Ile kosztuje pobyt w domu opieki

Ile kosztuje pobyt w domu opieki
Drukuj Skomentuj

Domy opieki to miejsca oferujące pomoc osobom, które z różnych względów nie mogą same o siebie zadbać. Jednak zamieszkanie w takim ośrodku jest odpłatne. To, ile kosztuje pobyt w domu opieki zależy od kilku czynników.

Osoby, które z racji wieku czy niepełnosprawności nie mają zapewnionej odpowiedniej opieki lub warunków bytowych w miejscu swojego zamieszkania, mogą starać się i przydzielenie miejsca w domu pomocy społecznej. Celem placówki jest świadczenie usług wynikających z indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Dowiedz się na jakich zasadach przydzielane są miejsca w domach opieki, wejdź: Jak załatwić dom opieki?

Opieka nad osobami starszymi w domach pomocy społecznej jest odpłatna - do wysokości średniego kosztu utrzymania przez miesiąc. W zależności od zasięgu ośrodka stawkę ustala wójt (lub burmistrz czy prezydent miasta), starosta albo marszałek. Decyzje są publikowane do końca marca każdego roku w wojewódzkich dziennikach urzędowych.

Ile kosztuje pobyt w domu opieki? Średni mięsieczny koszt waha się w granicach 2,5 tysiąca złotych. Koszt pobytu w domu opieki reguluje mieszkaniec, ale opłaty nie mogą przekraczać 70% procent jego dochodu. Oprócz tego na utrzymanie penjsonariuszy przeznaczane są dotacje. Bywa, że suma opłat mieszkańca i dotacji jest niewystarczająca, dlatego różnicę pokrywają samorządy.

Warto pamiętać, że odpłatność za pobyt w domu pomocy społecznej ponoszą głównie mieszkańcy. Jeśli jednak senior nie może wnosić opłat, do pokrycia należności w dalszej kolejności zobowiązani są małżonkowie, zstępni przed wstępnymi i gmina, z której skierowano pensjonariusza domu opieki.


Alternatywą dla domu pomocy społecznej jest prywatny dom opieki. Poznaj różnice, zobacz: Prywatne a państwowe domy opieki

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (10)

Słowa kluczowe