Informacje praktyczne

 • Waloryzacja emerytur 2022 - jakie kwoty?

  Waloryzacja emerytur 2022 - jakie kwoty?

  Waloryzacja emerytur w 2022 r. wpłynie na wysokość otrzymywanych przez seniorów świadczeń. O ile zostanie zwiększony wskaźnik waloryzacji i w jaki przełoży się to na wysokość otrzymywanej kwoty? Odpowiadamy.
 • Modelowa opieka żywieniowa nad pacjentem

  Modelowa opieka żywieniowa nad pacjentem

  Modelowa opieka żywieniowa nad pacjentem jest niezwykle istotna w przebiegu leczenia i rekonwalescencji po zabiegach. Nie wszyscy stosują się jednak do zaleceń, co nie wpływa pozytywnie na ich zdrowie. Aby modelowa opieka żywieniowa była skuteczna, powinna być efektem współpracy wielu specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Jednak nie wszystkie placówki są tak zaangażowane w pomoc pacjentowi.
 • Jak zostać dawcą narządów?

  Jak zostać dawcą narządów?

  Transplantacja to dla wielu pacjentów szansa na przedłużenie życia. Co ciekawe, w Polsce obowiązuje zasada domniemanej zgody. Oznacza to, że każdy z nas jest potencjalnym dawców narządów po śmierci.
 • Rehabilitacja na NFZ po COVID-19 - co trzeba wiedzieć?

  Rehabilitacja na NFZ po COVID-19 - co trzeba wiedzieć?

  U osób, które przeszły COVID-19, widoczne są powikłania, które utrudniają im codziennego funkcjonowanie. Jedna trzecia osób, które przechorowały koronawirusa, ma problemy z oddychaniem, zmniejszoną ogólną sprawność organizmu, niższą tolerancję wysiłku fizycznego oraz bóle mięśniowo-stawowe. W związku z tą sytuacją, Ministerstwo Zdrowia poleciło Narodowemu Funduszowi Zdrowia przygotowanie kompleksowego programu rehabilitacji dla pacjentów po przechorowaniu COVID-19.
 • Loteria szczepionkowa - jak sprawdzić wyniki losowania?

  Loteria szczepionkowa - jak sprawdzić wyniki losowania?

    Co tydzień w ramach loterii szczepionkowej wylosowanym szczęśliwcom przyznawane są atrakcyjne nagrody. Jak sprawdzić, czy jest się zwycięzcą loterii szczepionkowej? Podpowiadamy. Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
 • Emerytura bez podatku - od kiedy?

  Emerytura bez podatku - od kiedy?

  Emerytura bez podatku to nowy pomysł rządu, który powstał w ramach Polskiego Ładu. Rząd zapowiedział podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy zł. Oznacza to, że część emerytów i rencistów zostanie zwolniona z opłacania podatku dochodowego. Zmiana ta nastąpi już wkrótce - z początkiem 2022 roku.
 • OFE, czyli Otwarty Fundusz Emerytalny - co to takiego?

  OFE, czyli Otwarty Fundusz Emerytalny - co to takiego?

  Otwarty Fundusz Emerytalny to instytucja, dzięki której gromadzone są środki na wypłatę świadczenia emerytalnego. Już na początku czerwca 2021 roku ponad 15 milionów osób miało stanąć przed wyborem, co zrobić z tymi środkami .
 • Dziedziczenie emerytury po rodzicach - czy to możliwe?

  Dziedziczenie emerytury po rodzicach - czy to możliwe?

  Okazuje się, że dziedziczenie emerytury po rodzicach lub małżonku jest możliwe. Należy jednak spełnić odpowiednie warunki, tak jak w przypadku rent.  Istotna jest przede wszystkim wysokość takiego świadczenia oraz wiek osoby, która miałaby otrzymać tego typu świadczenie.
 • Jak zadbać o jelita? - najlepsze sposoby

  Jak zadbać o jelita? - najlepsze sposoby

  Jelita pełnią w organizmie rolę drugiego mózgu. Dzięki licznej sieci połączeń nerwowych, mogą w sposób pośredni wpływać na sen, nastrój, apetyt, a nawet pamięć i odporność. Co za tym idzie, warto zadbać o jelita, których zdrowie jest podstawą zdrowia organizmu. Jak to zrobić? Odpowiadamy.
 • Układ pokarmowy - co trzeba o nim wiedzieć i jak o niego dbać?

  Układ pokarmowy - co trzeba o nim wiedzieć i jak o niego dbać?

  Układ pokarmowy pełni jedną z najważniejszych funkcji w naszym organizmie. Chodzi tu o odżywianie, czyli dostarczanie potrzebnych substancji odżywczych, wchłanianie ich i przetwarzanie, a następnie wydalanie. Co trzeba wiedzieć o układzie pokarmowy i jak o niego dbać? Podpowiadamy.
 • Układ kostny - co trzeba o nim wiedzieć i jak o niego dbać?

  Układ kostny - co trzeba o nim wiedzieć i jak o niego dbać?

  Układ kostny człowieka pełni niezwykle ważną rolę. Pozwala na swobodne poruszanie się, ochrania narządy wewnętrzne, ale przede wszystkim pozwala człowiekowi na samodzielność. O układ kostny w szczególności powinni dbać seniorzy. Podpowiadamy, jak dbać o zdrowe kości i jakie sytuacje powinny zaalarmować seniora, by udać się do szpitala.
 • Obustronny niedosłuch - dlaczego warto nosić dwa aparaty słuchowe?

  Obustronny niedosłuch - dlaczego warto nosić dwa aparaty słuchowe?

    Osoby, które mają problem z obustronnym niedosłuchem, wbrew zaleceniom lekarzy, nie chcą nosić dwóch aparatów słuchowych jednocześnie. Swoją decyzję motywują tym, że wstydzą się nosić dwa aparaty jednocześnie i jest do dla nich bardzo niewygodne. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego warto nosić dwa aparaty słuchowe przy obustronnym niedosłuchu. Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;}
 • Żywokost lekarski - jakie ma właściwości?

  Żywokost lekarski - jakie ma właściwości?

  Żywokost lekarski to roślina, która już nieco trąci myszką. Wielu przestraszyło się wyników badań, które wykazały, że jego przyjmowanie może być szkodliwe dla zdrowia. Jednak nakładanie go na skórę nie jest niebezpieczne i płyną z tego same korzyści. Podpowiadamy, jakie właściwości ma żywokost lekarski.