1 maja powiększy się wykaz bezpłatnych leków dla seniorów

1 maja powiększy się wykaz bezpłatnych leków dla seniorów
Drukuj Skomentuj

Jak podaje resort zdrowia, wykaz leków dla seniorów ma zostać rozszerzony o kolejne leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym oraz chorobie niedokrwiennej serca. Ministerstwo Zdrowia oszacowało, że przez pierwsze pół roku funkcjonowania programu, osoby starsze zaoszczędziłyby prawie 168 mln złotych.

Prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na liście ogłaszanej przez resort zdrowia mają osoby, które ukończyły 75. rok życia. Wykaz leków aktualizowany jest co dwa miesiące. Obecnie zawiera on 1333 preparaty: insuliny, leki stosowane w leczeniu chorób serca i układu krążenia, jaskry, choroby Parkinsona, a także osteoporozy.

 

Kolejny wykaz będzie obowiązywał od 1 maja. W tym roku na finansowanie programu przeznaczono 564 mln zł. W kolejnych latach ta kwota będzie wzrastać. Zgodnie z przepisami, receptę na bezpłatne leki może wypisać lekarz lub pielęgniarka, do których pacjent jest zapisany w przychodni. Takie rozwiązanie powinno ograniczyć przyjmowanie leków w niewłaściwym połączeniu lub w większej dawce niż jest to wskazane.

 

Ponadto, resort dodaje, że trwają prace nad systemem informatycznym, który pozwoli zebrać wszystkie dane na temat pacjenta w jednym miejscu.

 

 

źródło: www.rynekseniora.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe