4 powody, by spędzać czas w towarzystwie zwierząt

4 powody, by spędzać czas w towarzystwie zwierząt
Drukuj Skomentuj

W wielu rodzinach zwierzęta od zawsze były częścią międzypokoleniowej tradycji. Są również i takie rodziny, pośród których nie ma miejsca na psa, bądź kota, chociażby ze strachu przed alergią. Posiadanie zwierzaka niesie za sobą wiele korzyści. Popatrzcie sami.

Ukojenie dla nerwów

 

Nie od dziś wiadomo, że głaskanie psa lub kota relaksuje i uspokaja. Nasz pupil nie tylko dotrzymuje nam towarzystwa, ale również chłonie nasze emocje. Nawiasem mówiąc - pociesza jak umie. Zdarza się tak, że czasami nieświadomie rozładuje napiętą sytuację, a przynajmniej będzie się starać. Warto wspomnieć, że na przykład mruczenie kota bardzo pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Udowodniono bowiem, że koty mrucząc, emitują dźwięki o niskiej częstotliwości między 20, a 50 herców. Jak się okazuje, odbieramy to nie tylko dzięki słuchowi, lecz także przez zakończenia nerwowe na powierzchni skóry. I tak, kocie wibracje wędrują do naszego mózgu, co daje nam uczucie rozluźnienia i odprężenia. Ponadto, mruczenie kota skutecznie podwyższa poziom serotoniny w naszym organizmie, stabilizuje ciśnienie tętnicze, a także wzmacnia układ odpornościowy.

 

Bezwarunkowa miłość

 

Nie od dzisiaj wiadomo, że każdy pupil kocha swojego właściciela i jest wpatrzony w niego jak w obrazek. Taka szczera i silna relacja jest lekarstwem na zwątpienie we własne możliwości. Posiadanie zwierzęcia to obowiązek, który nie pozwala nam bezradnie załamać rąk. Co by się nie stało, musimy zadbać o to, by nasz przyjaciel miał wszystko,  czego mu potrzeba. Zwierzęta zawsze pozostają wierne człowiekowi i są od niego całkowicie zależne. Trudno odmówić ofiarowania smakołyka, kiedy widzimy, że nasz pupil wpatruje się w nas wzrokiem pełnym ciepła i miłości. Zwierzęta potrafią wydobyć z nas to, co najlepsze. 

 

Zwierzę zachęca do aktywności

 

Kiedy posiadamy psa, musimy wychodzić z nim na dwór niezależnie od pogody. Jest to zatem doskonała okazja, by zmusić się do aktywności fizycznej. Spacer w porze zimowej, kiedy za oknem sypie śnieg lub pada deszcz - potrafi zahartować nasz organizm. Dodatkowo, wspólne zabawy z pupilem takie jak rzucanie piłki, czy zabawa z kijem także stanowi sporą dawkę ruchu. Naukowcy podkreślają znaczenie kontaktu zwierząt z ludźmi starszymi i samotnymi, ponieważ taka relacja przynosi dużo korzyści zdrowotnych. Seniorzy, którzy podejmują opiekę nad swoim pupilem, zwykle prowadzą bardziej aktywny tryb życia. Regularne spacery, zmniejszają poziom cholesterolu i obniżają ciśnienie krwi. Taka aktywność fizyczna chroni również przed stresem, który często jest sprawcą wielu chorób. Nie podlega wątpliwości, że aktywne spędzanie czasu ze zwierzakiem, pozwala dłużej zachować młodość. 

 

Zwierzę - nauczyciel

 

Opieka nad zwierzęciem uczy nas odpowiedzialności i troski, co przydaje nam się w późniejszym życiu. Dzięki opiece nad pupilem, stajemy się bardziej otwarci i obowiązkowi. Psychologowie i terapeuci podkreślają, że dziecko wychowywane w kontakcie ze zwierzętami, uczy się prawidłowych relacji międzyludzkich - empatycznego patrzenia na świat i tego, że dawanie jest miłe. Ukochany zwierzak pomaga w zwalczaniu nieśmiałości, a bezwarunkowa miłość do właściciela często jest doświadczeniem terapeutycznym.

 

Decydując się na psa lub kota, warto zastanowić się nad adopcją ze schroniska. Pełno jest zwierząt, które ktoś kiedyś skrzywdził i które tylko czekają, aż ktoś otworzy przed nimi swoje serce i przygarnie pod swój dach. Wiele z tych zwierząt ufnie podchodzi do ludzi, pomimo wcześniej wyrządzonych krzywd.

 

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe