Porady dla Seniora

 • Wielkanocne dekoracje - inspiracje i ozdoby DIY

  Wielkanocne dekoracje - inspiracje i ozdoby DIY

  Zastanawiasz się, jak przygotować w tym roku wielkanocne dekoracje? Postaw na świąteczne wzory oraz wiosenne motywy! Przedstawiamy inspiracje do zrobienia wielkanocnych dekoracji oraz pomysły na ozdoby, które możesz wykonać samodzielnie (DIY).
 • Aparat słuchowy dla seniora - jak uzyskać dofinansowanie

  Aparat słuchowy dla seniora - jak uzyskać dofinansowanie

  Planujesz kupić aparat słuchowy? Pamiętaj, że możesz postarać się o dofinansowanie z NFZ. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, dofinansowanie do aparatu słuchowego przysługuje wszystkim ubezpieczonym. Przeczytaj, jak uzyskać dofinansowanie na aparat słuchowy dla seniora.
 • Maseczki na powitanie wiosny: dla cery dojrzałej

  Maseczki na powitanie wiosny: dla cery dojrzałej

  Chcesz powitać wiosnę z promienną, zadbaną cerą? Postaw na naturalne rozwiązania! Przygotuj maseczkę z produktów, które masz w domu. Nie tylko poprawi ona wygląd Twojej skóry, ale też dostarczy składników odżywczych, poprawi ukrwienie i wygładzi zmarszczki. Sprawdź nasze propozycje maseczek dla cery dojrzałej.
 • Dlaczego warto wybrać Rodzinny dom opieki

  Dlaczego warto wybrać Rodzinny dom opieki

  Rodzinny dom opieki to szczególna forma usług opiekuńczych. Jest przeznaczona dla osób, które wymagają pomocy z powodu wieku lub niepełnosprawności. Czym się różni od domu pomocy społecznej? I dlaczego warto wybrać Rodzinny dom opieki przy szukaniu pomocy dla seniorów?
 • Tłusty Czwartek w wersji fit

  Tłusty Czwartek w wersji fit

  Tłusty Czwartek tradycyjnie kojarzy się z jedzeniem do syta. Jeśli jednak w tym roku chcesz spróbować pączków w wersji mniej kalorycznej (albo po prostu masz ochotę na wypróbowanie innego przepisu), zachęcamy do skorzystania z naszych propozycji.
 • Jak zapobiegać upadkom seniora w domu

  Jak zapobiegać upadkom seniora w domu

  Ochrona przed upadkiem jest szczególnie ważna w przypadku osób w podeszłym wieku. Choć na pierwszy rzut oka potknięcie się o próg wydaje się niegroźne, upadki to jedna z najczęstszych przyczyn kierowania seniorów do szpitala. Upadek grozi stłuczeniem, skręceniem lub złamaniem - a senior nie wróci do zdrowa tak szybko jak ktoś młodszy. Podpowiadamy, jak zapobiegać upadkom seniora w domu.
 • Wyjazd do sanatorium z NFZ lub ZUS - jak załatwić

  Wyjazd do sanatorium z NFZ lub ZUS - jak załatwić

  Pobyt w sanatorium to świetny sposób na poprawienie stanu zdrowia, ale też spędzenie czasu w atrakcyjny sposób. Do sanatorium można się dostać w ramach skierowania z NFZ lub z ZUS. Leczenie jest częściowo finansowane, trzeba jednak spełnić określone wymogi i dopełnić formalności.  Podpowiadamy, jak załatwić wyjazd sanatorium z NFZ lub ZUS.
 • Dom pomocy społecznej - jak się dostać

  Dom pomocy społecznej - jak się dostać

  Domy pomocy społecznej dzielą się na placówki oferujące opiekę całodobową i dzienną. Takie placówki mają na celu zapewnienie godnych warunków zamieszkania/przebywania, wyżywienia, a także pomocy w podstawowych czynnościach życiowych. Ponadto dom pomocy społecznej (zwany też: DPS) oferuje swoim podopiecznym udział w terapii zajęciowej oraz w zajęciach edukacyjnych i rehabilitacyjnych. W poniższym artykule skupiamy się na DPS-ach świadczących usługi całodobowe. Jak się dostać do tego typu domów opieki społecznej?
 • Współczesna seniorka - inspiracje modowe

  Współczesna seniorka - inspiracje modowe

  Wiele osób - zwłaszcza kobiet - mocno przeżywa proces starzenia się. Wraz ze świadomością upływającego czasu pojawia się wątpliwość, czy wszystkie ubrania „wypada” nosić. Z drugiej strony coraz więcej seniorek buntuje się przeciwko utartym schematom w kwestii mody dla seniorek. Warto zainspirować się współczesnymi seniorkami, które wymykają się przyjętym normom!
 • Sposoby na bezsenność u seniorów

  Sposoby na bezsenność u seniorów

  Bezsenność uważa się za chorobę cywilizacyjną i coraz częściej nie dotyczy już tylko seniorów. Niedobór snu i jego zła jakość wpływają na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia: mogą wywoływać rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji i ogólne osłabienie. U seniorów najczęściej obserwuje się: przyspieszenie fazy snu (wcześniejsze kładzenie się i wstawanie),  skróceniem długości snu (zwykle związane z drzemkami), zwiększenie ilości wybudzeń i ich wydłużenie. Jeśli tego typu sytuacje utrzymują się przez dłuższy okres czasu, warto zastanowić się nad ich przyczyną, by móc dobrać odpowiednie sposoby na bezsenność.
 • Seniorzy w reklamach

  Seniorzy w reklamach

  W tym roku Zalando pokusiło się o wykorzystanie wizerunku seniorów w swojej kampanii świątecznej. Z ubiegłych lat z kolei pamiętamy sympatycznego starszego pana, który podjął się nauki angielskiego - czyli spot Allegro. Poza tym jednak w kampaniach świątecznych 2018 roku głównie widzieliśmy osoby młode. Zaskakujące jest, jak bardzo jeszcze w Polsce pokutuje przekonanie, że kult młodości pokazywany w reklamach będzie również interesujący dla osób dojrzałych. Dlatego też seniorzy w reklamach kojarzą nam się głównie z reklamami produktów medycznych oraz rehabilitacyjnych.
 • Pomoc psychologiczna dla seniorów

  Pomoc psychologiczna dla seniorów

  Kiedy słyszymy, że ktoś podjął psychoterapię, najczęściej wyobrażamy sobie osobę młodą. To stereotypowe myślenie wiąże się z tym, że osobowość kształtuje się do określonego wieku, dlatego terapia podjęta później nie dałaby już takich efektów. Co nie oznacza wcale, że seniorzy nie powinni korzystać z pomocy psychologicznej. Osoby, które muszą zmierzyć się z utratą bliskich osób, zakończeniem pracy zawodowej albo kłopotami zdrowotnymi również powinny wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z psychoterapii.
 • Wolontariat wśród seniorów

  Wolontariat wśród seniorów

  W Polsce wciąż panuje stereotyp, że seniorzy są grupą społeczną, która potrzebuje wyłącznie pomocy. Tymczasem wiele osób na emeryturze jest aktywnych fizycznie i psychicznie, a ich bogate doświadczenie życiowe i zawodowe może dać wiele korzyści również innym. Wolontariat wśród seniorów, choć zjawisko stosunkowo nowe w naszym kraju, jest coraz bardziej popularyzowany. Jakie są więc korzyści dla seniorów z bycia wolontariuszem?