Informacje praktyczne

 • Test na COVID-19 - rejestracja online

  Test na COVID-19 - rejestracja online

  Osoby, które podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem i mają typowe dla tego zakażenia objawy, powinny wykonać test na COVID-19. ? Wypełnij formularz online i sprawdź, czy kwalifikujesz się do testu.
 • 14. emerytura - kiedy wypłata świadczeń?

  14. emerytura - kiedy wypłata świadczeń?

  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że czternastą emeryturę otrzymały dotychczas ponad 2 miliony 200 tysięcy emerytów i rencistów. To jednak nie wszystko. Kiedy wypłatę „czternastki” otrzymają kolejni emeryci? Odpowiadamy.
 • Telewizory do wymiany -czy nasz telewizor przetwarza nowy sygnał?

  Telewizory do wymiany -czy nasz telewizor przetwarza nowy sygnał?

  Od lipca 2022 roku telewizja naziemna będzie nadawać w nowym standardzie. Niestety, nie  każdy telewizor będzie miał możliwość, by go odbierać. Szacuje się, że nawet ponad 2 mln gospodarstw domowych w Polsce pozbawionych jest sprzętu, który jest w stanie przetworzyć nowy sygnał. Jak sprawdzić, czy nasz telewizor przetwarza nowy sygnał? Odpowiadamy.
 • Emerytura większa o 200 zł - jak to zrobić?

  Emerytura większa o 200 zł - jak to zrobić?

  Seniorzy, którzy pobierają emerytury, mogą powiększyć je o dodatkowe200 zł. Jedyne co muszą zrobić, to  złożyć wniosek, którego rozpatrzeniem nie zajmuje się ZUS. Jak otrzymać dodatkowe 200 zł do emerytury? Komu należą się dodatkowe pieniądze? Podpowiadamy.
 • Waloryzacja emerytur 2022. Więcej pieniędzy niż przewidywano?

  Waloryzacja emerytur 2022. Więcej pieniędzy niż przewidywano?

  Okazuje się, że waloryzacja emerytur 2022 może być znacznie wyższa, niż przewidywano na początku. Wiceminister finansów Piotr Patkowski uważa, że inflacja może sięgnąć nawet 8 proc. do końca roku, co dla wielu emerytów oznacza wzrost świadczenia nawet o kilkaset złotych!
 • Opieka krótkoterminowa dla seniora - co trzeba wiedzieć?

  Opieka krótkoterminowa dla seniora - co trzeba wiedzieć?

  Opieka krótkoterminowa to rodzaj wsparcia dla rodzin, które decydują się na samodzielną opiekę nad seniorem. Nie należy ukrywać, że jest to zadanie bardzo trudne i wymagające, a opiekunowi należy się czasem trochę czasu dla siebie na odpoczynek. Warto więc wówczas zdecydować się na pomoc w postaci opieki krótkoterminowej. Czym jest opieka krótkoterminowa i jak uzyskać wsparcie? Podpowiadamy.
 • ZOL i ZPO - dla kogo?

  ZOL i ZPO - dla kogo?

  ZOL to zakład opiekuńczo-leczniczy. Z kolei ZPO to zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy. Do obu tych miejsc trafia pacjent, by odzyskać sprawność. Kto może trafić na ZOL lub ZPO? Jak Siudo tego przygotować i jakie dokumenty należy przedstawić? Odpowiadamy.
 • Poszukiwanie domu opieki dla seniora - o co trzeba zapytać?

  Poszukiwanie domu opieki dla seniora - o co trzeba zapytać?

  Poszukiwanie domu opieki dla seniora nie jest wcale łatwe. Na rynku jest wiele domów opieki, które oferują swoim mieszkańcom wiele atrakcji, ale też profesjonalną opiekę i wiele zabiegów bez wychodzenia z domu. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając drugi dom dla seniora? Jak dokonać najlepszego wyboru domu opieki? Odpowiadamy.
 • Bezpłatne leki dla seniorów z IKP - co trzeba wiedzieć?

  Bezpłatne leki dla seniorów z IKP - co trzeba wiedzieć?

  Osoby powyżej 75 roku życia mogą otrzymać od lekarza receptę na bezpłatne leki. Należy jednak najpierw pozwolić lekarzowi sprawdzić jakie wcześniej recepty wystawiono. Przeczytaj więcej, by dowiedzieć się na czym polega akcja z bezpłatnymi lekami dla seniorów z Internetowym Kontem Pacjenta.
 • Ile można dorobić do renty i emerytury?

  Ile można dorobić do renty i emerytury?

  Ci, którzy pobierają emeryturę mogą do niej dorabiać. Muszą jednak pamiętać aby nie przekroczyć określonych w przepisach limitów. Jeśli przekroczą określoną kwotę, ZUS może obniżyć emeryturę lub rentę albo całkowicie zawiesić wypłatę świadczenia. 
 • Ponowne przeliczenie emerytur ZUS - co trzeba wiedzieć?

  Ponowne przeliczenie emerytur ZUS - co trzeba wiedzieć?

  Choć wielu emerytów złożyło wnioski o ponowne przeliczenie emerytury, to niewielu z nich będzie mogło skorzystać na nowych tablicach opublikowanych przez GUS. Kto może liczyć na ponowne przeliczenie świadczenia? Przeczytaj, by się dowiedzieć.