4 powody, dla których seniorzy powinni czytać

4 powody, dla których seniorzy powinni czytać
Drukuj Skomentuj

Można przeczytać wiele artykułów, podkreślających wartość czytania dzieciom oraz zachęcania ich do samodzielnego sięgania po książki. Okazuje się jednak, że również seniorom może przynieść ono korzyści! Poniżej przedstawiamy 4 powody, dla których seniorzy powinni regularnie czytać książki lub artykuły w czasopismach.

Rozrywka i relaks


Czytanie (zwłaszcza powieści oraz opowiadań) pozwala na przeżycie wiele przygód w zaciszu własnego domu. Zwłaszcza na emeryturze, kiedy senior musi zrezygnować z wielu czynności i obowiązków wcześniej wykonywanych, książki mogą okazać się dla niego świetną rozrywką. Ilość dostępnych kategorii pozwoli na dobranie odpowiednich tytułów dla każdej osoby. Dodatkowo ciekawa lektura pozwala się zrelaksować i zapomnieć o codziennych troskach. Zwłaszcza w jesienną pogodę warto zadbać o odpowiednie warunki - koc, wygodny fotel i rozgrzewająca herbata oraz ciekawa lektura to świetny pomysł na spędzenie wieczora!

 

Rozwój osobisty


Według badań „Współcześni seniorzy, Polska 2017”, przeprowadzonych na zlecenie Senior Apartments, współcześni emeryci nie chcą popadać w bezczynność. Na pytanie, czy na emeryturze chcą się nadal się rozwijać, blisko 40% seniorów odpowiedziało „tak”. Wyniki pokazują, że osoby starsze chcą się skupiać na swojej niezależności, a nie tylko na życiu swoich dzieci i wnuków.

 

Sprawdź też: Senior na emeryturze: jak aktywnie spędzić czas wolny?

 

Dobrym rozwiązaniem jest uczestnictwo, na miarę swoich możliwości, w różnych aktywnościach: podróżach, chodzeniu do teatrów i na zajęcia dla seniorów. Ale czytanie również zapewnia możliwości do rozwoju osobistego i spotkań z innymi ludźmi! Książki oraz gazety specjalistyczne są świetnym źródłem informacji - a nikt nie powiedział, że nowych rzeczy można się uczyć tylko w dzieciństwie. Dodatkowo w wielu miejscowościach są organizowane spotkania dla miłośników książek (z autorami lub w celu omawiania różnych zagadnień), z których warto korzystać.

 

Stymulacja mentalna


Czytanie pomaga na poszerzenie słownictwa, a poprzez to: na lepsze wyrażanie swoich myśli. Również starsze osoby, dzięki zapoznawaniu się z różnymi tekstami, będą mogły wypowiadać się oraz pisać bardziej spójnie. Ten rodzaj spędzania czasu sprawia, że jesteśmy bardziej aktywni oraz czujni na bodźce zewnętrzne.


Ćwiczenie mózgu jest zwłaszcza istotne w wieku emerytalnym. Czytanie, jak również gra w szachy czy rozwiązywanie krzyżówek, w znaczący sposób mogą wspomóc osoby chore na  demencję, osobom po udarze, chorym na Alzheimera.

 

Zobacz: Czy to Alzheimer?

Jak zadbać o relacje z osobą, która cierpi na demencję?

 

Poprawienie pamięci i koncentracji


Czytanie książek oraz artykułów w czasopismach poprawia koncentrację. Osoby czytające regularnie lepiej radzą sobie w hałasie i wśród innych rozpraszaczy, dzięki czemu łatwiej skupiają sią na zadaniach w życiu codziennym. Dodatkowo czytanie poprawia pamięć oraz myślenie przyczynowo-skutkowe. Koncentrowanie się na fabule jakiejś książki (zwłaszcza kryminalnej!) wspomagają myślenie analityczne oraz kreatywność. To z kolei przekłada się na poprawienie umiejętności radzenia sobie z codziennymi problemami oraz podejmowaniem decyzji.


Czytanie, poprzez wspomaganie zapamiętywania i koncentrowania się, może zapobiegać całemu zespołowi czynności poznawczych, do których zaliczamy też: orientację, rozumienie, zdolność do uczenia się, wykonywanie złożonych czynności ruchowych.

 

Może zainteresuje Cię również: Sposoby na doskonalenie pamięci u seniora

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe