Porady dla Seniora

 • Jak zadbać o dłonie w czasie pandemii?

  Jak zadbać o dłonie w czasie pandemii?

  Czas pandemii koronawirusa wymaga wzmożonej higieny rąk całego społeczeństwa ze względu na liczne komunikaty specjalistów mówiące o tym, że odpowiednia higiena stanowi najskuteczniejszy sposób zapobiegania zakażeniom. Wszędobylskie instrukcje prawidłowego mycia dłoni oraz dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk w sklepach, urzędach czy miejscach pracy doprowadziły do tego, że w obronie przed zakażeniem koronawirusem wielu z nas notorycznie myje dłonie, nawet kilkanaście razy dziennie. Tak częste mycie i odkażanie doprowadza jednak do wysuszenia skóry dłoni. Jak poradzić sobie z tym problemem, zachowując przy tym odpowiednią higienę zapobiegawczą?
 • Wiosenna aktywność fizyczna seniora

  Wiosenna aktywność fizyczna seniora

  Wiosna to doskonały czas, aby wyjść na słońce, odetchnąć pełną piersią, sprawdzić swoje możliwości, predyspozycje, chęci, zainteresowania i wybrać aktywność lub aktywności szyte na miarę seniora – zawsze w zgodzie z samym sobą i swoimi możliwościami.
 • Warzywniak na balkonie - co posadzić?

  Warzywniak na balkonie - co posadzić?

  Każdy z nas lubi mieć świeże warzywa na wyciągnięcie ręki. Jeśli mieszkasz w bloku i nie masz własnego ogródka działkowego – nic straconego! Wiele roślin można sadzić w doniczkach, a plony będą cię cieszyć cię przez całe lato.
 • Bezpieczny urlop a koronawirus - o czym należy pamiętać?

  Bezpieczny urlop a koronawirus - o czym należy pamiętać?

  Tegoroczna majówka, ale też zbliżające się wakacje, będą zdecydowanie inne niż dotychczas. Pandemia koronawirusa wielu z nas pokrzyżowała plany. Niewykluczone, że będziemy zmuszeni do zrezygnowania z wymarzonych zagranicznych wakacji. Mimo to wielu z nas nie zrezygnuje z wyjazdów w obrębie kraju. Na co zatem należy zwracać szczególną uwagę podczas urlopu?
 • Dieta łatwostrawna - co to znaczy i kiedy ją stosować?

  Dieta łatwostrawna - co to znaczy i kiedy ją stosować?

  Dieta łatwostrawna nazywana jest inaczej dietą lekkostrawną. Bardzo często lekarze zalecają ją seniorom z różnymi schorzeniami. Prawidłowe stosowanie tej diety pozwala na odciążenie układu trawiennego i pozbycia się dyskomfortu trawiennego.
 • Ciągłe zmęczenie u seniora - jak sobie z nim radzić?

  Ciągłe zmęczenie u seniora - jak sobie z nim radzić?

  Długotrwałe zmęczenie to problem, który dotyka wielu ludzi w różnym wieku. Przyczyny również są różnorodne. Może być to m.in. przepracowanie, długotrwały stres czy problemy ze snem. Jak zatem radzić sobie z ciągłym zmęczeniem? Poniżej przedstawiamy sposoby na to, jak radzić sobie ze stresem u osoby starszej.
 • Narodowy Spis Powszechny - jak spisać się bezpiecznie?

  Narodowy Spis Powszechny - jak spisać się bezpiecznie?

  W Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań musi wziąć udział każdy z nas. Choć spis sam w sobie jest bezpieczny, to niestety jest to również wspaniała szansa dla oszustów. Seniorzy nie powinni zwlekać i spisać się jak najszybciej. Jak spisać się bezpiecznie?
 • 7 zasad zdrowej kuchni seniora

  7 zasad zdrowej kuchni seniora

  Oto kilka najważniejszych zaleceń żywieniowych dla osób starszych,  które warto wziąć pod uwagę w trosce o naszych najbliższych. Przedstawiamy 10 zasad zdrowej kuchni seniora.
 • Suchość w gardle i przełyku

  Suchość w gardle i przełyku

  Suchość w gardle i przełyku to schorzenie, które dotyka wielu seniorów. Wraz z wiekiem zmniejsza się aktywność gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie śliny, co powoduje nieprzyjemne uczucie suchości w gardle, drapania czy pieczenia. Nadmierna suchość w jamie ustnej określana jest jako kserotomia. Jak walczyć z uczuciem suchości w gardle i przełyku?
 • Kalendarz prac ogrodniczych na maj i czerwiec

  Kalendarz prac ogrodniczych na maj i czerwiec

  Kalendarz prac ogrodniczych na maj i czerwiec przyda się wszystkim seniorom! W ciągu roku każdy senior ma do zrealizowania wiele prac w ogrodzie, a kluczem do sukcesu jest odpowiednie planowanie. Znając kolejność wykonywanych zadań, każdy senior będzie mógł być pewny, że o niczym nie zapomni. Dzięki temu nasz ogród stanie się piękny i okazały. Mając harmonogram, warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, aby praca była bezpieczna i przyjemna
 • Ogród w maju. Jak dbać i co sadzić?

  Ogród w maju. Jak dbać i co sadzić?

  Ogród w maju wymaga od wszystkich sadowników i ogrodników  intensywnego okresu pracy. W maju seniorzy nie tylko wysiewają wiele warzyw, ale także pielęgnują drzewa oraz krzewy. Między 12 a 14 maja to czas na przymrozki, o czym koniecznie należy pamiętać przed wysadzeniem wielu roślin do gruntu.
 • Rwa kulszowa - na to chorują seniorzy!

  Rwa kulszowa - na to chorują seniorzy!

  Wystarczy, że szybko się pochylisz, podniesiesz coś cieżkiego, albo zbyt mocne wstaniesz z łóżka i dokucza Ci ostry ból w okolicach kręgosłupa? To prawdopodobnie rwa kulszowa! Jak sobie z nią radzić?  
 • Pandemia samotności

  Pandemia samotności

  Niemal połowa osób po 60 roku życia czuje się samotna podczas pandemii, a 16% z nich nie ma z kim porozmawiać o swoich problemach . Sytuację pogarsza także wykluczenie cyfrowe, które, jak wynika z danych CBOS, najczęściej dotyka właśnie seniorów. Aż  80% spośród 4,51 mln Polaków niekorzystających nigdy z internetu stanowią osoby w wieku 55-74 lata, które z tego powodu mogą dotkliwiej odczuwać towarzyszące pandemii obostrzenia, takie jak zachowanie dystansu społecznego czy brak odwiedzin członków rodziny i przyjaciół.
 • 5 powodów, dla których warto zabrać seniora na spacer!

  5 powodów, dla których warto zabrać seniora na spacer!

  Nadchodzi wiosna, a z nią poprawa pogody. Słońce za oknem i wyższa temperatura motywują nas do wyjścia z domu. Spędzenie czasu na świeżym powietrzu jest bardzo ważne szczególnie dla osób starszych. Poznaj 5 powodów, dla których powinieneś/powinnaś zabrać swojego podopiecznego na spacer!