14. emerytura będzie stałym świadczeniem? Jest odpowiedź rządu
14. emerytura będzie stałym świadczeniem? Zastanawia się nad tym wielu seniorów, dla których taka emerytura była sporym zastrzykiem gotówki. O tej sprawie było tak głośno, że pojawiła się odpowiedź rządu. Czy jest jednoznaczna? Jak należy ją rozumieć? Odpowiadamy.
14. emerytura będzie stałym świadczeniem?
W 2022 roku do 14. emerytura trafiła do blisko 9 mln seniorów. Aby ją otrzymać należało jednak spełnić odpowiednie kryteria. Okazuje się, że ta grupa będzie mogła liczyć na to, że 14. emerytura będzie wpływać na ich konta co roku.
„Pomagamy wszędzie, gdzie możemy i chcę jasno powiedzieć, że będziemy pomagać, adresując pomoc tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne (...) I tutaj jeszcze raz wspomnę o emerytach” – mówił Jarosław Kaczyński w połowie października.
Sprawdź również: Waloryzacja emerytur 2023. Ile pieniędzy otrzymają seniorzy? [WYLICZENIA]
Polityk dodał również, jak wygląda sytuacja w kwestii wprowadzenia tego świadczenia na stałe.
„Pytano mnie, czy będzie czternastka. Trzynastka już od dawna jest stałym świadczeniem, a czternastka będzie stałym świadczeniem i zrobimy wszystko. Szukamy pomimo tych ogromnych kłopotów i wysokiej ceny pieniądza wszystkich zasobów, żeby naprawdę wesprzeć emerytów bardzo poważnie” – mówił Jarosław Kaczyński.
Czytaj także: Czy będzie 15. emerytura w 2022 roku?
14. emerytura – komu należy się świadczenie?
14. emeryturę otrzymali ci, którzy do dnia 24 sierpnia 2022 roku nabyli prawo do świadczenia, a jego wysokość nie przekroczyła 2900 zł brutto. Wówczas mogli liczyć na kwotę w wysokości 1217,98 zł netto, czyli tyle, ile wynosi aktualnie obowiązująca minimalna emerytura. W przypadku pozostałych osób zastosowano zasadę "złotówka za złotówkę".