Porady dla Seniora

 • Czy to Alzheimer? - poradnik na Światowy Dzień Choroby Alzheimera

  Czy to Alzheimer? - poradnik na Światowy Dzień Choroby Alzheimera

  Kłopoty z pamięcią mogą zdarzyć się każdemu, niezależnie od wieku. Nie raz szukamy kluczyka do samochodu, zapominamy gdzie położyliśmy listę zakupów, nie możemy sobie przypomnieć nazwiska naszego lekarza. Zdarza się, niestety coraz częściej, że w pewnym momencie dochodzą do nich problemy z orientacją przestrzenną i czasową, z komunikacją, uwagą, koncentracją. Wtedy te kłopoty z pamięcią przestają być czymś normalnym, a stają się zaburzeniem. Jak rozpoznać ten moment? Kiedy powinniśmy zacząć się niepokoić?
 • Żywienie w geriatrii: jak powinna wyglądać dieta seniora?

  Żywienie w geriatrii: jak powinna wyglądać dieta seniora?

  Osoby w podeszłym wieku jedzą nieregularnie, a ich posiłki nie dostarczają im odpowiedniej ilości witamin i cennych składników odżywczych. Najgorzej, kiedy brak apetytu wiąże się z przewlekłą chorobą. Konieczne wtedy staje się wprowadzenie dietetycznych środków, które w pewien sposób zastąpią odpowiednio zbilansowaną dietę.
 • Sposoby na doskonalenie pamięci u seniora

  Sposoby na doskonalenie pamięci u seniora

  Wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność skupiania uwagi, procesy myślowe stają się wolniejsze, a nauka może zajmować zdecydowanie więcej czasu, niż kiedyś. Na szczęście, większość ludzi odczuwa takie skutki dopiero po osiemdziesiątce, jednak warto już teraz zadbać o naszą kondycję intelektualną. Poniżej przedstawiamy kilka atrakcyjnych zajęć, które będą stymulowały nasz mózg do pracy.
 • Hibiskus - sprawdzony sposób na upał

  Hibiskus - sprawdzony sposób na upał

  Hibiskus to roślina, która w naturalnym środowisku występuje w nasłonecznionych, a zarazem wilgotnych miejscach, m.in. w niektórych rejonach Chin, Tajwanu, Malezji, Indii, czy w północnej Afryce, ale uprawia się ją również w mniej sprzyjających warunkach klimatycznych w Polsce. Do tych najbardziej charakterystycznych należą gatunki o czerwono-purpurowych kwiatach, ale są też odmiany, w których płatki mają odcień niebieskiego, fioletu, żółci lub bieli.
 • Na jakie ulgi mogą liczyć seniorzy i kombatanci?

  Na jakie ulgi mogą liczyć seniorzy i kombatanci?

  Prawo do opieki lekarskiej poza kolejnością, dodatki finansowe, zwolnienia z opłat, ulgowe bilety - na takie przywileje mogą liczyć soby starsze, inwalidzi wojenni i kombatanci, biorący udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych.
 • Idealny dom dla seniora - postaw na wygodę i bezpieczeństwo!

  Idealny dom dla seniora - postaw na wygodę i bezpieczeństwo!

  Okres emerytury oznacza dla seniorów utratę obowiązków zawodowych, które do tej pory nadawały rytm ich codziennemu życiu. Warto w tym czasie pomyśleć o nowym domu dla osoby starszej, który całkowicie spełni jej oczekiwania i zapewni wygodę przez kolejne lata tego wyjątkowego czasu. 
 • Zestaw witamin i minerałów niezbędnych dla seniora

  Zestaw witamin i minerałów niezbędnych dla seniora

  Funkcjonowanie dzisiejszych seniorów różni się od życia osób żyjących kilkadziesiąt lat temu. Obecnie, jest to grupa ludzi, która rozwija swoje hobby, coraz częściej decyduje się na podróżowanie po świecie, a także przez dłuższy czas pozostaje aktywna zawodowo. Współcześni seniorzy doskonale wiedzą, że aby móc cieszyć się dobrym stanem zdrowia - należy zadbać o odpowiednią profilaktykę zdrowotną.
 • Morze, góry czy Mazury? Najlepsze wakacje dla seniora!

  Morze, góry czy Mazury? Najlepsze wakacje dla seniora!

  Wakacje to najlepszy czas, aby oderwać się od trosk dnia codziennego. Świadomie zaplanowany wypoczynek może mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Niestety często bywa tak, że osoby starsze tracą ochotę na letnie wyjazdy, tłumacząc swoją niechęć wiekiem lub dolegliwościami zdrowotnymi. Morze, góry, a może Mazury? Jakie jest idealne miejsce na udany urlop dla seniora?
 • Jak dobrze opiekować się osobą w starszym wieku?

  Jak dobrze opiekować się osobą w starszym wieku?

  Opieka nad osobą starszą wymaga poświęcenia, empatii oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem. Aby jednak w optymalny sposób wspierać swojego podopiecznego i poprawiać mu jakość życia każdego dnia - trzeba zachować równowagę pomiędzy czynnościami pielęgnacyjnymi, a swoim życiem.
 • Planujesz urlop? Zobacz, komu możesz powierzyć opiekę nad seniorem!

  Planujesz urlop? Zobacz, komu możesz powierzyć opiekę nad seniorem!

  Ci, którzy na co dzień opiekują się schorowanymi członkami rodziny, często rezygnują z wakacyjnych wyjazdów, nie wiedząc komu powierzyć pieczę nad bliskim. Warto powiedzieć o tym, że są ośrodki, które profesjonalnie zajmują się seniorem, gdy jego rodzina wyjedzie na urlop. 
 • Zioła dla seniorów

  Zioła dla seniorów

  Terapia ziołowa dobrze sprawdza się u osób starszych. Dlaczego? Zioła działają łagodniej niż inne leki, rzadziej powodują również działania niepożądane. Jakie zioła są najlepsze dla seniorów? Sprawdźmy!
 • Najczęstsze metody oszukiwania seniorów. Jak nie dać się nabrać?

  Najczęstsze metody oszukiwania seniorów. Jak nie dać się nabrać?

  Zazwyczaj zaczyna się od tego, że ktoś dzwoni albo wrzuca do skrzynki pocztowej zaproszenie na darmowe badanie - sprawdzenie układu krążenia, poziomu cholesterolu albo cukru we krwi. Udajemy się na spotanie i rzeczywiście ktoś nas bada, lecz nim poznamy swoje wyniki, organizatorzy zaczynają nam prezentować swoje produkty. 
 • Problem nietrzymania moczu u osób starszych

  Problem nietrzymania moczu u osób starszych

  Nietrzymanie moczu to bardzo częsta dolegliwość dotycząca osób starszych. Dotyka ono nawet połowę kobiet w wieku powyżej 80. roku życia i jedną trzecią mężczyzn w takim wieku. Skrępowani tą dolegliwością seniorzy stają się mniej aktywni, nie chcą wychodzić z domu, unikają kontaktów z rodziną i znajomymi. Na szczęście, dzisiejsza medycyna wie, jak temu zaradzić!
 • Niedożywienie u osób starszych - przyczyny i leczenie

  Niedożywienie u osób starszych - przyczyny i leczenie

  Osoby starsze bardzo często narażone są na niedożywienie, zwłaszcza jeżeli zmagają się z chorobami przewlekłymi. Pojawia się wtedy zaburzenie apetytu oraz problemy z gryzieniem. To wszystko prowadzi do tego, że organizmowi zaczyna brakować odpowiednich składników odżywczych. Jak zatem zapobiegać niedożywieniu seniorów?