Jak założyć dom spokojnej starości?

article-title
Drukuj Skomentuj

Zastanawiasz się jak założyć dom spokojnej starości i nie wiesz od czego zacząć? To wcale nie jest takie trudne. Jednak są określone wymagania, które musisz spełnić, by otworzyć tego rodzaju ośrodek.

Do prowadzenia działalności polegającej na całodobowej opiece nad starszymi i niepełnosprawnymi konieczne jest uzyskanie zezwolenia wojewody. Aby takie zezwolenie uzyskać, musisz przygotować ośrodek, tak aby spełniał określone w ustawie wymagania. Dokumenty składane u wojewody to:

 • wniosek o zezwolenie
 • dokumenty potwierdzające tytuł prawny do nieruchomości, na której jest usytuowany dom
 • koncepcję prowadzenia placówki
 • informację o sposobie finansowania placówki i nie zaleganiu z płatnościami wobec urzędu skarbowego i składkami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
 • informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności osoby, która będzie kierowała placówką, i zaświadczenie, że ze względu na stan zdrowia jest ona zdolna do prowadzenia placówki

Ponadto nasz ośrodek musi zaakceptować kontrola Sanepidu.

 

Być może dobrym wzorem będą zagraniczne domy seniora. Zobacz jak tam wygląda opieka nad starszymi osobami. Przeczytaj: Domy seniora na Zachodzie

 

Koszty. Największym kosztem jest wynajęcie domu na ośrodek lub zbudowanie własnego. Gdzie kupić działkę? W miastach raczej nie opłaca się kupować budynków, stad większość ośrodków jest lokalizowane na obrzeżach miast.

 

Do założenia domu, który mógłby przyjąć około 40 osób, potrzebny jest teren o powierzchni minimum 3-4 tys. m2, tak więc koszt kupna i budowy jest naprawdę wysoki, ale dom musi być dostosowany do pensjonariuszy.

 

Dom opieki musi spełniać określone wymagania architektoniczne – budynek ma być wygodny dla osób niepełnosprawnych i starszych, w piętrowych domach musi być winda. W pokojach może jednocześnie mieszkać 3 osoby, a przy tym na osobę musi przypadać 6 m2. Na każde pięć osób musi być zapewniona jedna łazienka, wszędzie muszą się znajdować uchwyty ułatwiające korzystanie z pokojów i zainstalowanych w nich urządzeń. Prowadzący ośrodek musi zapewnić pokój ogólny typu świetlicowego, jadalnię i miejsce na pralnię lub suszarnię.

 

Sprawdź jakimi kryteriami kierują się bliscy przy wyborze odpowiedniego domu opieki. Zobacz: Jak wybrać dom spokojnej starości?


Aby zapewnić opiekę 60 osobom, potrzeba co najmniej kilku zawodowych pielęgniarek i kilku opiekunek z wolontariatu. Nakazane przez ustawę trzy posiłki wymagają zatrudnienia kucharki mającej wiedzę o tym jaka zdrowa dieta będzie odpowiednia dla osób starszych. Ustawa nakazuje, by pomieszczenia domu opieki były sprzątane „w miarę potrzeby, nie rzadziej niż raz dziennie”. Dochodzi więc koszt sprzątania. Bardzo dużo wydaje się też na leki i środki czystości.

 

Dowiedz się jak powinna wyglądać opieka nad seniorem. Wejdź i zoabcz: Opieka nad osobami starszymi

 

Tego rodzaju biznes jest dość przyszłościowy, bo mamy społeczeństwo starzejące się, a jednocześnie coraz bardziej zamożne. W miastach członkowie rodzin nie żyją w pokoleniowych domach tylko są rozrzuceni w różnych dzielnicach. Taki sposób życia sprzyja oddawaniu rodziców i dziadków do domów opieki.

 

Tak więc, jeśli jesteś gotów zainwestować i, co najważniejsze, jesteś przekonany, że tego rodzaju biznes jest dla ciebie, nie czekaj, działaj już dziś.

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (27)

 • Pan Paskah
  odpowiedz

  Dobry dzień,

  Jesteśmy uzasadnionych i renomowanego pieniędzy kredytodawcy. Mamy pożyczać fundusze na zewnątrz do osób potrzebujących pomocy finansowej, dajemy pożyczki dla osób, które mają złe kredytowej lub potrzebują pieniędzy, aby zapłacić rachunki, do inwestowania na business.Have zostałeś szukasz kredytu? Nie trzeba się martwić, bo jesteś we właściwym miejscu i oferują pożyczki na niskim oprocentowaniu w wysokości 2%, więc jeśli jesteś w potrzebie pożyczki chcę Ci tylko poprzez kontakt Ten adres pocztowy: mobilfunding1999@gmail.com

  INFORMACJE Wniosek kredytowy POTRZEBNA OD CIEBIE.

  1) imiona i nazwiska: ............
  2) Płeć: .................
  3) Wiek: ........................
  4) Kraj: .................
  5) Numer telefonu: ........
  6) Zawód: ..............
  7) Miesięczny dochód: ......
  8) Kwota kredytu potrzebne: .....
  9) Kredyt Czas trwania: ...............
  10) Cel pożyczki: ...........

  Dziękuję za współpracę

  Z poważaniem

 • Mary Willy
  Mary Willy
  odpowiedz

  Czy potrzebujesz kredytu? Pierwsze uzasadniony pożyczki były zawsze duży problem dla klientów. Kwestia kredytów i bezpieczeństwa jest czymś, że klienci są coraz bardziej zaniepokojeni poszukiwaniu kredytu z legalnego pożyczkodawcy. oferujemy wszelkiego rodzaju pożyczki na niskim oprocentowaniu w wysokości 2% Oferujemy następujące rodzaje kredytów; Personal Loans, Biznes Pożyczka, kredyt konsolidacyjny, kredyty Kombinacja kredytowy * Home Improvement i wiele innych. skontaktuj się z nami poprzez e-mail: javonnerobinsonloans@gmail.com i wypełnij poniższy formularz wniosku o pożyczkę.

  Wniosek o pożyczkę

  Nazwy Beneficjent: _____
  Kraj:_______________
  Stan:_______________
  Adres Beneficjenta: ____
  Kwota potrzebna: _______________
  Pożyczka Cel: _______________
  Czas trwania / Długość: _______________
  Zawód:_______________
  Miesięczny prz

 • Mary Willy
  Mary Willy
  odpowiedz

  Czy potrzebujesz kredytu? Pierwsze uzasadniony pożyczki były zawsze duży problem dla klientów. Kwestia kredytów i bezpieczeństwa jest czymś, że klienci są coraz bardziej zaniepokojeni poszukiwaniu kredytu z legalnego pożyczkodawcy. oferujemy wszelkiego rodzaju pożyczki na niskim oprocentowaniu w wysokości 2% Oferujemy następujące rodzaje kredytów; Personal Loans, Biznes Pożyczka, kredyt konsolidacyjny, kredyty Kombinacja kredytowy * Home Improvement i wiele innych. skontaktuj się z nami poprzez e-mail: javonnerobinsonloans@gmail.com i wypełnij poniższy formularz wniosku o pożyczkę.

  Wniosek o pożyczkę

  Nazwy Beneficjent: _____
  Kraj:_______________
  Stan:_______________
  Adres Beneficjenta: ____
  Kwota potrzebna: _______________
  Pożyczka Cel: _______________
  Czas trwania / Długość: _______________
  Zawód:_______________
  Miesięczny przychód:_______________
  Roczny dochód:_______________
  Kod pocztowy:_______________
  Telefon komórkowy:_______________
  Faks:_______________
  Data urodzenia:_______________
  Płeć:_______________
  Stan cywilny:_______________


  Kontakt email: javonnerobinsonloans@gmail.com

  Z poważaniem
  kredyt menadżera
  panna Javonne

 • CATHERINE JONEZ
  odpowiedz

  Witam, Ma to na celu informowanie opinii publicznej, że Mrs.CATHERINE JONEZ, dobrą reputację prywatne pożyczki pożyczkodawcy otworzyło możliwość ekonomicznego dla wszystkich tych, którzy potrzebują żadnej pomocy finansowej. Trzeba pilnie pożyczki wyczyścić swoje długi lub potrzebujesz domu kapitałowych pożyczki, aby poprawić swój biznes? Czy zostały odrzucone przez banki i inne instytucje finansowe? Nie szukaj dalej, bo jesteśmy tu dla wszystkich swoich problemów finansowych. Mamy zabezpieczone pożyczki oprocentowanie 2% osób, firm i społeczeństw w sposób jasny i zrozumiały sposób, zasad i warunków. Brak kontroli kredytowej wymagane, 100% gwarancją. Napisz do nas na: (CATHERINEJONEZLOANFIRM@GMAIL.COM)

 • Magdalena
  odpowiedz

  czy może wie ktoś jak zdobyć jakiekolwiek dofinansowanie do takiego biznesu ? mam idealny obiekt na wsi,blisko jezioro,lasy dookoła.Na terenie obiektu znajduje się staw hodowlany około 20 hektarów ziemi ,20 pokoi ,była restauracja ,kuchnia w której można przygotowywać posiłki dla seniorów,sala kominkowa,teren jest idealny na stworzenie takiego miejsca tylko brak funduszy.Może ktoś coś ? proszę o info na adres e-mail zetka778@o2.pl.Z góry bardzo dziękuję

 • Damian
  odpowiedz

  Oferuję wynajem obiektu wraz z ogrodem i parkingiem. Idealny do wykorzystania jako dom opieki, hotel, klinikę, ośrodek szkoleniowy, biurowiec.

  Najważniejsze informacje:

  - 39 pokoi dwuosobowych (każdy pokój z łazienką)

  - 4 pomieszczenia przeznaczone na fitness/ rekreację/ rehabilitację (łączna powierzchnia 400m2)

  - sala konferencyjna/ konsumpcyjna na 100 osób (powierzchnia 200m2)

  - winda osobowa

  - kuchnia wraz z kompletnym wyposażeniem

  - zaplecze gospodarcze

  - nowoczesny, ekonomiczny system ogrzewania gazowego

  - klimatyzacja i system nawiewno-wywiewny

  - hol z recepcją

  - patio

  - taras z widokiem na ogród

  - garaż dla dostaw

  - 4 niezależne wejścia

  - parking z kostki biurowej (dla 30 pojazdów)

  - ogród z altaną i paleniskiem

  - położenie wśród terenów zielonych - łąki i lasy

  - obiekt dostosowany pod osoby niepełnosprawne, spełnia normy medyczne.

  Kwota: 66.000 zł (30 zł za m2 do negocjacji) dotyczy obiektu wykończonego pod klucz.

  Obiekt będzie gotowy do użytkowania w grudniu 2016. Okolice Tomaszowa Maz. Tel. 608-412-974

 • Salak
  odpowiedz

  Posiadam duży dom w ciekawej okolicy w pobliżu las, woda, ciche i ustronne miejsce. Kontakt karolinasalak@interia.pl

 • Przemysław
  odpowiedz

  Poszukuję dokumentacji potrzebnej do prowadzenia domu opieki na 30 osób. Posiadam już zakupiony budynek w cichym i atrakcyjnym miejscu.

 • Bogdan
  odpowiedz

  Poszukiwani są Współwłaściciele Dobrego Domu.Którzy chcą stworzyć, pośród lasu i łąk"oazę"Mieć wpływ na warunki w jakich będą mieszkać od etapu wyboru projektu po wybór koloru ścian,wyposażenia,układu pokoi,łazienek.Organizacji architektury ogrodowej.Wybranie i posadzenie własnych drzew,kwiatów oraz posianie traw.Proponuję Budowę Osiedla Seniora mail;bogdan.czechowski@wp.pl

 • Bogdan
  odpowiedz

  Poszukiwani są Współwłaściciele Dobrego Domu.Którzy chcą stworzyć, pośród lasu i łąk"oazę"Mieć wpływ na warunki w jakich będą mieszkać od etapu wyboru projektu po wybór koloru ścian,wyposażenia,układu pokoi,łazienek.Organizacji architektury ogrodowej.Wybranie i posadzenie własnych drzew,kwiatów oraz posianie traw. mail;bogdan.czechowski@wp.pl

 • Jerzy Grzeskowiak
  odpowiedz

  poszukuję dokumentacji na dom opieki ca 20-30 osób. Pozsiadam działkę 3000 m 2 dobra lokalizacja

 • Agata
  odpowiedz

  Chcę założyć dom seniora, ale nie mam pieniędzy.
  Mój wkład to jedynie ręce do pracy. Mam 44 lata
  Nawiąże kontakt z kimś kto chciałby prowadzić taki dom
  Proszę o kontakt: milano1306@interia.pl

 • teresa2
  odpowiedz

  mam duży budynek( 600m2) można przystosować , spokojna okolica, miejsce na trakt spacerowy, grill, ognisko, grządki( i inne potrzeby osób starszych),blisko rehabilitacja, usługi medyczne, kościół - wieś pod rzeszowem, spokój.
  proszę o kontakt tprucnal@gmail.com

 • Bogdan
  odpowiedz

  Posiadam ziemie przeszło 3ha na której można postawić zgodnie z obowiązującymi przepisami dom dla osób lub osiedle takie jak na zachodzie lub w USA.Całość w jednym kawąłku położona malowniczo ,25km od Torunia.mail;bogdan.czechowski@wp.pl

 • REV
  odpowiedz  potrzebujesz kredytu? jeśli tak to napisz do nas na rev.benedict@hotmail.com o więcej informacji o Państwa danych na poniższym formacie
  Wypełnić i odesłać ...

  Imię:
  Kraj:
  Państwo:
  Numer telefonu komórkowego:
  Kwota potrzebna jako pożyczki:
  Czas trwania kredytu:
  Wiek:
  Płeć:
  kontakt e-mail: rev.benedict@hotmail.com

 • gosia
  odpowiedz

  zastanawiam sie nad tym mam duze doswiadczenie ale przeraza mnie polska biurokracja

 • Bogna
  Bogna
  odpowiedz

  Mam na sprzedaz przepiekna nieruchomosc na w ekologicznej spokojnej okolicy tylko 100km od granicy niemieckiej. Idealny na maly dom seniora (oczyszczalnia dla 21 osob stalego pobytu). Pomoge dokonczyc remont. PILNE. Zapraszam powaznych inwestorow. (...)

 • Agnieszka
  odpowiedz

  Posiadam duży budynek zabytkowy po renowacji. Każdy pokój jest z łazienką, duża sala, piwnice itp. Nowa hydraulika,elektryka,dach,piec,rekuperacja itp. Potrzebny niewielki wkład do przystosowania budynku pod DSS.Wynajmę go na dom spokojnej starości lub poszukuję wspólnika.
  Proszę o kontakt na maila agnieszkanowakowska11@wp.pl

 • teresa
  odpowiedz

  Szukam powaznych wspolnikow ktorzy mieli by sile, chec, fundusze, i doswiadczenie by stworzyc dom seniora. jurga1984@hotmail.com

 • yolazawadzka
  odpowiedz

  Szukam powaznego wspolnika. Wiecej informacji 200y@mail.com
  (...)

 • Jacek
  odpowiedz

  Program komputerowy który pomaga opiekować się ludźmi - Domum9000.
  Zapraszam do obejrzenia prezentacji:

  https://www.youtube.com/watch?v=cm-x1MgYBmo

  www.domum9000.pl

 • Ada
  odpowiedz

  Jak ktoś ma chęci i pieniądze, może zainwestować w taki dom: http://inwestycjadomseniora.pl/

 • krzysztof
  odpowiedz

  Witam
  czy jest ktoś w stanie pomoc przy otwarciu domu spokojnej starości więcej inf proszę na e maila" bombowcy58dywizh@wp.pl

  • beata

   Ludzie jeżeli macie jakieś propozycje to piszcie proszę choć ogólnikową lokalizację to jest naprawdę pomocne

 • magda
  odpowiedz

  wiatam czy jest ktos w stanie pomoc przy otwarciu domu spokojnej starosci wiecej inf prosze na emaila magdalena.majchrowska@vp.pl

 • oldmar
  odpowiedz

  pomagamy przy zakładani domów opieki zapraszamy na oldmar.pl

 • piotr
  odpowiedz

  Jestem w trakcie przekształcenia hotelu na dom opieki jakie kryteria musi spełniać Unijne, ile osób maksymalnie morze przebywać w domu opieki gdzie mogę uzyskać informacje E;mail. medicgaj@gmail.com

Tagi