Domy Seniora

cena

Dom Seniora Paraiso

Dom Spokojnej starości Forsycje

Najpopularniejsze artykuły

Mapka województw

mapka Domy seniora dolnoslaskie Domy seniora kujawsko-pomorskie Domy seniora lubelskie Domy seniora lubuskie Domy seniora lodzkie Domy seniora malopolskie Domy seniora mazowieckie Domy seniora opolskie Domy seniora podkarpackie Domy seniora podlaskie Domy seniora pomorskie Domy seniora slaskie Domy seniora swietokrzyskie Domy seniora warminsko-mazurskie Domy seniora wielkopolskie Domy seniora zachodniopomorskie

Ile kosztuje pobyt w domu opieki

Domy opieki to miejsca oferujące pomoc osobom, które z różnych względów nie mogą same o siebie zadbać. Jednak zamieszkanie w takim ośrodku jest odpłatne. To, ile kosztuje pobyt w domu opieki zależy od kilku czynników.

Osoby, które z racji wieku czy niepełnosprawności nie mają zapewnionej odpowiedniej opieki lub warunków bytowych w miejscu swojego zamieszkania, mogą starać się i przydzielenie miejsca w domu pomocy społecznej. Celem placówki jest świadczenie usług wynikających z indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Dowiedz się na jakich zasadach przydzielane są miejsca w domach opieki, wejdź: Jak załatwić dom opieki?

Opieka nad osobami starszymi w domach pomocy społecznej jest odpłatna - do wysokości średniego kosztu utrzymania przez miesiąc. W zależności od zasięgu ośrodka stawkę ustala wójt (lub burmistrz czy prezydent miasta), starosta albo marszałek. Decyzje są publikowane do końca marca każdego roku w wojewódzkich dziennikach urzędowych.

Ile kosztuje pobyt w domu opieki? Średni mięsieczny koszt waha się w granicach 2,5 tysiąca złotych. Koszt pobytu w domu opieki reguluje mieszkaniec, ale opłaty nie mogą przekraczać 70% procent jego dochodu. Oprócz tego na utrzymanie penjsonariuszy przeznaczane są dotacje. Bywa, że suma opłat mieszkańca i dotacji jest niewystarczająca, dlatego różnicę pokrywają samorządy.

Warto pamiętać, że odpłatność za pobyt w domu pomocy społecznej ponoszą głównie mieszkańcy. Jeśli jednak senior nie może wnosić opłat, do pokrycia należności w dalszej kolejności zobowiązani są małżonkowie, zstępni przed wstępnymi i gmina, z której skierowano pensjonariusza domu opieki.


Alternatywą dla domu pomocy społecznej jest prywatny dom opieki. Poznaj różnice, zobacz: Prywatne a państwowe domy opieki

autor: Katarzyna Błasik

Podobne artykuły

Najlepiej oceniane domy seniora w woj. dolnośląskim

Szukacie dobrego domu seniora znajdującego się na terenie województwa dolnośląskiego? Niżej znajdziecie najlepiej oceniane placówki. W artykule opisaliśmy miejsca, które zyskały najlepsze opinie wśród użytkowników serwisu Domyseniora.pl.

6 najlepiej ocenianych domów seniora

Bywa że osoby starszej wymagają opieki, której nie może zapewnić im rodzina. Wtedy warto przemyśleć pomoc, jaką zapewniają domy seniora w Polsce. Decyzja nigdy nie należy do łatwych – dlatego przedstawiamy sześć najlepiej ocenianych placówek.

Wzrosną ceny za pobyt w sanatorium

"Dziennik Polski" w swoim internetowym wydaniu informuje, że już od października wzrosną ceny za pobyt w sanatorium. Czy kuracjusze bardzo odczują te podwyżki?

Jak kupować tańsze leki

Ceny leków są wysokie i niestety zasobność portfela przeciętnego emeryta w Polsce jest niewystarczająca. Dowiedz się zatem jak nie przepłacać oraz uzyskać tańsze lekarstwa.

Prawny opiekun seniora

Jesień życia bywa trudnym czasem dla osób w podeszłym wieku. Często seniorzy, aby godnie żyć, potrzebują pomocy innych. W przypadku gdy zaistnieje niezdolność na przykład do zadbania o własne interesy osobiste czy majątkowe, sąd może ustanowić prawnego opiekuna seniora.

Opieka nad seniorem w Dziennym Domu Opieki

Jesień życia bywa dla osób starszych trudnym okresem. Często problemy sprawia im samodzielne funkcjonowanie na co dzień. Nawet przy najlepszych chęciach wsparcie rodziny może nie wystarczyć, dlatego warto pomyśleć o korzyściach jakie niesie opieka nad seniorem w Dziennym Domu Opieki.

Dla kogo leczenie sanatoryjne?

W Polsce pobyty w sanatoriach finansowane są ze środków publicznych. Aby skorzystać z leczenia sanatoryjnego trzeba jednak spełniać pewne wymogi określone w przepisach prawa.

Właściwości kakao wpływają na pracę mózgu

Najnowsze badania dotyczące funkcjonowania ludzkiego mózgu dowiodły, że flawonole, zawarte m.in. w kakao, usprawniają jego pracę. Jest to szczególnie istotne dla osób powyżej 70 roku życia, które z racji wieku niejednokrotnie skarżą się na problemy z pamięcią, mogące prowadzić do wielu poważnych chorób.

Dorabianie do emerytury

Świadczenia emerytalne w naszym kraju nie są wysokie i często po odejściu z pracy obniża się stopa życia. Z tego względu wielu seniorów decyduje się na dorabianie do emerytury. Warto jednak pamiętać, że dodatkowy dochód także wpływa na jej wysokość!

Domowa opieka pielęgniarska

Długoterminowa opieka pielęgniarska to jedno z powinności opieki zdrowotnej, które finansowane jest z publicznych środków. Taka pomoc możliwa jest dla osób przewlekle chorych i przebywających w domu.

Jakie są ulgi dla seniorów?

Wraz z przejściem na emeryturę seniorom przysługują liczne przywileje oraz zniżki, które powalają zaoszczędzić trochę pieniędzy. Warto wiedzieć jakie dokładnie są ulgi dla seniorów, aby móc z nich pełnoprawnie korzystać.

Jakie są objawy osteoporozy?

Osteoporoza to choroba układu kostnego, która najczęściej dotyka osoby w podeszłym wieku. Przyczyn powstawania osteoporozy jest wiele, a sama choroba może być bardzo kłopotliwa. Warto wiedzieć jakie są objawy osteoporozy i kiedy zgłosić się do lekarza po pomoc.

Jak założyć rodzinny dom seniora

Rodzinny dom seniora to alternatywa dla dużych ośrodków opieki lub drogich prywatnych placówek. Tutaj osoby starsze znajdują odpowiedzialnych opiekunów, z którymi nawiązują familiarne relacje. Podpowiadamy więc jak założyć rodzinny dom seniora.

Jak znaleźć dobry dom seniora?

Decyzja o umieszczeniu bliskiej osoby w domu opieki jest trudna, ale kiedy już do niej dojdzie koniecznie musimy sprawdzić ośrodek, w którym chcemy umieścić naszą rodzinę. Zatem jak znaleźć dobry dom seniora?

Dla kogo kluby seniora?

Kluby seniora to miejsce dla osób, które nadal są pełne pasji i zaangażowania. Każdy aktywny senior znajdzie tam bogatą ofertę zajęć, które zapełnią mu wolny czas.

Witamina D i jej zdrowotne właściwości

Witamina D ma cenne właściwości, które pomagają utrzymać układ odpornościowy w dobrej kondycji a także przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka powstania niektórych nowotworów. Co więcej, jest niezbędna aby mieć zdrowe i mocne kości oraz zęby.

Recepta na młodość

Mimo że czas płynie nieubłaganie, każdy chce jak najdłużej zachować młodzieńcze samopoczucie i radość życia. Aby opóźnić proces starzenia się, trzeba wprowadzić zmiany do codziennego życia. Jaka więc jest recepta na młodość?

Odwrócona hipoteka dla seniora

Niskie emerytury to jeden z głównych kłopotów osób starszych. Często trzeba dobrze się nagłowić, aby zmieścić się w domowym budżecie. Stąd odwrócona hipoteka dla seniora może być sposobem na powiększenie dochodów.

Osiedla dla seniorów

Mimo że w Stanach Zjednoczonych i na zachodzie Europy osiedla dla seniorów mają wielu mieszkańców, w Polsce nadal toczą się dyskusje nad sensem takich inwestycji. Warto wiedzieć, że w takim miejscu oferowane jest nie tylko mieszkanie, ale również fachowa opieka i odpowiednia rehabilitacja. Osiedla dla emerytów mają być miejscem, gdzie starsze osoby będą się czuły swobodnie.

Komentarze

SilesiaMed Brenna | 2016-04-27 15:37

Zapraszam do zapoznania się z ofertą Domu Seniora SilesiaMed w Brennej [wymoderowano] lub pod nr tel 882-099-248

Pozdrawiam serdecznie.

Marek | 2013-12-17 18:35

chcię się zarejestrować; szukam odpowiedniego domu seniora

Dodaj komentarz

Imię:
Miasto:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

dodaj komentarz i zarejestruj mnie

mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie

Ostatnio dodane

Ostatnio ocenione obiekty

Dom Opieki Pod Dębem

Ocena 5/5

Bielsko-Biała

więcej

Dom Seniora Słoneczne Tarasy

Ocena 2.3/5

Przecław

więcej

Pensjonat dla Osób...

Ocena 4.9/5

Wieliczka

więcej

Zacisze Seniora

Ocena 4.9/5

Ozorków

więcej

© Copyright by domyseniora.pl