14. emerytura w 2023 roku. Ci seniorzy mogą zapomnieć o pieniądzach

14. emerytura w 2023 roku. Ci seniorzy mogą zapomnieć o pieniądzach
Drukuj Skomentuj

14. emerytura będzie przysługiwać również w 2023 roku. Niestety, nie wszyscy seniorzy mogą oczekiwać na zastrzyk gotówki. Komu nie przysługuje czternasta emerytura? Odpowiadamy.

14. emerytura – co to?


Czternasta emerytura to dodatkowe świadczenie, które po raz pierwszy zostało wypłacone w 2021 roku.  I choć miało być jednorazowym zastrzykiem gotówki, to przyznano ją seniorom również w 2022 roku. Według zapowiedzi czternastka ma przysługiwać również w 2023 roku. Ile wyniesie?

 

Sprawdź również: Waloryzacja emerytur 2024. Seniorzy mogą liczyć na niewielkie podwyżki

 

Czternastka – ile wynosi w 2023 roku?

 


Czternasta emerytura wynosi tyle, ile wynosi minimalna emerytura w danym roku. Po marcowej waloryzacji to 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto.

 

Czternastka – komu przysługuje, a komu nie?


14. emerytura przysługuje osobom, które ukończyły wiek emerytalny i nabyły prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie.  Są to m.in. emerytura, renta, renta socjalna i świadczenia przedemerytalne. Analogicznie, osoby, które nie mają prawa do tych świadczeń – nigdy go nie uzyskały lub jest ono zawieszone – nie będą mogły otrzymywać czternastej emerytury.
Warto również wiedzieć, że obowiązuje próg dochodowy. W przypadku emerytów, których świadczenie podstawowe wynosi od 2900 zł do 4188,44 zł brutto, czternastka zostanie pomniejszona zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Czternastki nie dostaną osoby, których podstawa emerytury wynosi 4488,44 zł lub więcej.

 

Czytaj także: Emerytura honorowa jeszcze wyższa. I to sporo!

 

Czternasta emerytura – kiedy wypłaty?


Nie wiadomo, kiedy zostaną wypłacone pieniądze z czternastej emerytury. Seniorzy mogą jednak spodziewać się zastrzyku gotówki na przełomie sierpnia i września.

 

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

 

Źródło: Gazeta.pl

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!