6 sposobów, by uniknąć stresu na Święta

6 sposobów, by uniknąć stresu na Święta
Drukuj Skomentuj

Święta to czas wypełniony radością, szczęściem, miłością. Czy jednak zawsze tak jest? Niestety wiele osób kojarzy je ze zmęczeniem, poirytowaniem i paniką. Co więc zrobić, by zamiast stresować się Świętami, móc poddać się ich magii?

1. Zaplanowanie wydatków


Trudno jest uniknąć zupełnie wydawania większych sum pieniędzy w okresie Bożego Narodzenia. Prezenty, jedzenie, napoje, ozdoby, odświętne ubrania - potrzeby się mnożą, natomiast gotówki w portfelu ubywa.

W tym roku zaplanuj, na co realnie musisz wydać pieniądze i staraj się trzymać planów. Unikaj brania pożyczek tuż przed Świętami - choć dostanież gotówkę na prezenty dla bliskich, po Nowym Roku możesz tej decyzji bardzo żałować! Przeczytaj: Jak się chronić przed nieuczciwymi pożyczkodawcami?

 

2. Jedzenie

 

Bądźmy szczerzy: mało kto jest w stanie utrzymać zdrową dietę przez cały okres bożonarodzeniowy. Dlatego nie ma sensu wypominać sobie zjedzenie ciasta czy sałatki z majonezem. Ciągłe poczucie winy nie powinno burzyć Twojego nastroju.

Jednocześnie staraj się nie przesadzić: unikaj brania dokładek, a na przekąskę wybieraj raczej owoce i warzywa niż niezdrowe zamienniki. Nie jest to kwestia dobrego samopoczucia, ale zdrowia. W czasie świąt nie musimy sobie niczego odmawiać. Wystarczy, kiedy wprowadzimy kilka zasad, które pozwolą nam cieszyć się tym szczególnym okresem, bez obaw o nasze samopoczucie.

 

Więcej na ten temat przeczytasz tu: Święta: jak jeść, by się nie przejeść?

 

3. Ćwiczenia

 

Podobnie jest z ćwiczeniami: ciężko jest utrzymać harmonogram aktywności fizycznych w czasie Świąt. Nie miej poczucia winy, jeśli zrezygnujesz z jakichś ćwiczeń na rzecz spotkania z rodziną.

Mimo to postaraj się przynajmniej wychodzić na spacery - spędzanie czasu na łonie natury pozwala zrelaksować się.

 

Sprawdź: Najlepsze ćwiczenia dla osób starszych

 

4. Spotkania z rodziną

 

Czy czujesz, że cały weekend spędzony z rodziną powoduje u Ciebie zmęczenie i irytację? Nie jesteś sam. Wbrew pozorom, wiele osób odwiedza swoich krewnych w Święta tylko z poczucia obowiązku, a nie z potrzeby serca.

Czasem więc lepiej jest wyznaczyć granice w kwestii spędzania czasu z rodziną. Możesz u kogoś zostać jedną noc zamiast dwóch. Możesz też zrezygnować z odwiedzin krewnych, do których jedzie się kilka godzin - lepiej jest to odłożyć na inny termin.

A że nie wypada? Zastanów się nad tym, z jaką ilością osób będziesz czuć się komfortowo i czy wszystkie zaplanowane spotkania są teraz konieczne. Może się okazać, że Twoja propozycja przyjechania na wiosnę zostanie przyjęta z ulgą - niektóre wizyty są obciążające nie tylko dla Ciebie.

 

5. Spędzanie Świąt samotnie

 

Nie każdy boryka się z pogodzeniem mnóstwa planów na Święta. Dla niektórych jest to czas spędzony w samotności. By więc zapobiec poczuciu odosobnienia i smutku, również ważne jest odpowiednie planowanie. Opcji na spędzenie tego czasu jest mnóstwo - trzeba się tylko trochę rozejrzeć.

Możesz przyłączyć się do jakiejś grupy, wspólnoty albo zgłosić się do wolontariatu. Możesz też spróbować nowego hobby, iść na film czy inne wydarzenie kulturalne. Znalezienie ciekawego zajęcia może ustrzec Cię przed skupieniem się tylko na poczuciu rozczarowania i odizolowania.

 

Sprawdź, co się dzieje w Twoim mieście w naszym kalendarzu!

 

6. Bądź realistyczny w oczekiwaniach

 

Święta nie zawsze wyglądają tak, jak jest pokazywane w reklamach: duża choinka, suto zastawiony stół, szczęśliwa rodzina ubrana w odświętne stroje. Zanim więc w pełni rzucisz się w wir świątecznych przygotowań, zastanów się, jak realnie zawsze wyglądały Twoje Święta. Czy chciałbyś coś zmienić? A jeśli pragniesz poprawek, to czy jesteś w stanie samodzielnie je wprowadzić, czy trzeba by było angażować do tego rodzinę?

Prawda jest niestety taka, że nie wszystkie zmiany da się tak łatwo wprowadzić, podobnie jak nie wszystkie oczekiwania da się spełnić. Dobrze jest racjonalnie podejść do planowania i wyobrażania sobie Świąt: może nas to uchronić przed rozczarowaniami, a z drugiej strony prowadzić do miłego zaskoczenia.

 

 

Zobacz też: Ozdoby świąteczne - nie tylko na choinkę!

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe