Porady dla Seniora

 • Przepis na letnią sałatkę w stylu kalifornijskim z serem feta

  Przepis na letnią sałatkę w stylu kalifornijskim z serem feta

    Tegoroczny sezon urlopowy przebiega u wielu z nas inaczej niż wakacje w poprzednich latach.  Bez względu na to, czy decydujemy się na rodzinną wycieczkę rowerową, czy planujemy niedzielny piknik na łonie natury, nie obejdzie się bez dobrze zaplanowanego menu.
 • Jak ustrzec się przed kleszczami?

  Jak ustrzec się przed kleszczami?

  Każdego roku wiosną rośnie liczba zachorowań na choroby przenoszone przez kleszcze. Dlatego, gdy wybierzemy się na wiosenne spacery do lasów i parków, bądźmy uważni, aby naszego zdrowia nie zakłóciły te drobne, ale bardzo niebezpieczne pajęczaki.
 • Lawenda na zdrowie i urodę

  Lawenda na zdrowie i urodę

  Ubóstwiamy zapach i wygląd lawendy. Sadzimy ją w ogrodzie, na działce, w doniczce. Suszoną wieszamy w szafie lub w pomieszczeniach. W Polsce istnieje już nawet kilka ogrodów lawendowych, do których przyjeżdżamy jedynie w tym celu, by napawać się jej zapachem i zachwycać przepięknym kolorem. Lawenda koi nerwy, uspokaja rozbiegane myśli, ale działa też dobroczynnie na naszą urodę i zdrowie. 
 • Jakie rośliny odstraszają mszyce?

  Jakie rośliny odstraszają mszyce?

  Mszyce  szkodniki, które w ogrodzie przysparzają nam wielu kłopotów. Istnieją jednak zioła, którym pozwalają pozbyć się owadów.  Jakie rośliny skutecznie odstraszają mszyce?
 • Jak zrobić płyn odstraszający kleszcze?

  Jak zrobić płyn odstraszający kleszcze?

  Gdy sezon grzybobrania rozwija się w najlepsze, a pogoda sprzyja leśnym wędrówkom, warto spędzać wolny czas na łonie natury. Wybierając się do lasu, trzeba jednak zadbać również o bezpieczeństwo. Jak sporządzić ziołowy płyn odstraszający kleszcze?
 • Właściwości pietruszki

  Właściwości pietruszki

  Pietruszka jest bogata w witaminę A i C, błonnik, potas, magnez, wapń, niacynę, ryboflawinę i żelazo. Jest często wykorzystywana do tworzenia naparu lub herbaty, a także łączona z innymi ziołami dla uzyskania efektów prozdrowotnych. Podstawowym zastosowaniem pietruszki są kulinaria. Warto jednak pamiętać, że pietruszka dostarcza wielu istotnych substancji dla zdrowia każdego seniora. Jakie są właściwości pietruszki?
 • Choroby układu oddechowego

  Choroby układu oddechowego

  Starszy wiek sprzyja częstszym i dłużej trwającym chorobom układu oddechowego. Wynika to z mniejszej pojemności płuc, słabszej odporności, zapadania się oskrzelików i utrudnionego odkrztuszania wydzieliny.
 • Jak zadbać o dłonie w czasie pandemii?

  Jak zadbać o dłonie w czasie pandemii?

  Czas pandemii koronawirusa wymaga wzmożonej higieny rąk całego społeczeństwa ze względu na liczne komunikaty specjalistów mówiące o tym, że odpowiednia higiena stanowi najskuteczniejszy sposób zapobiegania zakażeniom. Wszędobylskie instrukcje prawidłowego mycia dłoni oraz dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk w sklepach, urzędach czy miejscach pracy doprowadziły do tego, że w obronie przed zakażeniem koronawirusem wielu z nas notorycznie myje dłonie, nawet kilkanaście razy dziennie. Tak częste mycie i odkażanie doprowadza jednak do wysuszenia skóry dłoni. Jak poradzić sobie z tym problemem, zachowując przy tym odpowiednią higienę zapobiegawczą?
 • Wiosenna aktywność fizyczna seniora

  Wiosenna aktywność fizyczna seniora

  Wiosna to doskonały czas, aby wyjść na słońce, odetchnąć pełną piersią, sprawdzić swoje możliwości, predyspozycje, chęci, zainteresowania i wybrać aktywność lub aktywności szyte na miarę seniora – zawsze w zgodzie z samym sobą i swoimi możliwościami.
 • Warzywniak na balkonie - co posadzić?

  Warzywniak na balkonie - co posadzić?

  Każdy z nas lubi mieć świeże warzywa na wyciągnięcie ręki. Jeśli mieszkasz w bloku i nie masz własnego ogródka działkowego – nic straconego! Wiele roślin można sadzić w doniczkach, a plony będą cię cieszyć cię przez całe lato.
 • Bezpieczny urlop a koronawirus - o czym należy pamiętać?

  Bezpieczny urlop a koronawirus - o czym należy pamiętać?

  Tegoroczna majówka, ale też zbliżające się wakacje, będą zdecydowanie inne niż dotychczas. Pandemia koronawirusa wielu z nas pokrzyżowała plany. Niewykluczone, że będziemy zmuszeni do zrezygnowania z wymarzonych zagranicznych wakacji. Mimo to wielu z nas nie zrezygnuje z wyjazdów w obrębie kraju. Na co zatem należy zwracać szczególną uwagę podczas urlopu?
 • Dieta łatwostrawna - co to znaczy i kiedy ją stosować?

  Dieta łatwostrawna - co to znaczy i kiedy ją stosować?

  Dieta łatwostrawna nazywana jest inaczej dietą lekkostrawną. Bardzo często lekarze zalecają ją seniorom z różnymi schorzeniami. Prawidłowe stosowanie tej diety pozwala na odciążenie układu trawiennego i pozbycia się dyskomfortu trawiennego.
 • Ciągłe zmęczenie u seniora - jak sobie z nim radzić?

  Ciągłe zmęczenie u seniora - jak sobie z nim radzić?

  Długotrwałe zmęczenie to problem, który dotyka wielu ludzi w różnym wieku. Przyczyny również są różnorodne. Może być to m.in. przepracowanie, długotrwały stres czy problemy ze snem. Jak zatem radzić sobie z ciągłym zmęczeniem? Poniżej przedstawiamy sposoby na to, jak radzić sobie ze stresem u osoby starszej.