Wiadomości

 • 7 zasad zdrowej kuchni seniora

  7 zasad zdrowej kuchni seniora

  Oto kilka najważniejszych zaleceń żywieniowych dla osób starszych,  które warto wziąć pod uwagę w trosce o naszych najbliższych. Przedstawiamy 10 zasad zdrowej kuchni seniora.
 • Plusy starości

  Plusy starości

  Wiek emerytalny to często najszczęśliwszy okres w życiu. Stabilizuje się emocjonalność, a zmniejsza neurotyzm. Mózg nie jest już tak sprawny, ale wiele jego funkcji może ulec poprawie. Jaką przewagę ma starość nad młodością? Jak się starzeć pozytywnie?  Jakie są plusy starości?
 • Suchość w gardle i przełyku

  Suchość w gardle i przełyku

  Suchość w gardle i przełyku to schorzenie, które dotyka wielu seniorów. Wraz z wiekiem zmniejsza się aktywność gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie śliny, co powoduje nieprzyjemne uczucie suchości w gardle, drapania czy pieczenia. Nadmierna suchość w jamie ustnej określana jest jako kserotomia. Jak walczyć z uczuciem suchości w gardle i przełyku?
 • Rola witaminy K w organizmie

  Rola witaminy K w organizmie

  Człowiek nie jest zdolny do syntezy żadnej z witamin K de novo. Niezbędne jest więc dostarczanie ich wraz z pokarmem. Jaka jest rola witaminy K w organizmie?
 • Kalendarz prac ogrodniczych na maj i czerwiec

  Kalendarz prac ogrodniczych na maj i czerwiec

  Kalendarz prac ogrodniczych na maj i czerwiec przyda się wszystkim seniorom! W ciągu roku każdy senior ma do zrealizowania wiele prac w ogrodzie, a kluczem do sukcesu jest odpowiednie planowanie. Znając kolejność wykonywanych zadań, każdy senior będzie mógł być pewny, że o niczym nie zapomni. Dzięki temu nasz ogród stanie się piękny i okazały. Mając harmonogram, warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, aby praca była bezpieczna i przyjemna
 • Ogród w maju. Jak dbać i co sadzić?

  Ogród w maju. Jak dbać i co sadzić?

  Ogród w maju wymaga od wszystkich sadowników i ogrodników  intensywnego okresu pracy. W maju seniorzy nie tylko wysiewają wiele warzyw, ale także pielęgnują drzewa oraz krzewy. Między 12 a 14 maja to czas na przymrozki, o czym koniecznie należy pamiętać przed wysadzeniem wielu roślin do gruntu.
 • Rwa kulszowa - na to chorują seniorzy!

  Rwa kulszowa - na to chorują seniorzy!

  Wystarczy, że szybko się pochylisz, podniesiesz coś cieżkiego, albo zbyt mocne wstaniesz z łóżka i dokucza Ci ostry ból w okolicach kręgosłupa? To prawdopodobnie rwa kulszowa! Jak sobie z nią radzić?  
 • Dodatkowe 50 mln zł na wsparcie domów pomocy społecznej

  Dodatkowe 50 mln zł na wsparcie domów pomocy społecznej

  Bezpieczeństwo osób pracujących w domach pomocy społecznej i ich pacjentów to najważniejszy priorytet.  Dlatego zdecydowaliśmy o przeznaczeniu kolejnych 50 mln zł na wsparcie domów pomocy społecznej w czasie pandemii – zauważa minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
 • Pandemia samotności

  Pandemia samotności

  Niemal połowa osób po 60 roku życia czuje się samotna podczas pandemii, a 16% z nich nie ma z kim porozmawiać o swoich problemach . Sytuację pogarsza także wykluczenie cyfrowe, które, jak wynika z danych CBOS, najczęściej dotyka właśnie seniorów. Aż  80% spośród 4,51 mln Polaków niekorzystających nigdy z internetu stanowią osoby w wieku 55-74 lata, które z tego powodu mogą dotkliwiej odczuwać towarzyszące pandemii obostrzenia, takie jak zachowanie dystansu społecznego czy brak odwiedzin członków rodziny i przyjaciół.
 • Trzynastka dla seniorów - komu się nie należy?

  Trzynastka dla seniorów - komu się nie należy?

  Kwiecień jest miesiącem, kiedy to wielu seniorów cieszyć będzie się z wyższych wypłat.  Jednak nie wszystkie osoby starsze załapią się na „trzynastkę”. Okazuje się, że w przepisach jest wiele haczyków, przez które  niektórzy seniorzy mogą zapomnieć o dodatkowych pieniądzach.
 • Bezpieczny e-senior ‒ jak na co dzień korzystać z udogodnień cyfryzacji

  Bezpieczny e-senior ‒ jak na co dzień korzystać z udogodnień cyfryzacji

  Prywatny rachunek bankowy, przelewy, zakupy online i płatności kartą to dla wielu seniorów wciąż problematyczne sposoby na załatwianie codziennych spraw. Co zrobić, aby przybliżyć seniorom technikę cyfrową i za jej pomocą zadbać o ich bezpieczeństwo finansowe, a nawet zdrowotne? Kluczem do zmiany tej sytuacji może być edukacja ‒ podkreślają eksperci z ZUS.
 • Tanie leki dla seniora - potrzebne zmiany!

  Tanie leki dla seniora - potrzebne zmiany!

  Osoby 75 plus, które nie mają Internetowego Konta Pacjenta, nie dostaną recepty na bezpłatne leki od lekarza specjalisty. A IKP ma jedynie 3 proc. z nich.  O zmianę przepisów apeluje Rzecznik Praw Pacjenta, Fundacja My Pacjenci oraz Izba Gospodarcza "Farmacja Polska".  
 • Jak emeryci i renciści z nadpłatą mają rozliczyć PIT 2021?

  Jak emeryci i renciści z nadpłatą mają rozliczyć PIT 2021?

  Od 2021 roku emeryci i renciści, którzy mają nadpłatę podatku, rozliczają PIT w inny sposób. Z pomocą przychodzi Ministerstwo Finansów, które wyjaśnia, co powinni zrobić emeryci i renciści, którzy otrzymali PIT-11A zamiast PIT40-A. Przeczytaj, by dowiedzieć się jak rozliczyć PIT z nadpłatą w 2021 roku.
 • 5 powodów, dla których warto zabrać seniora na spacer!

  5 powodów, dla których warto zabrać seniora na spacer!

  Nadchodzi wiosna, a z nią poprawa pogody. Słońce za oknem i wyższa temperatura motywują nas do wyjścia z domu. Spędzenie czasu na świeżym powietrzu jest bardzo ważne szczególnie dla osób starszych. Poznaj 5 powodów, dla których powinieneś/powinnaś zabrać swojego podopiecznego na spacer!