Domy Seniora

cena

Dom Seniora Paraiso

Dom Spokojnej starości Forsycje

Najpopularniejsze artykuły

Mapka województw

mapka Domy seniora dolnoslaskie Domy seniora kujawsko-pomorskie Domy seniora lubelskie Domy seniora lubuskie Domy seniora lodzkie Domy seniora malopolskie Domy seniora mazowieckie Domy seniora opolskie Domy seniora podkarpackie Domy seniora podlaskie Domy seniora pomorskie Domy seniora slaskie Domy seniora swietokrzyskie Domy seniora warminsko-mazurskie Domy seniora wielkopolskie Domy seniora zachodniopomorskie

Jak załatwić dom opieki?

Często domowa opieka nad osobami starszymi z różnych względów bywa niemożliwa. Warto wtedy skorzystać z profesjonalnej oferty domów pomocy. Podpowiadamy więc jak załatwić dom opieki dla bliskiej osoby.

Zamieszkanie w domu opieki to wyjście dla osób, które z różnych względów nie mają zapewnionej pomocy rodziny lub trudno im samodzielnie funkcjonować na co dzień. Jednak załatwienie pobytu w domu pomocy społecznej wymaga wypełnienia kilku procedur.

Zanim podejmiesz decyzję, zobacz ofertę prywatnych i państwowych placówek opiekuńczych, wejdź:
Państwowe Domy Opieki
Prywatne Domy Opieki

Pierwszy krok na drodze ubiegania się o miejsce w domu opieki, to złożenie pisemnego wniosku w najbliższym ośrodku pomocy społecznej z prośbą o umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej. Z takim wnioskiem występuje senior lub jego opiekun prawny (w przypadku ubezwłasnowolnienia). Pracownik socjalny pomoże skompletować potrzebne dokumenty i przeprowadzi wywiad środowiskowy. Jest on niezbędny do potwierdzenia, że opieka nad osobą starszą jest niemożliwa w miejscu jej zamieszkania. Po dopełnieniu tych wszystkich formalności pracownik socjalny powinien złożyć wniosek o skierowanie do domu opieki.

Do wniosku składanego o przyznanie miejsca w Domu Pomocy Społecznej należy dołączyć też opinię o stopniu sprawności osoby, która się o nie ubiega oraz zaświadczenie o dochodach (na przykład ostatni odcinek emerytury bądź renty) i zgodę na potrącanie z nich opłaty za pobyt w domu opieki. Jeśli zastanawiacie się ile kosztuje dom opieki, to przepisy mówią, że cena za pobyt wynosi 70% dochodu pensjonariusza. Pozostała kwota zostaje do wyłącznej dyspozycji mieszkańca domu.

Dokumenty te są przekazywane do odpowiednich instytucji (Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej lub Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie), które wydają decyzję o skierowaniu do odpowiedniego domu opieki. Z reguły są to placówki blisko miejsca zamieszkania. W przypadku, gdy chodzi o zamieszkanie w placówce poza rejonem, należy zaznaczyć to we wniosku i odpowiednio umotywować.

Tak wyglądają przepisy dotyczące państwowych domów opieki. Gdy osoba starsza chce zamieszkać w prywatnej placówce, wtedy wszystkie formalności trzeba omawiać bezpośrednio z dyrekcją wybranego ośrodka. Jednak zawsze przed dokonaniem wyboru odnośnie zamieszkania w domu opieki, należy sprawdzić wybrane miejsce, które ma się stać domem bliskiej osoby na najbliższy czas.

 

Aby nie popełnić błędu wybierając dom opieki, zobacz: Jak wybrać dom spokojnej starości?

autor: Katarzyna Błasik

Podobne artykuły

6 najlepiej ocenianych domów seniora

Bywa że osoby starszej wymagają opieki, której nie może zapewnić im rodzina. Wtedy warto przemyśleć pomoc, jaką zapewniają domy seniora w Polsce. Decyzja nigdy nie należy do łatwych – dlatego przedstawiamy sześć najlepiej ocenianych placówek.

Opieka nad starszą osobą w domu

Obłożnie chora osoba w domu to duże zmiany dla wszystkich domowników. Psychiczne wsparcie oraz utrzymanie dobrych relacji są bardzo ważne w poprawie zdrowia chorego. Jak powinna przebiegać opieka nad starszą osobą w domu i z jakimi zmianami w jej zachowaniu możemy się zderzyć?

Opieka nad seniorem w Dziennym Domu Opieki

Jesień życia bywa dla osób starszych trudnym okresem. Często problemy sprawia im samodzielne funkcjonowanie na co dzień. Nawet przy najlepszych chęciach wsparcie rodziny może nie wystarczyć, dlatego warto pomyśleć o korzyściach jakie niesie opieka nad seniorem w Dziennym Domu Opieki.

Dla kogo leczenie sanatoryjne?

W Polsce pobyty w sanatoriach finansowane są ze środków publicznych. Aby skorzystać z leczenia sanatoryjnego trzeba jednak spełniać pewne wymogi określone w przepisach prawa.

Dorabianie do emerytury

Świadczenia emerytalne w naszym kraju nie są wysokie i często po odejściu z pracy obniża się stopa życia. Z tego względu wielu seniorów decyduje się na dorabianie do emerytury. Warto jednak pamiętać, że dodatkowy dochód także wpływa na jej wysokość!

Domowa opieka pielęgniarska

Długoterminowa opieka pielęgniarska to jedno z powinności opieki zdrowotnej, które finansowane jest z publicznych środków. Taka pomoc możliwa jest dla osób przewlekle chorych i przebywających w domu.

Ochrona przed upadkiem osób starszych

Każdy upadek dla osoby po 65 roku życia może mieć poważne konsekwencje. Często prowadzi do złamań wymagających długiej i męczącej rekonwalescencji. Dlatego też wiedza o tym jak ochronić się przed upadkiem jest ważna nie tylko dla osób starszych, ale również ich opiekunów.

Jakie są objawy osteoporozy?

Osteoporoza to choroba układu kostnego, która najczęściej dotyka osoby w podeszłym wieku. Przyczyn powstawania osteoporozy jest wiele, a sama choroba może być bardzo kłopotliwa. Warto wiedzieć jakie są objawy osteoporozy i kiedy zgłosić się do lekarza po pomoc.

Jak założyć rodzinny dom seniora

Rodzinny dom seniora to alternatywa dla dużych ośrodków opieki lub drogich prywatnych placówek. Tutaj osoby starsze znajdują odpowiedzialnych opiekunów, z którymi nawiązują familiarne relacje. Podpowiadamy więc jak założyć rodzinny dom seniora.

Jak znaleźć dobry dom seniora?

Decyzja o umieszczeniu bliskiej osoby w domu opieki jest trudna, ale kiedy już do niej dojdzie koniecznie musimy sprawdzić ośrodek, w którym chcemy umieścić naszą rodzinę. Zatem jak znaleźć dobry dom seniora?

Jak wyjechać do sanatorium

Wyjazd do sanatorium to świetny sposób na polepszenie samopoczucia i wypoczynek w atrakcyjnym miejscu. Jednak aby zyskać możliwość leczenia uzdrowiskowego należy dopełnić kilku formalności. Podpowiadamy więc jak dostać skierowanie do sanatorium.

Witamina D i jej zdrowotne właściwości

Witamina D ma cenne właściwości, które pomagają utrzymać układ odpornościowy w dobrej kondycji a także przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka powstania niektórych nowotworów. Co więcej, jest niezbędna aby mieć zdrowe i mocne kości oraz zęby.

Recepta na młodość

Mimo że czas płynie nieubłaganie, każdy chce jak najdłużej zachować młodzieńcze samopoczucie i radość życia. Aby opóźnić proces starzenia się, trzeba wprowadzić zmiany do codziennego życia. Jaka więc jest recepta na młodość?

Internet dla seniorów

Badania Koalicji "Dojrz@łość w sieci" przeprowadzone na osobach w wieku od 50+ wykazały, że Internet znacznie poprawia i zmienia jakość życia. Internet dla seniorów to źródło użytecznych informacji oraz możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Praca dla seniora

W dobie starzenia się społeczeństwa rynek pracy nie jest przychylny dla seniorów. Nastała konieczność pracowania znacznie dłużej, a miejsca pracy trzeba dostosowywać do starszych pracowników.

