Jak załatwić dom opieki?

Jak załatwić dom opieki?
Drukuj Skomentuj

Często domowa opieka nad osobami starszymi z różnych względów bywa niemożliwa. Warto wtedy skorzystać z profesjonalnej oferty domów pomocy. Podpowiadamy więc jak załatwić dom opieki dla bliskiej osoby.

Zamieszkanie w domu opieki to wyjście dla osób, które z różnych względów nie mają zapewnionej pomocy rodziny lub trudno im samodzielnie funkcjonować na co dzień. Jednak załatwienie pobytu w domu pomocy społecznej wymaga wypełnienia kilku procedur.

Zanim podejmiesz decyzję, zobacz ofertę prywatnych i państwowych placówek opiekuńczych, wejdź:
Państwowe Domy Opieki
Prywatne Domy Opieki

Pierwszy krok na drodze ubiegania się o miejsce w domu opieki, to złożenie pisemnego wniosku w najbliższym ośrodku pomocy społecznej z prośbą o umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej. Z takim wnioskiem występuje senior lub jego opiekun prawny (w przypadku ubezwłasnowolnienia). Pracownik socjalny pomoże skompletować potrzebne dokumenty i przeprowadzi wywiad środowiskowy. Jest on niezbędny do potwierdzenia, że opieka nad osobą starszą jest niemożliwa w miejscu jej zamieszkania. Po dopełnieniu tych wszystkich formalności pracownik socjalny powinien złożyć wniosek o skierowanie do domu opieki.

Do wniosku składanego o przyznanie miejsca w Domu Pomocy Społecznej należy dołączyć też opinię o stopniu sprawności osoby, która się o nie ubiega oraz zaświadczenie o dochodach (na przykład ostatni odcinek emerytury bądź renty) i zgodę na potrącanie z nich opłaty za pobyt w domu opieki. Jeśli zastanawiacie się ile kosztuje dom opieki, to przepisy mówią, że cena za pobyt wynosi 70% dochodu pensjonariusza. Pozostała kwota zostaje do wyłącznej dyspozycji mieszkańca domu.

Dokumenty te są przekazywane do odpowiednich instytucji (Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej lub Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie), które wydają decyzję o skierowaniu do odpowiedniego domu opieki. Z reguły są to placówki blisko miejsca zamieszkania. W przypadku, gdy chodzi o zamieszkanie w placówce poza rejonem, należy zaznaczyć to we wniosku i odpowiednio umotywować.

Tak wyglądają przepisy dotyczące państwowych domów opieki. Gdy osoba starsza chce zamieszkać w prywatnej placówce, wtedy wszystkie formalności trzeba omawiać bezpośrednio z dyrekcją wybranego ośrodka. Jednak zawsze przed dokonaniem wyboru odnośnie zamieszkania w domu opieki, należy sprawdzić wybrane miejsce, które ma się stać domem bliskiej osoby na najbliższy czas.

 

Aby nie popełnić błędu wybierając dom opieki, zobacz: Jak wybrać dom spokojnej starości?

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe