Informacje praktyczne

 • Plusy starości

  Plusy starości

  Wiek emerytalny to często najszczęśliwszy okres w życiu. Stabilizuje się emocjonalność, a zmniejsza neurotyzm. Mózg nie jest już tak sprawny, ale wiele jego funkcji może ulec poprawie. Jaką przewagę ma starość nad młodością? Jak się starzeć pozytywnie?  Jakie są plusy starości?
 • Rola witaminy K w organizmie

  Rola witaminy K w organizmie

  Człowiek nie jest zdolny do syntezy żadnej z witamin K de novo. Niezbędne jest więc dostarczanie ich wraz z pokarmem. Jaka jest rola witaminy K w organizmie?
 • Trzynastka dla seniorów - komu się nie należy?

  Trzynastka dla seniorów - komu się nie należy?

  Kwiecień jest miesiącem, kiedy to wielu seniorów cieszyć będzie się z wyższych wypłat.  Jednak nie wszystkie osoby starsze załapią się na „trzynastkę”. Okazuje się, że w przepisach jest wiele haczyków, przez które  niektórzy seniorzy mogą zapomnieć o dodatkowych pieniądzach.
 • Bezpieczny e-senior ‒ jak na co dzień korzystać z udogodnień cyfryzacji

  Bezpieczny e-senior ‒ jak na co dzień korzystać z udogodnień cyfryzacji

  Prywatny rachunek bankowy, przelewy, zakupy online i płatności kartą to dla wielu seniorów wciąż problematyczne sposoby na załatwianie codziennych spraw. Co zrobić, aby przybliżyć seniorom technikę cyfrową i za jej pomocą zadbać o ich bezpieczeństwo finansowe, a nawet zdrowotne? Kluczem do zmiany tej sytuacji może być edukacja ‒ podkreślają eksperci z ZUS.
 • Tanie leki dla seniora - potrzebne zmiany!

  Tanie leki dla seniora - potrzebne zmiany!

  Osoby 75 plus, które nie mają Internetowego Konta Pacjenta, nie dostaną recepty na bezpłatne leki od lekarza specjalisty. A IKP ma jedynie 3 proc. z nich.  O zmianę przepisów apeluje Rzecznik Praw Pacjenta, Fundacja My Pacjenci oraz Izba Gospodarcza "Farmacja Polska".  
 • Jak emeryci i renciści z nadpłatą mają rozliczyć PIT 2021?

  Jak emeryci i renciści z nadpłatą mają rozliczyć PIT 2021?

  Od 2021 roku emeryci i renciści, którzy mają nadpłatę podatku, rozliczają PIT w inny sposób. Z pomocą przychodzi Ministerstwo Finansów, które wyjaśnia, co powinni zrobić emeryci i renciści, którzy otrzymali PIT-11A zamiast PIT40-A. Przeczytaj, by dowiedzieć się jak rozliczyć PIT z nadpłatą w 2021 roku.
 • Ucieczka seniora - co robić?

  Ucieczka seniora - co robić?

  Nawet najlepszemu opiekunowi seniora zdarza się spuścić podopiecznego z oka. Wielu seniorów ma problemy z pamięcią, więc ucieczka może wiązać się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Warto zatem wiedzieć, jak postępować w przypadku ucieczki seniora. Przeczytaj więcej, a dowiesz się, jak postępować w razie ucieczki seniora.
 • Co robić w razie śmierci podopiecznego?

  Co robić w razie śmierci podopiecznego?

  Wiele opiekunek i opiekunów seniora bardzo zżywa się ze swoimi podopiecznymi. Bardzo często traktują osoby starsze jak swoje babcie i dziadków. Co za tym idzie, dla opiekuna seniora, strata podopiecznego bywa naprawdę trudna. Przeczytaj, by dowiedzieć się, co zrobić gdy podopieczny zmarł.
 • Opiekun seniora - jak spełnić oczekiwania rodziny?

  Opiekun seniora - jak spełnić oczekiwania rodziny?

  Opieka nad osobą starszą wcale nie jest prostą pracą.  Jest niezwykle odpowiedzialna, wymaga ogromnej cierpliwości, ale też dużo ciepła dla podopiecznych i chęci do pracy.  Praca opiekuna osoby starszej jest szczególnie trudna, kiedy jest wykonywana za granicą. Co powinna robić opiekunka seniora, by spełnić oczekiwania rodziny?
 • Jak radzić sobie z hipochondrią?

  Jak radzić sobie z hipochondrią?

  Hipochondria, czyli chorobliwy strach przed chorobami, to wbrew pozorom bardzo częste zjawisko.  Okazuje się, że cierpi na nią wielu seniorów. Główną przyczyną jest fakt, że osoby, które przechodzą jesień swojego życia, coraz częściej chorują i po prostu obawiają się o swoje zdrowie. Jak radzić sobie z hipochondrią u seniora?
 • Jak zajmować się leżącym seniorem?

  Jak zajmować się leżącym seniorem?

  Opiekunowie i opiekunki osób starszych każdego dnia muszą borykać się z  różnymi wyzwaniami. Wiele z nich dotyczy zdecydowanej większości seniorów, w związku z czym łatwo jest się z nimi oswoić i nauczyć się obchodzić. Leżący senior wymaga jednak zdecydowanie innego sposobu zajmowania.
 • Czym jest przesilenie wiosenne?

  Czym jest przesilenie wiosenne?

  Negatywnym symptomem kojarzącym nam się z wiosną, z pewnością jest przesilenie wiosenne! Czym ono jest i jak sobie z nim radzić?
 • Wyjazd do sanatorium a koronawirus: czy i jak można zrezygnować z wyjazdu?

  Wyjazd do sanatorium a koronawirus: czy i jak można zrezygnować z wyjazdu?

  Wielu z nas pragnie choć odrobiny normalności. Przedłużająca się pandemia koronawirusa sprawia jednak, że musimy stosować się do obostrzeń i unikać ryzyka zakażenia. Niedawno znów otworzono sanatoria. Dla wielu seniorów taki wyjazd wiąże się jednak ze strachem. Przeczytaj, by dowiedzieć się, czy i jak można zrezygnować z wyjazdu do sanatorium.
 • Teleporady - najnowsze zasady

  Teleporady - najnowsze zasady

  Sposób leczenia przez teleporady jest bardzo kontrowersyjny. Choć w większości ma swoich przeciwników, a nie  zwolenników, to do tej pory był bardzo często praktykowany. Teleporady tłumaczono tym, że w dobie pandemii są one najbezpieczniejszym sposobem kontaktu z lekarzem. Od 16 marca wprowadzono nowe zasady teleporad.
 • Wielkanoc w Polsce i w Niemczech - różnice

  Wielkanoc w Polsce i w Niemczech - różnice

  Wielkanoc   to  niezwykły czas dla chrześcijan,   do którego przygotowujemy się   już  kilka tygodni wcześniej. Kolorowe pisanki, cukrowe   baranki, tradycyjne mazurki, zapach białego barszczu, wielkanocne   palmy   i   wiele   innych   pomysłów,   towarzyszy nam nieustanniew trakcie   tego święta.  Zwyczaje w Polsce są nam znane. Jak obchodzimy święta u naszych zachodnich sąsiadów w Niemczech?  Poznajmy kilka z nich.