Jak zadbać o relacje z osobą, która cierpi na demencję?

Jak zadbać o relacje z osobą, która cierpi na demencję?
Drukuj Skomentuj

Demencja często oznacza obniżenie sprawności umysłowej, emocjonalnej i społecznej, w wyniku czego znacznie zmniejszają się funkcje społeczne. Choroba atakuje zwykle pamięć krótkotrwałą, a w szczególności umiejętność myślenia oraz język i motorykę. Bywa również i tak, że schorzenie powoduje zmiany w strukturze osobowości.

Objawy choroby

 

Poza pamięcią, demencja osłabia także umiejętności komunikacyjne, dokonywanie ocen i rozumowanie. Może być to choroba odwracalna lub nieodwracalna. Pierwszy przypadek cechuje się ostrym początkiem i można go zahamować odpowiednim leczeniem. Drugi zaś, ma wydłużony rozwój i nie znaleziono na niego lekarstwa, chociaż można sterować jego objawami.

 

Zmniejszenie ryzyka zachorowalności

 

Aby zdiagnozować tę chorobę, jej symptomy muszą występować przez conajmniej 6 miesięcy. Głównym czynnikiem ryzyka zachorowalności jest zaawansowany wiek. Warto zauważyć, że z racji dłuższego okresu życia, to kobiety są bardziej narażone na wystąpienie schorzenia. Istnieje jednak kilka aspektów, o które należy zadbać, by zmniejszyć prawdopodobieństwo choroby. Lekarze zalecają, by pamiętać o aktywności ruchowej, zdrowej diecie, odpowiedniej stymulacji umysłowej, dobrym śnie, zarządzaniu stresem i aktywnym życiu towarzyskim.

 

Zrozumieć chorego

 

Osoby chore na demencję zaniedbują swoje hobby, higienę osobistą, czy porządki w mieszkaniu. Później dochodzi do tego, że nie odczuwają głodu i zapominają o spożywaniu pokarmu. Wtedy bardzo szybko tracą na wadze i borykają się z innymi problemami zdrowotnymi. Do góry nogami wywraca się też ich dzienno-nocny rytm życia. Prawdą jest, że jeśli opiekun nie spróbuje wczuć się w sytuację chorego, nie będzie w stanie się z nim odpowiednio komunikować.

 

Nie należy zapominać, że osoby cierpiące na demencję, czują się często niezrozumiane i nie potrafią pojąć niektórych decyzji swoich opiekunów. Ponadto, czują się tak, jakby ktoś ciągle sprawował nad nimi kontrolę. Często reagują zdenerwowaniem, kiedy ktoś bliski ma do nich pretensje za niewykonanie pewnych rzeczy, o których zapomnieli. Dużym problemem są nawracające stany depresyjne.

 

Komunikacja

 

Komunikacja powinna być prostym przekazem. Każde wypowiedziane przez nas zdanie musi zawierać jedną informację. Warto zapamiętać zwroty i pojęcia, na które chory reaguje. Dodatkowo, powinniśmy unikać kłótni z taką osobą, ponieważ to wzmocni tylko uczucie zmieszania i niezadowolenia. Poza tym, pacjent nie jest w stanie odniesć się do swojego doświadczenia. Żyje w teraźniejszości, a przyszłość nie ma dla niego większego znaczenia. Gdy aparat mowy nie jest w stanie spełniać swoich funkcji, można dotrzeć do chorego przez pobudzanie jego smaku, zapachu, obrazu, ruchu i dotyku. Należy jednak pamiętać, by nie atakować pacjenta zbyt wieloma bodźcami na raz, gdyż w ten sposób stworzymy u niego poczucie zagrożenia. 

 

Strategia działania

 

Ci, którzy posiadają wśród swoich przyjaciół lub rodziny osoby z demencją, powinni skupić się na zastosowaniu kilku ważnych wskazówek.

 

1. Opracowanie choremu codziennej rutyny i regularności pewnych działań, co pozwoli pozbyć się elementów rozpraszających.

2. Opanowanie jasnego sposobu komunikowania się, biorąc pod uwagę ton głosu i język ciała.

3. Dostarczanie kilku możliwych odpowiedzi, dzięki czemu choremu łatwiej jest wybrać jedną z nich, niż samodzielnie ją sformułować.

4. Obserwowanie pacjenta w celu zrozumienia jego postępowania.

5. Zachowanie szczególnej cierpliwości przy próbie prowadzenia dialogu z chorym. Warto poczekać, aż wypowie się sam.

6. Obrazowanie słów przy pomocy różnych znaków.

7. Zadbanie o dobre samopoczucie pacjenta w jego środowisku. Dobrym pomysłem może być podpisanie zdjęcia bliskich przyjaciół, czy postawienie cyfrowego zegara.

8. Przywoływanie miłych wspomnień w celu ćwiczenia pamięci długotrwałej. 

9. Zachęcanie do gier przyczyni się do odpowiedniej stymulacji mózgu i będzie sposobem na spędzenie wolnego czasu.

 

Ogólnie rzecz biorąc, w opiece nad osobą chorą na demencję najważniejsza jest empatia i wyrozumiałość. Należy być cierpliwym i uważnym na potrzeby osoby, którą się opiekujemy. Dzięki temu, nasi bliscy poczują się bardziej potrzebni, a proces ich leczenia będzie przebiegał znacznie łagodniej.

 

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe