Domy Seniora

cena

Dom Seniora Paraiso

Najpopularniejsze artykuły

Mapka województw

mapka Domy seniora dolnoslaskie Domy seniora kujawsko-pomorskie Domy seniora lubelskie Domy seniora lubuskie Domy seniora lodzkie Domy seniora malopolskie Domy seniora mazowieckie Domy seniora opolskie Domy seniora podkarpackie Domy seniora podlaskie Domy seniora pomorskie Domy seniora slaskie Domy seniora swietokrzyskie Domy seniora warminsko-mazurskie Domy seniora wielkopolskie Domy seniora zachodniopomorskie

Ultradźwięki w fizykoterapii

Fizykoterapia to forma rehabilitacji, podczas której oddziałuje się na ciało różnymi bodźcami fizycznymi. Trzeba tu wymienić temperaturę, prąd elektryczny, pole magnetyczne, światło, kąpiele wodne oraz ultradźwięki. Jak te ostatnie mogą wpływać na organizm i w jaki sposób działają?

Co to są ultradźwięki


Najprostsza definicja mówi, że ultradźwięki to fale dźwiękowe, których częstotliwość jest zbyt wysoka, by człowiek mógł je usłyszeć. Wynosi powyżej 16 kHz. Zastosowanie ultradźwięków jest szerokie, gdyż dzięki małej długości fali pozwalają na uzyskanie obrazu niewidocznych dla oka przedmiotów. Dzięki temu możliwe jest chociażby zlokalizowanie przedmiotów zanurzonych w wodzie.

Ultradźwięki w medycynie również znalazły swoje zastosowanie. Za pomocą ultrasonografu można badać narządy wewnętrzne, co umożliwia dokładną  diagnostykę. Ultradźwięki wykazują też właściwości terapeutyczne – mogą kruszyć małe kamienie nerkowe oraz wykorzystywane są podczas operacji zaćmy.

 

Terapia ultradźwiękami


Już wiemy, że leczenie ultradźwiękami jest możliwe, a co najważniejsze, skuteczne. Pozostaje pytanie, jak sprawdzają się ultradźwięki w fizykoterapii oraz na czym polega taka terapia ultradźwiękami?

 

Dowiedz się też czym jest fizjoterapia. Wejdź i zobacz: Co to jest fizjoterapia


Podstawowe zadanie ultradźwięków to wykonywanie mikromasażu ciała, który jest skutkiem wahania ciśnienia podczas przebiegu fali dźwiękowej. Efektem tego jest podwyższenie temperatury i przyspieszenie krążenia. Na taką terapię najbardziej wrażliwa jest tkanka nerwowa, a najmniej tkanka tłuszczowa. Poza tym poprawia się również stan skóry.

Ultradźwięki w rehabilitacji odgrywają dużą rolę. Pomagają uporać się z bólem i działają przeciwzapalnie. Dzięki temu, że wnikają do organizmu i rozszerzają naczynia krwionośne, poprawiają pracę układu krążenia. Ultradźwięki sprawiają, że zmniejsza się napięcie mięśni i poprawia proces utleniania. Wzmagają też przepuszczalność błon komórkowych, dzięki czemu substancje czynne leków są łatwiej przyswajane. Poza tym ultradźwięki są konieczne, jeśli chcemy przyspieszyć gojenie wszelkiego rodzaju ran.

Wskazania zastosowania terapii ultradźwiękami:

  • bóle i nerwobóle mięśni,
  • zapalenie stawów kręgosłupa,
  • rwa kulszowa,
  • zwyrodnienie stawu biodrowego i kolanowego,
  • przykurcz mięśni.


Mimo że ultradźwięki w fizykoterapii pomagają, przynosząc ulgę w bólu, jednak trzeba wiedzieć, że nie zawsze można się zdecydować na ten rodzaj terapii. Ultradźwięki nie są wskazane dla kobiet w ciąży, osób cierpiących na chorobę nowotworową, wyniszczenie organizmu i ostre stany zapalne. Leczenie ultradźwiękami nie jest też możliwe jeżeli w okolicy zabiegu zastosowano metalowy implant lub jeśli pacjent jest świeżo po operacji wszczepienia rozrusznika.

Jeżeli zamierzamy poddać się terapii ultradźwiękami trzeba pamiętać, że musi ją przeprowadzać osoba wykwalifikowana. Sam pacjent też powinien poddać się badaniom by mieć pewność, że leczenie ultradźwiękami w żaden sposób mu nie zaszkodzi, a tylko pomoże.

 

Ultradźwięki są zabiegiem proponowanym w wielu sanatoriach. Zobacz ofertę ośrodków w najpopulraniejszych uzdrowiskach:

- Sanatoria w Ciechocinku

- Sanatoria w Nałęczowie

- Sanatoria w Świeradowie-Zdroju

autor: Katarzyna Błasik

Podobne artykuły

Magnetoterapia, czyli rehabilitacja polem magnetycznym

Magnetoterapia jest jedną z form rehabilitacji. Polega ona na wykorzystaniu pola magnetycznego, co znacząco poprawia ukrwienie, zwiększa dostawy tlenu a także usprawnia procesy metaboliczne. Terapię stosuje się w rehabilitacji osób po urazach bądź w leczeniu bólu a także szeregu innych chorób.

Bursztyn i jego właściwości lecznicze

Lecznicze właściwości bursztynu już dawno doceniła medycyna naturalna. Zaleca sie więc używanie kosmetyków wytwarzanych na bazie tego kamienia, picie nalewek a nawet noszenie ozdób z bursztynu. Nazywany kiedyś złotem Północy - bursztyn wspomaga leczenie wielu dolegliwości, obniża ciśnienie a także przyspiesza gojenie się ran.

Jakie są objawy osteoporozy?

Osteoporoza to choroba układu kostnego, która najczęściej dotyka osoby w podeszłym wieku. Przyczyn powstawania osteoporozy jest wiele, a sama choroba może być bardzo kłopotliwa. Warto wiedzieć jakie są objawy osteoporozy i kiedy zgłosić się do lekarza po pomoc.

Dla kogo kluby seniora?

Kluby seniora to miejsce dla osób, które nadal są pełne pasji i zaangażowania. Każdy aktywny senior znajdzie tam bogatą ofertę zajęć, które zapełnią mu wolny czas.

Jak wyjechać do sanatorium

Wyjazd do sanatorium to świetny sposób na polepszenie samopoczucia i wypoczynek w atrakcyjnym miejscu. Jednak aby zyskać możliwość leczenia uzdrowiskowego należy dopełnić kilku formalności. Podpowiadamy więc jak dostać skierowanie do sanatorium.

Jak załatwić dom opieki?

Często domowa opieka nad osobami starszymi z różnych względów bywa niemożliwa. Warto wtedy skorzystać z profesjonalnej oferty domów pomocy. Podpowiadamy więc jak załatwić dom opieki dla bliskiej osoby.

Witamina D i jej zdrowotne właściwości

Witamina D ma cenne właściwości, które pomagają utrzymać układ odpornościowy w dobrej kondycji a także przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka powstania niektórych nowotworów. Co więcej, jest niezbędna aby mieć zdrowe i mocne kości oraz zęby.

Recepta na młodość

Mimo że czas płynie nieubłaganie, każdy chce jak najdłużej zachować młodzieńcze samopoczucie i radość życia. Aby opóźnić proces starzenia się, trzeba wprowadzić zmiany do codziennego życia. Jaka więc jest recepta na młodość?

Internet dla seniorów

Badania Koalicji "Dojrz@łość w sieci" przeprowadzone na osobach w wieku od 50+ wykazały, że Internet znacznie poprawia i zmienia jakość życia. Internet dla seniorów to źródło użytecznych informacji oraz możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Fizykoterapia a fizjoterapia

Często słyszymy o fizykoterapii i fizjoterapii. Wiadomo, że założeniem obu jest oddziaływanie na organizm człowieka bodźcami, które pochodzą z natury bądź są wytworzone sztucznie. Jednak czy są to pojęcia, które można stosować zamiennie? Czy może jest między nimi jakaś różnica? Postaramy się rozwiać te wątpliwości.

Osiedla dla seniorów

Mimo że w Stanach Zjednoczonych i na zachodzie Europy osiedla dla seniorów mają wielu mieszkańców, w Polsce nadal toczą się dyskusje nad sensem takich inwestycji. Warto wiedzieć, że w takim miejscu oferowane jest nie tylko mieszkanie, ale również fachowa opieka i odpowiednia rehabilitacja. Osiedla dla emerytów mają być miejscem, gdzie starsze osoby będą się czuły swobodnie.

Zastosowanie fizjoterapii

Fizjoterapia jest niezmiennie związana z wrażliwością ludzkiego organizmu na różne bodźce zewnętrzne. Dlatego jej wykorzystanie w profilaktyce chorób jest oczywiste, gdyż nie tylko eliminuje problem, ale również pomaga w powrocie do dawnej sprawności. W jakich przypadkach fizjoterapia jest najskuteczniejsza?

Jak założyć dom spokojnej starości?

Zastanawiasz się jak założyć dom spokojnej starości i nie wiesz od czego zacząć? To wcale nie jest takie trudne. Jednak są określone wymagania, które musisz spełnić, by otworzyć tego rodzaju ośrodek.

Co to jest fizjoterapia

Fizjoterapia to metoda leczenia, która związana jest z wrażliwością ludzkiego organizmu na bodźce zewnętrzne. Celem fizjoterapii jest zahamowanie postępów choroby oraz odzyskanie sprawności fizycznej po powrocie do zdrowia. Fizjoterapia zapobiega również nawrotom dolegliwości.

Jak sobie radzić z menopauzą

Okres menopauzy to trudny czas dla każdej kobiety. Jak sobie radzić z  menopauzą, by przejść ten proces jak najlepiej? Postaramy się podsunąć kilka rad.

Czas na zielone zdrowie! czas na herbatę

Spośród wszystkich rodzajów herbat, zielona uchodzi za najzdrowszą. Zielona herbata zawiera w sobie wiele składników i związków chemicznych, które mają bardzo dobry wpływ na ludzki organizm.  Lecznicze właściwości zielonej herbaty sprawiają, że zyskuje ona coraz większą popularność.

Najlepsze sanatoria w Polsce

Wybierając sanatorium najlepiej kierować się do tych już sprawdzonych. Wówczas będziemy mieć większą pewność, że spędzony tam czas wykorzystamy w jak najbardziej efektywny sposób.

Komentarze

Celina | 2014-11-06 12:26


Z zainteresowaniem czytam Wasze tutaj opisy,artykuły.

Dodaj komentarz

Imię:
Miasto:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

dodaj komentarz i zarejestruj mnie

mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie

Ostatnio dodane

Ostatnio ocenione obiekty

Dom Seniora Zakoniczyn

Ocena 5/5

Gdańsk

więcej

NZOZ Zakład...

Ocena 4/5

Wieliczka

więcej

Niepubliczny Zakład...

Ocena 5/5

Katowice

więcej

© Copyright by domyseniora.pl