwości oczyszczające, obniżają nadciśnienie tętnicze krwi, a także zwalczają zaparcia i dodają energii. Okazuje się, że nasi przodkowie mieli dobrą intuicję umieszczając je w swoim jadłospisie...
 • Te sanatoria warto odwiedzić nad morzem!

  Te sanatoria warto odwiedzić nad morzem!

  Polscy seniorzy do sanatoriów jeżdżą od lat. Wyjazd do uzdrowiska jest najtańszą opcją urlopową, ponieważ dzięki dofinansowaniu NFZ lub ZUS na trzytygodniowy pobyt w ośrodku nie wydaje się więcej niż kilkaset złotych. Szukacie sanatoriów nad morzem? Przedstawiamy Wam kilka atrakcyjnych miejsc.
 • Jak zapewnić sobie pogodną starość?

  Jak zapewnić sobie pogodną starość?

  Według obliczeń Głównego Urzędu Statystycznego - w 2035 roku, około 9,62 mln Polaków przekroczy 60. rok życia. Takie statystyki skłaniają nas do pewnych przemyśleń dotyczących naszego komfortu życia w przyszłości. Co zrobić, aby starość przestała nas przerażać i abyśmy nie musieli martwić się o opiekę oraz pomoc w codziennych sprawach?
 • Dobroczynne działanie witamin i suplementów diety dla seniora

  Dobroczynne działanie witamin i suplementów diety dla seniora

  Organizm osoby starszej ma zupełnie inny metabolizm, niż u człowieka młodego, dlatego zdrowe żywienie może okazać się niewystarczające do wzmocnienia organizmu. Z pomocą przyjdą odpowiednio dobrane do wieku witaminy i mikroelementy, które pozwolą seniorom utrzymać dobrą kondycję zdrowotną na długie lata.
 • Warunki przyjęcia do Domu Pomocy Społecznej - wymagane dokumenty

  Warunki przyjęcia do Domu Pomocy Społecznej - wymagane dokumenty

  Dom pomocy społecznej to instytucja, której celem jest zapewnienie osobom, które tego wymagają całodobowej opieki, zamieszkania, wyżywienia, a także pomocy w podstawowych czynnościach życiowych. Ponadto, DPS oferuje swoim podopiecznym udział w terapii zajęciowej oraz w zajęciach edukacyjnych i rehabilitacyjnych. Jakich formalności należy dopełnić, aby otrzymać miejsce w tego rodzaju placówce opiekuńczej? Przeczytajcie poniższy artykuł.
 • Seniorze - Twój mózg dużo może!

  Seniorze - Twój mózg dużo może!

  Jak dbać o nasze „centrum sterowania”? - radzi dr Gabriela Muś, neurolog z sieci domów opieki MEDI-system.   Udary mózgu, choroba Parkinsona, otępienie, w tym choroba Alzheimera - to główne schorzenia, które w powszechnej opinii wiążą się ze starością. Tymczasem, nie jest to ich pełna lista. Z jednej strony można bowiem obserwować szereg innych problemów, które dotykają seniorów - w tym najpoważniejsze: zawroty głowy, zaburzenia równowagi i chodu, wynikające z innych przyczyn niż wymienione. Z drugiej natomiast, bardzo poważnym problemem jest nakładanie się na siebie różnych zaburzeń, co wzmacnia ich negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie osoby starszej.
 • Życie z respiratorem jest możliwe - wentylacja mechaniczna w ośrodku czy w domu?

  Życie z respiratorem jest możliwe - wentylacja mechaniczna w ośrodku czy w domu?

  Ośrodek Wentylacji Respiratorem nagrodzony w konkursie Perły Mazowsza „Kiedyś myślałam sobie, że jak będę musiała żyć z respiratorem, to nie chcę takiego życia. Wydawało mi się, że to nie jest w ogóle życie. Aż któregoś dnia przyszedł lekarz i powiedział, że podłączenie do respiratora, to moja alternatywa. I dał mi dzień na zastanowienie. Powiedziałam mu, że nie potrzebuję czasu do namysłu i że się zgadzam, bo chcę żyć. (…) Widzę, jak dobrze zorganizowana jest ta placówka. Z jednej strony mam duże poczucie bezpieczeństwa, bo otaczają mnie ludzie, którzy wiedzą, co robią i po co tu są, a z drugiej - ten ośrodek wychodzi poza schematy i pozwala mi na funkcjonowanie w różnych społecznych rolach. Dzięki pobytowi tutaj i wsparciu, jakie dostaję, mogę pracować zawodowo. Ktoś być może popukałby się w czoło i powiedział: ‘Kobieto! Twoją rolą jest leżeć i chorować’. Ale ja nie zgadzam się na taki stan. Chcę pracować, a ośrodek wychodzi temu naprzeciw.” - mówi w książce Wybieram Życie Ewa, która mieszka w Ośrodku Wentylacji Respiratorem MEDI-system KONSTANCJA od ponad 5 lat.
 • Jak zorganizować opiekę nad osobą starszą?

  Jak zorganizować opiekę nad osobą starszą?

  Wraz z wiekiem seniorzy stają się coraz mniej aktywni, częściej ulegają urazom i zapadają na wiele chorób. Opieka nad osobą starszą - zwłaszcza kiedy jej stan zdrowia nie jest dobry - to niezwykle trudne i odpowiedzialne zadanie. Jeśli na co dzień zajmujemy się schorowanymi rodzicami lub dziadkami, oprócz pracy, a także opieki nad własnymi dziećmi dochodzą nam jeszcze inne obowiązki. Jak poradzić sobie w tej trudnej sytuacji?
 • W obliczu wyzwania - medyczna i niemedyczna opieka nad seniorem

  W obliczu wyzwania - medyczna i niemedyczna opieka nad seniorem

  Wraz z wiekiem, osoby starsze mają coraz większe poczucie własnych słabości i ograniczeń, a dodatkowo pojawia się u nich lęk i poczucie zagrożenia. Dlatego, bardzo istotną rolę odgrywa dostrzeganie i pomoc w realizacji często pomijanych potrzeb emocjonalnych. Czego potrzeba seniorom? Co wchodzi w skład opieki medycznej i niemedycznej? Wszystkiego dowiecie się w poniższym artykule.
 • Opieka paliatywna dla seniora - praktyczne informacje

  Opieka paliatywna dla seniora - praktyczne informacje

  Gdy bliska nam osoba zmaga się z nieuleczalną chorobą, rokowania nie są dobre, a my nie jesteśmy w stanie zapewnić jej całodobowej opieki - czasami decydujemy się na leczenie paliatywne. Jak skorzystać z tego rodzaju opieki i jaki rodzaj placówki wybrać? Wszystkiego dowiecie się w poniższym artykule. 
 • Tłusty Czwartek - dietetyczne rady dla seniorów

  Tłusty Czwartek - dietetyczne rady dla seniorów

  Tłusty czwartek w tradycji chrześcijańskiej to ostatni czwartek przed wielkim postem. W tym dniu dozwolone jest tzw. 'objadanie się' takimi przysmakami jak pączki czy faworki, określane także chruścikami. Niegdyś, zgodnie z pogańskim obyczajem pączki nadziewano słoniną, boczkiem i mięsem, wierząc że jeśli ktoś nie zje choć jednego, nie będzie mu się dobrze wiodło. 
 • Babcia i Dziadek pod dobrą opieką - geriatra radzi jak troszczyć się o seniora

  Babcia i Dziadek pod dobrą opieką - geriatra radzi jak troszczyć się o seniora

  Ona jeszcze niedawno lepiła najlepsze pierogi na świecie. On uczył wnuka łowić ryby… Dziś sami potrzebują opieki. Jak zadbać o babcię, czy dziadka, jakie są potrzeby osób starszych i co robić, by jak najdłużej zachowali dobrą kondycję - radzi geriatra Małgorzata Szymala-Pędzik z Kliniki Geriatrii USK, współpracująca z centrum seniora MEDI-system, na Dyrekcyjnej we Wrocławiu.
 • Jakie są potrzeby współczesnego seniora?

  Jakie są potrzeby współczesnego seniora?

  Kiedyś wiek senioralny oznaczał życie bieżącą chwilą bez perspektyw i planów na przyszłość. Współcześni seniorzy mają przed sobą co najmniej 20 lat życia, a co najważniejsze - nie czują się jeszcze starzy. Pewien problem pojawia się, kiedy reszta społeczeństwa, a zwłaszcza rodzina nie dostrzega szeregu zmian zachodzących w sferze potrzeb osoby starszej, utrwalając wyobrażenie o roli babci i dziadka, których największą przyjemnością na emeryturze, jest czas spędzany z wnukami. Czy aby na pewno?
 • Uzdrowisko - zimowy wypoczynek dla seniora

  Uzdrowisko - zimowy wypoczynek dla seniora

  Wyjazd do uzdrowiska będzie idealnym pomysłem dla seniora, który chce poprawić swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Turnusy organizowane w ośrodkach leczniczych nastawione są na łagodzenie dolegliwości związanych z wiekiem. W ramach pakietu, obiekty zapewniają profilaktykę zdrowotną, przeciwdziałając problemom oddechowo-krążeniowym, osteoporozie, czy reumatyzmowi. Sprawdź, jakie uzdrowiska warto odwiedzić zimą!