Informacje praktyczne

 • Żywienie dojelitowe - co trzeba o nim wiedzieć?

  Żywienie dojelitowe - co trzeba o nim wiedzieć?

  Żywienie dojelitowe może odbywać się w warunkach domowych, jeśli lekarz nie widzi ku temu przeciwwskazań. Zanim zdecydujemy się na taki krok, warto dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej, by zapewnić pacjentowi komfort i bezstresowe żywienie. Co zatem należy wiedzieć? Podpowiadamy.
 • ZOL i ZPO - co trzeba o nich wiedzieć?

  ZOL i ZPO - co trzeba o nich wiedzieć?

  ZOL to  zakład opiekuńczo-leczniczy. Z kolei ZPO to zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy. Oba te miejsca, są miejscem, do których pacjent trafia, żeby odzyskać sprawność. Co trzeba o nich wiedzieć? Odpowiadamy.
 • Wyroby medyczne - jak ubiegać się o dofinansowanie?

  Wyroby medyczne - jak ubiegać się o dofinansowanie?

  W ramach określonych limitów i ubezpieczenia zdrowotnego można ubiegać się o refundację zakupu wyrobów medycznych. Mogą być to m.in. aparaty słuchowe, laski, kule, pielucho majtki itd. Podpowiadamy, w jaki sposób uzyskać refundację na wyroby medyczne.
 • Wyjazd do sanatorium - za co trzeba zapłacić?

  Wyjazd do sanatorium - za co trzeba zapłacić?

    Nie wszyscy wiedzą, że wyjazd do sanatorium nie jest całkowicie bezpłatny. Senior, który wybiera się na leczenie uzdrowiskowe, musi ponieść niektóre koszty pobytu i wyjazdu. Za co senior musi zapłacić w sanatorium, a które udogodnienia są dla niego bezpłatne? Podpowiadamy. Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
 • Rehabilitacja pocovidowa w domu - co trzeba wiedzieć?

  Rehabilitacja pocovidowa w domu - co trzeba wiedzieć?

  Pacjenci, którzy przeszli COVID-19, mają możliwość skorzystania z rehabilitacji pocovidowej w warunkach ambulatoryjnych oraz domowych. Oznacza to, że wcale nie muszą decydować się na wyjazdy i wizyty w szpitalach.
 • Jak pozbyć się mrówek z domu? - najlepsze domowe sposoby

  Jak pozbyć się mrówek z domu? - najlepsze domowe sposoby

  Mrówki to dla wielu z nas ogromne utrapienie, choć nie są niebezpiecznymi dla człowieka stworzeniami. Na szczęście, by się ich pozbyć nie musimy walczyć z nimi chemicznymi sposobami. Poniżej przedstawiamy najlepsze domowe sposoby na pozbycie się mrówek z domu.
 • Jak pobrać Unijny Certyfikat COVID?

  Jak pobrać Unijny Certyfikat COVID?

  Osoby, które wybierają się na urlop za granicę mogą na swoim Internetowym Koncie Pacjenta pobrać Unijny Certyfikat COVID. Kto i w jaki sposób może pobrać Unijny Certyfikat COVID? Odpowiadamy.
 • Waloryzacja emerytur 2022 - jakie kwoty?

  Waloryzacja emerytur 2022 - jakie kwoty?

  Waloryzacja emerytur w 2022 r. wpłynie na wysokość otrzymywanych przez seniorów świadczeń. O ile zostanie zwiększony wskaźnik waloryzacji i w jaki przełoży się to na wysokość otrzymywanej kwoty? Odpowiadamy.
 • Modelowa opieka żywieniowa nad pacjentem

  Modelowa opieka żywieniowa nad pacjentem

  Modelowa opieka żywieniowa nad pacjentem jest niezwykle istotna w przebiegu leczenia i rekonwalescencji po zabiegach. Nie wszyscy stosują się jednak do zaleceń, co nie wpływa pozytywnie na ich zdrowie. Aby modelowa opieka żywieniowa była skuteczna, powinna być efektem współpracy wielu specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Jednak nie wszystkie placówki są tak zaangażowane w pomoc pacjentowi.
 • Jak zostać dawcą narządów?

  Jak zostać dawcą narządów?

  Transplantacja to dla wielu pacjentów szansa na przedłużenie życia. Co ciekawe, w Polsce obowiązuje zasada domniemanej zgody. Oznacza to, że każdy z nas jest potencjalnym dawców narządów po śmierci.
 • Rehabilitacja na NFZ po COVID-19 - co trzeba wiedzieć?

  Rehabilitacja na NFZ po COVID-19 - co trzeba wiedzieć?

  U osób, które przeszły COVID-19, widoczne są powikłania, które utrudniają im codziennego funkcjonowanie. Jedna trzecia osób, które przechorowały koronawirusa, ma problemy z oddychaniem, zmniejszoną ogólną sprawność organizmu, niższą tolerancję wysiłku fizycznego oraz bóle mięśniowo-stawowe. W związku z tą sytuacją, Ministerstwo Zdrowia poleciło Narodowemu Funduszowi Zdrowia przygotowanie kompleksowego programu rehabilitacji dla pacjentów po przechorowaniu COVID-19.
 • Loteria szczepionkowa - jak sprawdzić wyniki losowania?

  Loteria szczepionkowa - jak sprawdzić wyniki losowania?

    Co tydzień w ramach loterii szczepionkowej wylosowanym szczęśliwcom przyznawane są atrakcyjne nagrody. Jak sprawdzić, czy jest się zwycięzcą loterii szczepionkowej? Podpowiadamy. Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
 • Emerytura bez podatku - od kiedy?

  Emerytura bez podatku - od kiedy?

  Emerytura bez podatku to nowy pomysł rządu, który powstał w ramach Polskiego Ładu. Rząd zapowiedział podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy zł. Oznacza to, że część emerytów i rencistów zostanie zwolniona z opłacania podatku dochodowego. Zmiana ta nastąpi już wkrótce - z początkiem 2022 roku.
 • OFE, czyli Otwarty Fundusz Emerytalny - co to takiego?

  OFE, czyli Otwarty Fundusz Emerytalny - co to takiego?

  Otwarty Fundusz Emerytalny to instytucja, dzięki której gromadzone są środki na wypłatę świadczenia emerytalnego. Już na początku czerwca 2021 roku ponad 15 milionów osób miało stanąć przed wyborem, co zrobić z tymi środkami .