Informacje praktyczne

 • Szczepienie na grypę - co trzeba o nim wiedzieć?

  Szczepienie na grypę - co trzeba o nim wiedzieć?

  Szczepienie na grypę cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Niektóre osoby mogą zaszczepić się całkowicie bezpłatnie. Komu przysługuje darmowe szczepienie na grypę? Czy warto zaszczepić się przeciwko grypie? Odpowiadamy.
 • Wypłata czternastek coraz bliżej - co zrobić, by dostać czternastkę?

  Wypłata czternastek coraz bliżej - co zrobić, by dostać czternastkę?

    Wszyscy ci, którzy uzyskali prawo prawo do świadczeń emerytalnych powinni złożyć wniosek do ZUS o przyznanie emerytury – i to jak najszybciej! Jeśli tego nie zrobią, pieniądze z czternastki przepadną. Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;}
 • 500 plus dla seniora - komu należy się świadczenie?

  500 plus dla seniora - komu należy się świadczenie?

  O 500 plus dla seniora nie będą mogli wystąpić wszyscy emeryci. Zainteresowanie osoby będą musiały przedstawić dokumenty, które potwierdzą aktualną sytuację życiową, majątkową i zdrowotną seniora. Co jeszcze trzeba wiedzieć o 500 plus dla seniora? Przeczytaj.
 • Grzyby - pod ochroną, trujące i te, które warto zbierać

  Grzyby - pod ochroną, trujące i te, które warto zbierać

  Grzybobranie staje się coraz popularniejsze. Nieważne, czy jesteś amatorem, czy osobą, która na grzybobranie wybiera się któryś raz z kolei, powinieneś wiedzieć, jakie grzyby warto zbierać, a które z nich są trujące lub pod ochroną.
 • Odwiedziny w szpitalu - nowe rekomendacje

  Odwiedziny w szpitalu - nowe rekomendacje

  Podczas trudnej sytuacji w czasie pandemii koronawirusa wiele szpitali w całej Polsce ograniczało odwiedziny u pacjentów. Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny na początku wrześnai przygotowali rekomendacje w sprawie odwiedzin w szpitalach. Dokument określa różne zasady odwiedzin u dorosłych pacjentów w zależności od tego, czy są oni zaszczepieni przeciw COVID-19, czy nie.
 • Okres ochrony przed emeryturą - co trzeba wiedzieć?

  Okres ochrony przed emeryturą - co trzeba wiedzieć?

  Ochrona przedemerytalna to zapewnienie zatrudnienia dla osób, które są coraz bliżej osiągnięcia wieku emerytalnego. Jednak mimo okresu ochronnego, pracodawca może wręczyć pracownikowi wypowiedzenie. W jakich sytuacjach? Przeczytaj, by się dowiedzieć.
 • Praca w trudnych warunkach - wcześniejsza emerytura

  Praca w trudnych warunkach - wcześniejsza emerytura

  Praca w szczególnych warunkach wiąże się z czynnikami ryzyka, które mogą spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia. Wiele osób, już przed wiekiem emerytalnym, boryka się z uciążliwościami, spowodowanymi długim wykonywaniem swojej pracy i ma możliwość odejścia na emeryturę. Kto może odejść na emeryturę ze względu na pracę w trudnych warunkach? Odpowiadamy.
 • Zasiłek pielęgnacyjny 2021. Ile wynosi wysokość świadczenia?

  Zasiłek pielęgnacyjny 2021. Ile wynosi wysokość świadczenia?

  Zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie, które ma choć w części pokryć koszty wydatków, które wynikają z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osobie w związku z jej niezdolnością do samodzielnego funkcjonowania. Ile wynosi świadczenie? Kto może ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny? Odpowiadamy.
 • Emerytura po żonie lub mężu - czy warto?

  Emerytura po żonie lub mężu - czy warto?

    Możliwe jest przejęcie emerytury po zmarłym mężu lub zmarłej żonie. Taka emerytura nazywana jest rentą rodzinną. Okazuje się jednak, że nie zawsze warto jest ją przejąć. Kiedy warto przejąć emeryturę, a kiedy warto zatrzymać swoją? Odpowiadamy. Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;}
 • Emerytura a umowa zlecenie - co trzeba wiedzieć?

  Emerytura a umowa zlecenie - co trzeba wiedzieć?

  Emerytura to świadczenie pieniężne, na które pracownicy pracują przez całe swoje życie. Okazuje się, że nie tylko pracownicy, którzy pracowali na umowę o pracę, mają prawo się o nią ubiegać. Umowa zlecenie również może wliczać się w staż pracy, ale należy dopełnić odpowiednich zasad – jakich?