Wyjazd do sanatorium z NFZ

Wyjazd do sanatorium z NFZ
Drukuj Skomentuj

Wyjazd do sanatorium z NFZ można zrealizować po uzyskaniu skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Warto jednak pamiętać, że skierowanie nie gwarantuje wcale uzyskania miejsca w uzdrowisku.

Zanim otrzyma się skierowanie do sanatorium, lekarz musi ocenić stan zdrowia pacjenta, co stanowi podstawę do skierowania na leczenie zdrowotne. Lekarz określa przebieg choroby będącej wskazaniem do leczenia uzdrowiskowego bądź rehabilitacji w sanatorium. Podczas badania lekarz ocenia zdolność pacjenta do samodzielnego poruszania się a także wydolność układu oddechowego, krążenia oraz nerek.

 

Korzystałeś niedawno z leczenia sanatoryjnego? Sprawdź kiedy ponownie możesz się ubiegać o skierowanie, wejdź: Wyjazd do sanatorium - jak często można korzystać?

Do skierowania należy dołączyć komplet badań. W przypadku osób dorosłych należy wykonać między innymi badanie moczu, morfologię, OB, rentgen klatki piersiowej, EKG. W przypadku dzieci, do badań, które należy wykonać, zaliczyć należy: OB, morfologię, mocz oraz badanie kału na obecność jaj pasożytów.

Skierowanie do sanatorium
wymaga potwierdzenia przez oddział wojewódzki NFZ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pacjenta. W przypadku gdy nie można ustalić miejsca zamieszkania, potwierdzenia powinien dokonać oddział właściwy dla lekarza, który wystawił skierowanie.

W ciągu 30 dni od wpłynięcia dokumentów do NFZ skierowanie powinno być rozpatrzone. Czasem jednak z przyczyn proceduralnych termin ten może ulec przedłużeniu.

Zobacz jakich formalności wymaga załatwienie sanatorium, wejdź: Jak wyjechać do sanatorium

O przyznaniu bądź odmowie skierowania informuje pisemnie Wojewódzki Oddział NFZ, podając przy tym przyczyny decyzji. Może zdarzyć się również, że osoba została zakwalifikowana lecz brak jest wolnych miejsc w sanatoriach, wówczas zostaje ona wpisana na listę oczekujących. Okres oczekiwania na uzyskanie miejsca w sanatorium - w przypadku braku miejsc -  wynosi 18 miesięcy.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe