Jak leczyć grypę żołądkową?

Jak leczyć grypę żołądkową?
Drukuj Skomentuj

Trudno znaleźć osobę, która chociaż raz w życiu nie miała grypy żołądkowej. Choroba ta często zwana jest potocznie grypą jelitową lub jelitówką. Jest to wirusowe zakażenie układu pokarmowego, przy którym występują wymioty i biegunka wywołane przez rotawirusy, narowirusy i adenowirusy. Jelitówce może towarzyszyć również gorączka, ból brzucha, nudności, brak apetytu, czy ogólne osłabienie.

Grypą żołądkową możemy zarazić się od osoby chorej drogą kropelkową i pokarmową. W przypadku takiego kontaktu, należy pamiętać o bardzo dokładnym myciu rąk, owoców i warzyw oraz unikać dużych skupisk dzieci. Objawy jelitówki pojawiają się zwykle już po 12 godzinach od zakażenia. 

 

Byłoby idealnie, gdybyśmy potrafili ochronić się przed tym uciążliwym schorzeniem. Co jednak zrobić, kiedy już padniemy ofiarą takiego rotawirusa? Musimy leczyć objawy choroby. Dorosłe osoby mogą wyleczyć się same, jednak w przypadku dzieci do lat 3, warto skonsultować się z lekarzem. Powinniśmy postąpić podobnie, jeśli choruje osoba starsza, która dodatkowo cierpi na inne choroby przewlekłe. Głównym niebezpieczeństwem przechodzenia grypy żołądkowej jest odwodnienie.

 

Odpowiednie nawodnienie organizmu

 

W przypadku zachorowania, lekarze zalecają, by pacjenci spożywali dużą ilość płynów. Jeśli występują silne wymioty, powinny to być chłodne napoje. Regularne picie jest najważniejszym elementem leczenia grypy jelitowej. Najlepiej sięgnąć po wodę, niesłodzoną herbatę i napary ziołowe. Znakomite działanie przeciwzapalne ma herbata z kwiatu nagietka, rumiankowa oraz wywar z liści babki lancetowatej i liści szałwii. Objawy biegunki łagodzi napar z kłącza pięciornika i suszonych czarnych jagód, czyli inaczej borówki brusznicy.

 

Uzupełnienie cennych minerałów

 

Drugim ważnym zaleceniem jest uzupełnienie wypłukanych podczas biegunki i wymiotów cennych pierwiastków takich jak sód, potas, czy magnez. Taką mieszankę bez problemu znajdziemy w aptece. Jej zawartość należy rozpuścić w wodzie i podawać zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi na opakowaniu. Stopień nawodnienia organizmu można sprawdzić poprzez ujęcie w palce fałdu skóry. Jeśli puszczony nie rozpręża się od razu - świadczy to o tym, że trzeba zwiększyć podawanie płynów. Jeśli nie widzimy poprawy, należy wezwać lekarza, ponieważ może być potrzebna kroplówka.

 

Pomocne probiotyki

 

Zmęczony dolegliwościami organizm należy wzmacniać pomimo spadku i braku apetytu. Wskazane jest spożywanie ryżu, gotowanych ziemniaków, gotowanej marchewki, bananów, sucharków oraz kaszy mannej. Przydatne mogą okazać się również probiotyki, które odbudują zachwianą mikroflorę bakteryjną jelit. Znajdują się w nich żywe i aktywne szczepy bakterii probiotycznych. W przypadku choroby lepiej skorzytać z preparatów aptecznych. Kurację podawania bakterii należy kontynuować jeszcze przez kilka dni od ustąpienia objawów grypy.

 

Objawy choroby powinny ustąpić samoistnie po kilku dniach. Jeżeli natomiast grypa żołądkowa trwa dłużej niż 4 dni, warto poradzić się lekarza, a najlepiej zamówić wizytę domową. Chociaż uniknięcie zarażenia rotawirusem nie jest łatwe, warto starać się przestarzegać kilku ważnych zasad:

 

- należy stosować dietę, która pozytywnie wpływa na naszą odporność

- musimy pamiętać, aby dbać o kondycję

- powinniśmy często myć ręce

- należy dbać o higienę ogólną

- wodę w toalecie należy spuszczać przy zamkniętej desce klozetowej

 

Warto wiedzieć, że do zakażenia wirusem dochodzi na kilka dni przed pojawieniem się pierwszych objawów, a całkowite wyzdrowienie następuje wtedy, kiedy złuszczą się zarażone komórki błony śluzowej jelita. Lekarze zalecają, by kilka dni po ustąpieniu choroby szczególnie zadbać o higienę.

 

 

Zobacz także:

 

 

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe