3 pomysły na aktywne zajęcia dla seniorów

3 pomysły na aktywne zajęcia dla seniorów
Drukuj Skomentuj

Odejście na emeryturę kojarzyć się może z upragnionym odpoczynkiem od pracy. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że nadmiar czasu wolnego połączony z osłabieniem dotychczasowych relacji, w konsekwencji może prowadzić do izolacji emeryta, a niekiedy nawet depresji starczej. Naprzeciw temu problemowi wychodzi wiele instytucji, oferując szereg zajęć hobbystycznych dla seniorów.

Jedną z częstszych bolączek osób starszych jest samotność. Wraz z odejściem na emeryturę, uzyskuje się wiele czasu wolnego, który nie zawsze wiadomo jak spożytkować. Wiele emerytów spędza ten czas w domu, przez co stopniowo traci relacje z dotychczasowymi znajomymi. W konsekwencji senior izoluje się od społeczeństwa, staje się osowiały oraz tarci chęć do życia. Problem ten dotyka dużą część osób po 65. roku życia.

 

Naprzeciw temu wychodzi coraz więcej inicjatyw zrzeszających seniorów, które w sposób przyjazny i bezpieczny zapewniają rozrywkę, rozwijają nowe umiejętności oraz wzbogacają życie towarzyskie. Jeśli jesteś emerytem, który poszukuje sposobu na spędzenie czasu wolnego poza domem, bądź posiadasz rodzica który chciałby poprawić jakość swojego życia, koniecznie przeczytaj 3 propozycje na aktywizację czasu wolnego.

 

1. Zajęcia w grupach

 

Najczęściej wybieranym sposobem urozmaicenia czasu wolnego przez seniorów są zajęcia w grupach funkcjonujące np. w domach kultury, w ramach klubów seniora, przy parafiach oraz uniwersytetach trzeciego wieku. Dzięki obecności w wśród innych emerytów, można poznać osoby o podobnych zainteresowaniach czy wspólnych problemach. W ramach działalności grupy, wiele instytucji organizuje członkom kursy tańca, naukę języków obcych czy wspólne seanse filmowe. Jednym z nich jest Klub Aktywnego Seniora LSM w Lublinie, który od 2006 roku aktywizuje seniorów Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Na spotkaniach mówimy więc o sprawach zdrowotnych, poruszamy tematy związane z kulturą, sztuką, podtrzymujemy tradycje organizując spotkania okolicznościowe. Organizujemy wspólne wyjścia do kina i teatru, zwiedzamy Lublin. Propagujemy ruch: dwa razy w tygodniu ćwiczymy TAI CHI, a  raz w tygodniu spotykamy się na basenie Uniwersytetu Przyrodniczego. Jesteśmy otwarci na nowe formy spędzania wolnego czasu i realizację swoich pasji. Stąd organizowane przez nas warsztaty np. plastyczne, obsługi komputera i inne – czytamy na stronie Domu Kultury LSM. 

Także w bibliotekach tworzone są grupy zajęciowe, w których seniorzy oddają się czytaniu poezji czy graniu w gry planszowe.

 

2. Zajęcia ruchowe

 

Wraz z postępującym starzeniem się organizmu, coraz trudniej jest poruszać się nie tylko na dłuższe dystanse, ale nawet po domu. Przez to wiele osób całkowicie rezygnuje z wysiłku fizycznego, co jak podkreślają lekarze, jest dużym błędem.  Monotonne wykonywanie ćwiczeń po pewnym czasie może się znudzić, dlatego warto jest połączyć pożyteczne z przyjemnym. Uniwersytety trzeciego wieku, osiedlowe kluby seniora czy dzienne domy opieki organizują grupowe zajęcia aktywizacji fizycznej, dostosowane do możliwości seniorów. Organizowane są specjalnie dedykowane emerytom kursy tańca, ćwiczeń w wodzie czyli aqua aerobiku oraz nordic walking'u. Zajęcia te, zbierają coraz szerszą  grupę fanów, w szczególności nordic walking. 

 

3. Zajęcia z psychologiem

 

Życie na emeryturze związane jest nie tylko z pogorszeniem stanu zdrowia fizycznego, ale również zmniejszeniem aktywności rodzinnej i towarzyskiej. Skutkiem tego może być osowiałość, brak chęci do życia, a nawet starcza depresja. W wielu przypadkach pomóc może rozmowa z psychologiem, która pozwoli dotrzeć do problemów i obaw seniora. Spojrzenie na problem z innej perspektywy pozwala na zrozumienie innej osoby oraz znalezienie rozwiązania kłopotu

 

Zajęcia z psychologiem prowadzone są zarówno w indywidualnie jak i w grupach. Dzięki temu, można znaleźć wsparcie również wśród innych klubowiczów, którzy zmagają się z podobnymi problemami. Warsztaty te prowadzone są przez kluby seniora, domy opieki a także ośrodki sanatoryjne.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!