Uniwersytety Trzeciego Wieku

Starzenie społeczeństwa staje się faktem - maleje przyrost naturalny i przybywa ludzi w wieku poprodukcyjnym. Jednak wiele badań wskazuje, że starość nie oznacza tylko wieku biologicznego, ale również zmiany zachodzące w naszej psychice. Dlatego tak ważne jest by stale aktualizować wiedzę oraz uczestniczyć w procesach zachodzących w świecie. By jak najbardziej zaktywizować seniorów, należy zachęcać ich do udziału w Uniwersytetach Trzeciego Wieku.

Opieka nad seniorami w domach seniora

Zastanawiasz się jak wygląda opieka nad seniorami w domach seniora? Zapewne różnie, w zależności od ośrodka i każdego jednego człowieka, który się w nim znajduje. Najlepiej wybrać się na wycieczkę i sprawdzić samemu...

Fizykoterapia a fizjoterapia

Często słyszymy o fizykoterapii i fizjoterapii. Wiadomo, że założeniem obu jest oddziaływanie na organizm człowieka bodźcami, które pochodzą z natury bądź są wytworzone sztucznie. Jednak czy są to pojęcia, które można stosować zamiennie? Czy może jest między nimi jakaś różnica? Postaramy się rozwiać te wątpliwości.

Ultradźwięki w fizykoterapii

Fizykoterapia to forma rehabilitacji, podczas której oddziałuje się na ciało różnymi bodźcami fizycznymi. Trzeba tu wymienić temperaturę, prąd elektryczny, pole magnetyczne, światło, kąpiele wodne oraz ultradźwięki. Jak te ostatnie mogą wpływać na organizm i w jaki sposób działają?

Prywatne a państwowe domy opieki

Czym różni się państwowy dom opieki od prywatnego? Wieloma rzeczami. Przede wszystkim konfortem, a co za tym idzie opłatami.

Osiedla dla seniorów

Mimo że w Stanach Zjednoczonych i na zachodzie Europy osiedla dla seniorów mają wielu mieszkańców, w Polsce nadal toczą się dyskusje nad sensem takich inwestycji. Warto wiedzieć, że w takim miejscu oferowane jest nie tylko mieszkanie, ale również fachowa opieka i odpowiednia rehabilitacja. Osiedla dla emerytów mają być miejscem, gdzie starsze osoby będą się czuły swobodnie.

Jak założyć dom spokojnej starości?

Zastanawiasz się jak założyć dom spokojnej starości i nie wiesz od czego zacząć? To wcale nie jest takie trudne. Jednak są określone wymagania, które musisz spełnić, by otworzyć tego rodzaju ośrodek.

Opieka nad osobami starszymi

Zamierzasz podjąć się opieki nad starszą osobą i masz wątpliwości? To zupełnie naturalne. Obawy pojawiają się zawsze, tym bardziej, gdy bierzemy na siebie taką odpowiedzialność. Są jednak rzeczy, na które musisz być przygotowany...

Domy seniora czy opiekunka?

Życie często zmusza nas do podejmowania trudnych decycji. Jedną z nich jest ta dotycząca przyszłości naszych rodziców, w momencie gdy przestają oni sobie radzić sami. Co zrobić gdy nie jesteśmy w stanie się nimi zająć?

Domy pomocy społecznej - formalności

Chciałbyś skorzystać z pomocy Domu Pomocy Społecznej, ale przerażają cię formalności? To nic strasznego. Sam zobacz...

Jak wybrać dom spokojnej starości?

Domów seniora w Polsce jest coraz więcej i cieszą się one sporym zainteresowaniem. Jednak które z nich są najlepsze? Wybór wcale nie jest łatwy...

Dodaj komentarz

Imię:
Miasto:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

dodaj komentarz i zarejestruj mnie

mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie

Ostatnio dodane

Ostatnio ocenione obiekty

Dom Opieki LAURENTIUS

Ocena 2/5

Olsztyn

więcej

Dom Opieki Pod Dębem

Ocena 5/5

Bielsko-Biała

więcej

Dom Seniora Słoneczne Tarasy

Ocena 2.3/5

Przecław

więcej

Pensjonat dla Osób...

Ocena 4.9/5

Wieliczka

więcej

© Copyright by domyseniora.pl