Coraz częstsze arytmie serca w Polsce i Europie

Coraz częstsze arytmie serca w Polsce i Europie
Drukuj Skomentuj

Jak głoszą eksperci, gwałtownie zwiększa się liczba chorych z migotaniem przedsionków, czyli najczęściej występującą arytmią serca. Ta informacja dotyczy nie tylko Polski, ale i całej Europy.  

29 maja w Warszawie miała miejsce konferencja naukowa, zorganizowana z okazji 25-lecia wykonania pierwszego w naszym kraju zabiegu ablacji prądem o częstotliwości radiowej w leczeniu zaburzeń rytmu serca. Zabieg ten przeprowadził nieżyjący już prof. Franciszek Walczak.

 

Podczas konferencji prof. Szumowski - jeden z uczniów prof. Walczaka, a także kierownik Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca Instytutu Kardiologii w Warszawie podkreślił, że w ciągu ostatnich 25 lat technika wykonywania zabiegu uległa zmianie i polega na wykorzystaniu metody krioablacji balonowej, czyli na usuwaniu przyczyn arytmii w mięśniu sercowym niską temperaturą. 

 

Specjalista dodał, że w kolejnych latach, ta metoda będzie wykorzystywana coraz częściej, z uwagi na powiększającą się liczbę osób cierpiących na arytmię serca, a w tym szczególnie na migotanie przedsionków. Z danych, które zostały zaprezentowane w Warszawie wynika, że arytmia występuje u 3 % osób po 20 roku życia.

 

Jak wynika z danych statystycznych, w 2010 roku na całym świecie 32 mln osób miało migotanie przedsionków, a obecnie jedynie w Unii Europejskiej cierpi z tego powodu od 14 do 17 mln osób. Zabiegów ablacji jest jednak niewiele. w 2016 roku w Polsce wykonano około 3 tysiące ablacji, a w tym ponad 600 w Instytucie Kardiologii.

 

Zdaniem prof. Mariusza Pytkowskiego z Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca, ablacja jest metodą ratującą życie, gdyż występujące u pacjentów migotanie przedsionków dwukrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu. Wskutek takiej arytmii, z krwi zalegającej w przedsionkach mogą powstać skrzepliny, które po przedostaniu się do krwioobiegu mogą dotrzeć do tętnic mózgowych, zatkać je i wywołać niedokrwienie mózgu.

 

 

źródło: www.rynekseniora.pl

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe