500 plus dla seniora - komu należy się świadczenie?

500 plus dla seniora - komu należy się świadczenie?
Drukuj Skomentuj

O 500 plus dla seniora nie będą mogli wystąpić wszyscy emeryci. Zainteresowanie osoby będą musiały przedstawić dokumenty, które potwierdzą aktualną sytuację życiową, majątkową i zdrowotną seniora. Co jeszcze trzeba wiedzieć o 500 plus dla seniora? Przeczytaj.

Okazuje się, że 500 plus dla seniora, będzie uzależnione nie tylko od dochodu, ale też stanu zdrowia emeryta. Kto może ubiegać się o nowe świadczenie i jak złożyć wniosek? Odpowiadamy.

 

Sprawdź także: Odwiedziny w szpitalu - nowe rekomendacje

 

500 plus dla seniora – komu przysługuje?


Aby otrzymać 500 plus dla seniora trzeba spełnić kilku warunków. O 500 plus mogą ubiegać emeryci i renciści, którzy mają 75 lat oraz pobierają zasiłek pielęgnacyjny lub posiadają dokument potwierdzający niezdolność do samodzielnej egzystencji. Ważne są również comiesięczne dochody, które nie mogą być większe niż 1727,08 złotych brutto. W innej sytuacji świadczenie zostanie wypłacane na zasadzie „złotówka za złotówkę". Za każdą złotówkę, która przekracza próg dochodowy, ze świadczenia zostaje odebrana nam kolejna złotówka. „Co istotne, do sprawy uzyskiwanych środków na życie nie wlicza się zasiłku pielęgnacyjnego oraz renty” – podaje Gazeta.pl

 

Czytaj także: Okres ochrony przed emeryturą - co trzeba wiedzieć?

 

500 plus dla seniora – jakie dokumenty są potrzebne?


Seniorzy, którzy chcą otrzymać 500 plus, muszą złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrobić osobiście, ale i poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

 

  • wypełniony wniosek o przyznanie świadczenia, który znajdziesz na stronie zus.pl;
  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji;
  • dokumentację medyczną;
  • wszystkie inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na rozpatrzenie wniosku np. dokumentacja z lecznicy rehabilitacyjnej lub zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku).

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!