„Wybieram życie” - zbiór poruszających historii mieszkańców domów opieki

„Wybieram życie” - zbiór poruszających historii mieszkańców domów opieki
galeria zdjęć (5) Drukuj Skomentuj

Z przyjemnością informujemy, że ukazała się książka pt. „Wybieram życie - czyli rozmowy o najważniejszym”. Zawiera ona zbiór poruszających historii, które opowiedzieli mieszkańcy domów opieki. Jej autorem jest Tomasz Sobierajski, który przyznał, że rozmowy z bohaterami książki to jedna z najważniejszych lekcji, jakie dostał w życiu.

„Wybieram życie - czyli rozmowy o najważniejszym” to zbiór rozmów z podopiecznymi ośrodków, którzy dzięki skutecznej rehabilitacji w poszczególnych placówkach cudem powrócili do życia.

 

Z jednej strony wydanie tej książki może być ciekawym prezentem na święta, a z drugiej zaś jej ukazanie daje możliwość 'wejścia' do świata domów opieki, który znamy zazwyczaj ze smutnych opowieści. Wbrew tematyce, książka jest pełna radości i została stworzona po to, by 'odczarować' niesłuszną opinię o domach opieki, a także lepiej zrozumieć osoby, które z różnych powodów decydują się powierzyć opiekę nad swoimi bliskimi ośrodkom.

 

Tekst składa się z dziewięciu rozmów, z których każda posiada znaczący tytuł. Dla przykładu, w „Emigracji” 47-letnia, podłączona do respiratora Ewa, wyjaśnia czytelnikom dlaczego dzieli życie na pół - przed i od momentu przybycia do KONSTANCJI. Pan Bogusław, który uczestniczył w pierwszych warsztatach dla opiekunów w MAZOWII - tłumaczy jak ważną rolę w opiece nad jego żoną odgrywa pewien zeszyt. Ponadto, tytułowy „Kadet”, czyli Pan Jerzy - uczestnik Powstania Warszawskiego opowiada, jak rehabilitanci w MARIANNIE postawili go na nogi. Ostatnia rozmowa dotyczy historii Pani Barbary, która po przejściu rehabilitacji w KONSTANCJI otrzymała nową szansę od życia. W książce znalazła się także opowieść Pana Macieja, który tłumaczy, że przestał się bać o swoją mamę, kiedy znalazła się w OSTROWII. Pan Tadeusz, którego żona trafiła do tego samego ośrodka przyznaje, że nie mógł znaleźć lepszego miejsca dla osoby chorej na Alzheimera.

 

Autor wszystkich spisanych historii wyjaśnia, żę praca nad tym materiałem była dla niego wspaniałą przygodą, ale również sporym wyzwaniem. Przy pisaniu, mógł poznać i porozmawiać ze wspaniałymi ludźmi, z którymi zapewne nigdy by się nie spotkał, gdyby nie praca nad książką. Opowiadania, które przelał na papier, na pierwszy rzut oka nie są optymistyczne. Przy głębszym spojrzeniu, zauważamy jednak, że pojawia się dużo uśmiechu, ciepła i nadziei. Tomasz Sobierajski mówi, że nie musiał na siłę szukać tych emocji, gdyż wnieśli je sami bohaterowie. Autor podkreśla, że w całej opowieści ważne jest to, by zrozumieć marginalizowany i zapomniany świat domów opieki, bo przecież w tych placówkach żyją piękni ludzie, którzy nadal są częścią naszego społeczeństwa i zasługują na szacunek. Czasami po prostu potrzebują kontaktu ze światem ludzi zdrowych.

 

Książkę można nabyć na stronie: www.wybieramzycie.org.

 

Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele charytatywne.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe