Wiadomości

 • Sejm przyjął ustawę o pomocy społecznej - co się zmieni?

  Sejm przyjął ustawę o pomocy społecznej - co się zmieni?

  Sejm przyjął ustawę o pomocy społecznej, która wprowadza w życie istotne zmiany. Jak informuje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, nastąpi zwiększeni kwoty dodatku do wynagrodzenia pracowników socjalnych oraz szereg innych zmian obejmujących poprawę ich sytuacji, a także m.in. zniesienie odpłatności za korzystanie z usług świadczonych w trybie dziennym w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznym.
 • Choroby układu oddechowego

  Choroby układu oddechowego

  Starszy wiek sprzyja częstszym i dłużej trwającym chorobom układu oddechowego. Wynika to z mniejszej pojemności płuc, słabszej odporności, zapadania się oskrzelików i utrudnionego odkrztuszania wydzieliny.
 • Ile kosztuje opiekunka do osoby starszej?

  Ile kosztuje opiekunka do osoby starszej?

  Europejskie społeczeństwo coraz bardziej się starzeje i staje przed nowymi wyzwaniami związanymi z dużą liczbą seniorów. Często takimi ludźmi są osoby samotne i schorowane, którzy nie mają rodziny lub których najbliżsi mieszkają daleko od nich. Ile kosztuje opiekunka do osoby starszej?
 • Jak zadbać o dłonie w czasie pandemii?

  Jak zadbać o dłonie w czasie pandemii?

  Czas pandemii koronawirusa wymaga wzmożonej higieny rąk całego społeczeństwa ze względu na liczne komunikaty specjalistów mówiące o tym, że odpowiednia higiena stanowi najskuteczniejszy sposób zapobiegania zakażeniom. Wszędobylskie instrukcje prawidłowego mycia dłoni oraz dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk w sklepach, urzędach czy miejscach pracy doprowadziły do tego, że w obronie przed zakażeniem koronawirusem wielu z nas notorycznie myje dłonie, nawet kilkanaście razy dziennie. Tak częste mycie i odkażanie doprowadza jednak do wysuszenia skóry dłoni. Jak poradzić sobie z tym problemem, zachowując przy tym odpowiednią higienę zapobiegawczą?
 • Wiosenna aktywność fizyczna seniora

  Wiosenna aktywność fizyczna seniora

  Wiosna to doskonały czas, aby wyjść na słońce, odetchnąć pełną piersią, sprawdzić swoje możliwości, predyspozycje, chęci, zainteresowania i wybrać aktywność lub aktywności szyte na miarę seniora – zawsze w zgodzie z samym sobą i swoimi możliwościami.
 • Jak opiekować się osobą starszą leżącą?

  Jak opiekować się osobą starszą leżącą?

  Długotrwałe leżenie wywiera dodatkowy negatywny wpływ na chorego. Może prowadzić do jeszcze większego osłabienia organizmu, spadku napięcia lub zaniku mięśni, nasilenia osteoporozy, zapalenia płuc czy powstania odleżyn. Dlatego chorzy leżący w łóżku wymagają troskliwej opieki ze strony drugiej osoby. Jej zadaniem jest nie tylko zadbanie o potrzeby fizyczne chorego, ale też o jego dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne.
 • Jak zachować się w punkcie szczepień?

  Jak zachować się w punkcie szczepień?

  Coraz więcej osób przybywa do punktów szczepień. Choć niektórzy seniorzy zdążyli się już zaszczepić, to w tej grupie wiekowej nadal są osoby, które mają przed sobą szczepienie. Jak zachować się w punkcie szczepień? Podpowiadamy.
 • „Dziadkowie biznesu”, czyli studenci pomagają seniorom - przedsiębiorcom

  „Dziadkowie biznesu”, czyli studenci pomagają seniorom - przedsiębiorcom

  „Dziadkowie biznesu” to projekt społeczny studentów Wydziału Zarządzania UW. Jego celem jest promowanie w mediach społecznościowych biznesów osób starszych, zwłaszcza tych, które nie radzą sobie z kryzysem spowodowanym pandemią. Dzięki działaniom studentów,  do sklepów, które miały zostać zamknięte, ustawiają się kolejki, a seniorzy mają większą szansę na utrzymanie biznesu.
 • Jak nowe technologie wspierają osoby starsze?

  Jak nowe technologie wspierają osoby starsze?

  Problem starzejących się społeczeństw dotyczy większości państw rozwiniętych, gdzie nieustannie wydłuża się przeciętna długość życia. Według danych Eurostatu, w 2018 r. prawie 20 proc. ludności UE miało co najmniej 65 lat. Do 2100 r. liczba osób w wieku powyżej 80 lat w UE zwiększy się ponad dwukrotnie i wynosić będzie blisko 15 proc. populacji. Jak mogą pomóc nowoczesne technologie?
 • Abonament RTV

  Abonament RTV

  Obowiązek regulowania opłat z tytułu używania odbiorników RTV powstaje z mocy prawa, po zarejestrowaniu odbiornika. Opłaty te są należne od osoby dokonującej rejestracji, a wierzycielowi przysługuje prawo ich egzekwowania z mocy ustawy. Zarejestrowanie odbiornika bez późniejszego wyrejestrowania stanowi wystarczającą przesłankę dla zaistnienia ustawowego obowiązku uiszczania opłat za jego używanie (opłata abonamentowa), który podlega egzekucji administracyjnej.