Informacje praktyczne

 • Metoda Montessori w pracy z seniorami

  Metoda Montessori w pracy z seniorami

  Metodę Montessori większość z nas kojarzy z pracą z dziećmi. Umożliwia ona dzieciom wszechstronny rozwój przede wszystkim poprzez pobudzanie do samodzielnych działań i doświadczanie świata wieloma zmysłami. Od jakiegoś czasu jednak metoda ta zyskuje również na znaczeniu wśród środowisk pracujących z seniorami. Montessori wykorzystywana jest jako jedna z metod terapeutycznych niefarmakologicznych, zarówno w pracy z osobami w podeszłym wieku, jaki i osobami cierpiącymi na demencję czy Alzheimera. Przeczytaj, na czym polega metoda Montessori w pracy z seniorami.
 • Aktywizacja seniora - przykładowe aktywności dla seniorów w domu

  Aktywizacja seniora - przykładowe aktywności dla seniorów w domu

  W opiece nad seniorem ważne jest nie tylko wsparcie w codziennych czynnościach, ale też organizowanie mu czasu wolnego. Odpowiedni dobór zajęć może przyczynić się do poprawy sprawności fizycznej i intelektualnej. Szeroko rozumianą aktywizację seniora podejmuje się więc w klubach seniora, domach opieki, uniwersytetach trzeciego wieku i innych ośrodkach. W warunkach domowych również warto organizować seniorowi ciekawe aktywności! Podajemy przykładowe aktywności, które można zorganizować w domu.
 • Opieka nad seniorem: gdzie szukać wsparcia?

  Opieka nad seniorem: gdzie szukać wsparcia?

  Opieka nad seniorem jest satysfakcjonującym, ale też wymagającym zajęciem, obciążającym nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Jeśli opiekujesz się seniorem ze swojej rodziny - babcią, dziadkiem lub kimś z rodziców - musisz pamiętać o tym, by zadbać również o siebie. Psycholodzy apelują, by nie podejmować się opieki nad starszymi ludźmi w pojedynkę. Sprawdź, gdzie szukać wsparcia w opiece nad seniorem.
 • Opieka nad seniorem w czasie upałów

  Opieka nad seniorem w czasie upałów

  Wysokie temperatury zagrażają w szczególności osobom starszym, dzieciom i kobietom w ciąży. Okres letni może więc być bardzo niebezpieczny dla seniorów - zwłaszcza, że osoby 60+ czasem nie odczuwają pragnienia i mają kłopoty z krążeniem. Dlatego podpowiadamy o czym należy pamiętać sprawując opiekę nad seniorem w czasie upałów.
 • 5 sposobów na zdobycie pozytywnych opinii o obiekcie

  5 sposobów na zdobycie pozytywnych opinii o obiekcie

  W Twoim domu opieki, sanatorium lub innym obiekcie miejsca zarezerwowane są już do końca wakacji?  Gratulacje! Nie oznacza to jednak, że możesz spocząć na laurach. Spraw, by seniorzy odwiedzający Cię w tym roku chcieli wrócić również w przyszłym lub polecili Cię znajomym! Przedstawiamy 5 sposobów na zdobycie pozytywnych opinii o obiekcie.
 • Profilaktyka przy chorobach zakaźnych w pracy jako opiekun seniora

  Profilaktyka przy chorobach zakaźnych w pracy jako opiekun seniora

  Kontakt z wirusami i bakteriami mamy niemal wszędzie: w sklepach, w środkach komunikacji miejskiej, w różnych placówkach. Jednak ze względu na specyfikę pracy, opiekunowie seniorów są szczególnie narażeni na styczność z chorobami zakaźnymi. Stąd tak ważna jest świadomośc istnienia zagrożeń i odpowiednia profilaktyka. Sprawdź, w jaki sposób możesz zabezpieczyć się przed chorobami zakaźnymi.
 • Sopockie Dni Seniora - 5 dni atrakcji dla seniorów, wnuków i całej rodziny

  Sopockie Dni Seniora - 5 dni atrakcji dla seniorów, wnuków i całej rodziny

  Od poniedziałku 10 czerwca trwają w Sopocie 5 dniowe obchody Sopockich Dni Seniora. Do piątku 14 czerwca w różnych punktach miasta odbywają się liczne atrakcje przygotowane nie tylko dla seniorów. Warsztaty, pokazy, wykłady, koncerty, spotkania międzypokoleniowe, prelekcja filmu połączona z dyskusją, festyn, aktywności sportowe oraz stoiska z ofertami dla seniorów, to tylko część propozycji na ten aktywny tydzień.
 • Opieka nad seniorem: jak wyposażyć domową apteczkę?

  Opieka nad seniorem: jak wyposażyć domową apteczkę?

  Opiekując się seniorem warto zawczasu przemyśleć wyposażenie apteczki. Dlaczego? Ponieważ jej zawartość powinna różnić się w zależności od przeznaczenia - czyli od potrzeb seniora. Stąd też kupowanie gotowej apteczki w sklepie może okazać się niezbyt dobrym rozwiązaniem. Zadbaj o nabycie odpowiednich leków i produktów, które mogą Ci się przydać w razie nieszczęśliwych wypadków. Podpowiadamy, jak wyposażyć domową apteczkę.
 • Granfluencerzy: seniorzy jako liderzy opinii w internecie

  Granfluencerzy: seniorzy jako liderzy opinii w internecie

  Osoby, którym wydaje się, że social media są tylko dla młodych ludzi, powinny zweryfikować swoją opinię. Granfluencerzy - to, jak określa ich BBC, babcie i dziadkowie, którzy "ogarniają social media lepiej niż Ty". Stylowi starsi ludzie, którzy stali się influencerami pomimo swojego wieku. Sprawdź, kogo spośród Instagramowiczów z pokolenia 60+ socialpress.pl dołączył do grona liderów opinii w internecie.  
 • Czy warto promować dom opieki wśród niemieckich seniorów?

  Czy warto promować dom opieki wśród niemieckich seniorów?

  Sukces prowadzenia domu opieki w dużej mierze zależy od tego, do kogo skieruje się reklamę oraz jakich środków użyje do zaprezentowania oferty. Okazuje się, że od kilkunastu lat nasi niemieccy sąsiedzi chętnie wybierają domy opieki za granicą - w tym w Polsce. Dlatego warto promować swój dom opieki również wśród niemieckich seniorów.
 • Ulgi dla osób po 60-ce dzięki Ogólnopolskiej Karcie Seniora!

  Ulgi dla osób po 60-ce dzięki Ogólnopolskiej Karcie Seniora!

  Organizatorem programu „Ogólnopolska Karta Seniora” jest Stowarzyszenie MANKO z Krakowa , zajmujące się działaniami prosenioralnymi. Jego nadrzędnym celem jest dotarcie do grupy docelowej, którą tworzą osoby po 60-tym roku życia oraz przedstawienie im różnych możliwości rozwoju poprzez wdrażane w życie projekty. 
 • Bezpłatne warsztaty dla opiekunów domowych w Warszawie

  Bezpłatne warsztaty dla opiekunów domowych w Warszawie

  W sobotę 25 maja br. w godz. 10.00-15.00 w Domu opieki Rezydencja DĄBRÓWKA w Warszawie odbędzie się BEZPŁATNY WARSZTAT dla opiekunów domowych - osób zajmujących się bliskim w starszym wieku w domu lub przygotowujących się na powrót seniora ze szpitala. Bardzo duże zainteresowanie takimi spotkaniami w ciągu ostatnich dwóch lat (warsztaty odbywają się we wszystkich domach Grupy ORPEA Polska), wysoka frekwencja i wiele pozytywnych opinii uczestników dotychczasowych edycji pokazują, że rodziny chcą uczyć się od profesjonalistów sprawdzonych technik pielęgnacji i opieki nad osobą starszą. 
 • Umieszczenie rodzica w domu opieki - jak ułatwić proces adaptacji

  Umieszczenie rodzica w domu opieki - jak ułatwić proces adaptacji

  Opiekujesz się rodzicem, który jest już w podeszłym wieku, ale czujesz, że powoli przerasta to Twoje możliwości? Być może to czas, by pomyśleć o umieszczeniu seniora w domu opieki. Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji i jak ułatwić proces adaptacji rodzica w placówce.
 • Komu powierzyć opiekę nad seniorem w czasie wakacji?

  Komu powierzyć opiekę nad seniorem w czasie wakacji?

  Planujesz urlop, ale nie wiesz, komu powierzyć opiekę nad seniorem? Opiekunowie osób starszych często rezygnują z wakacyjnych wyjazdów, nie mając z kim zostawić swojego podopiecznego. Warto jednak pamiętać, że są placówki, które zapewniają również opiekę krótkoterminową nad osobami niesamodzielnymi. Sprawdź, komu możesz powierzyć opiekę nad seniorem w czasie wakacji.