Informacje praktyczne

 • Lody z ciasteczkami - przepis

  Lody z ciasteczkami - przepis

  Naturalnie słodkie, przyjemnie chłodne i ze wspaniałą niespodzianką w środku… Przedstawiamy przepis na lody, kryjące w sobie kawałki ciasteczek. Bardzo proste w przygotowaniu, smaczne, a do tego wspaniale się prezentują. Taki lodowy deser z pewnością podbije zmysły dorosłych i seniorów, lubiących słodkie, naturalne przekąski w cieszącej oko formie.
 • Sejm przyjął ustawę o pomocy społecznej - co się zmieni?

  Sejm przyjął ustawę o pomocy społecznej - co się zmieni?

  Sejm przyjął ustawę o pomocy społecznej, która wprowadza w życie istotne zmiany. Jak informuje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, nastąpi zwiększeni kwoty dodatku do wynagrodzenia pracowników socjalnych oraz szereg innych zmian obejmujących poprawę ich sytuacji, a także m.in. zniesienie odpłatności za korzystanie z usług świadczonych w trybie dziennym w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznym.
 • Ile kosztuje opiekunka do osoby starszej?

  Ile kosztuje opiekunka do osoby starszej?

  Europejskie społeczeństwo coraz bardziej się starzeje i staje przed nowymi wyzwaniami związanymi z dużą liczbą seniorów. Często takimi ludźmi są osoby samotne i schorowane, którzy nie mają rodziny lub których najbliżsi mieszkają daleko od nich. Ile kosztuje opiekunka do osoby starszej?
 • Jak opiekować się osobą starszą leżącą?

  Jak opiekować się osobą starszą leżącą?

  Długotrwałe leżenie wywiera dodatkowy negatywny wpływ na chorego. Może prowadzić do jeszcze większego osłabienia organizmu, spadku napięcia lub zaniku mięśni, nasilenia osteoporozy, zapalenia płuc czy powstania odleżyn. Dlatego chorzy leżący w łóżku wymagają troskliwej opieki ze strony drugiej osoby. Jej zadaniem jest nie tylko zadbanie o potrzeby fizyczne chorego, ale też o jego dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne.
 • Jak zachować się w punkcie szczepień?

  Jak zachować się w punkcie szczepień?

  Coraz więcej osób przybywa do punktów szczepień. Choć niektórzy seniorzy zdążyli się już zaszczepić, to w tej grupie wiekowej nadal są osoby, które mają przed sobą szczepienie. Jak zachować się w punkcie szczepień? Podpowiadamy.
 • Jak nowe technologie wspierają osoby starsze?

  Jak nowe technologie wspierają osoby starsze?

  Problem starzejących się społeczeństw dotyczy większości państw rozwiniętych, gdzie nieustannie wydłuża się przeciętna długość życia. Według danych Eurostatu, w 2018 r. prawie 20 proc. ludności UE miało co najmniej 65 lat. Do 2100 r. liczba osób w wieku powyżej 80 lat w UE zwiększy się ponad dwukrotnie i wynosić będzie blisko 15 proc. populacji. Jak mogą pomóc nowoczesne technologie?
 • Abonament RTV

  Abonament RTV

  Obowiązek regulowania opłat z tytułu używania odbiorników RTV powstaje z mocy prawa, po zarejestrowaniu odbiornika. Opłaty te są należne od osoby dokonującej rejestracji, a wierzycielowi przysługuje prawo ich egzekwowania z mocy ustawy. Zarejestrowanie odbiornika bez późniejszego wyrejestrowania stanowi wystarczającą przesłankę dla zaistnienia ustawowego obowiązku uiszczania opłat za jego używanie (opłata abonamentowa), który podlega egzekucji administracyjnej.
 • Jakie są objawy śmierci?

  Jakie są objawy śmierci?

  Agonia jest tematem trudnym, kłopotliwym, skrywanym i wstydliwym. Oto garść informacji dla opiekunów, którzy towarzyszą osobom w najbardziej zaawansowanym stadium choroby nowotworowej. Poznaj symptomy i objawy śmierci oraz znamiona bliskiej agonii.
 • Przyczyny chudnięcia osób starszych

  Przyczyny chudnięcia osób starszych

  Utrata masy ciała u osób w podeszłym wieku zwykle budzi silny niepokój. Nie bez przyczyny – często jest bowiem pierwszym objawem poważnej choroby. Czy jednak zawsze tak jest? Jakie jeszcze mogą być przyczyny chudnięcia osób starszych?
 • Czy dziadkowie mogą przysposobić wnuka?

  Czy dziadkowie mogą przysposobić wnuka?

  Przysposobienie, nazywane inaczej adopcją, to stworzenie stosunku prawnego między przysposabiającym a przysposobionym, jak między rodzicem i dzieckiem. Do przysposobienia może dojść na drodze sądowej z wniosku osoby, która chce dokonać adopcji. Dziadkowie mogą przysposobić wnuka w przypadku, kiedy rodzice dziecka nie żyją lub zostają pozbawieni władzy rodzicielskiej. Jak dziadkowie mogą przysposobić wnuka?
 • Na co zwrócić uwagę, wybierając „drugi dom” dla seniora?

  Na co zwrócić uwagę, wybierając „drugi dom” dla seniora?

  Jesień życia to okres, w którym każdemu seniorowi należy się spokój, przyjazna atmosfera i profesjonalna opieka. Rodzinom, które decydują się na zmianę pobytu seniora, w głowach przeplatają się różne myśli. Obawiają się, czy w nowym miejscu, ich matce lub ojcu, będzie dobrze. Na co zatem należy zwrócić uwagę, wybierając „drugi dom” dla osoby starszej?
 • Komu przysługuje miejsce w DPS? Jak długo trzeba czekać na miejsce?

  Komu przysługuje miejsce w DPS? Jak długo trzeba czekać na miejsce?

  Domy pomocy społecznej to placówki, które zapewniają profesjonalną opiekę osobom, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji. W większości mieszkańcami DPS-ów są seniorzy. Przeczytaj, by dowiedzieć się komu przysługuje miejsce w DPS. Jak długo trzeba czekać na miejsce w domu opieki społecznej?
 • Domowy sad. Najlepsze drzewka owocowe w doniczkach

  Domowy sad. Najlepsze drzewka owocowe w doniczkach

  Uprawa roślin doniczkowych, która kończy się szansą na spróbowanie plonu, daje nam wyjątkową satysfakcję. Warto zatem przyozdobić swoje parapety nie tylko kwiatami, ale też owocowymi drzewkami. Ale jakie drzewka owocowe nadają się od uprawy w doniczkach? Przedstawiamy najlepsze propozycje na domowy sad.