Wiadomości

 • Jakie są objawy śmierci?

  Jakie są objawy śmierci?

  Agonia jest tematem trudnym, kłopotliwym, skrywanym i wstydliwym. Oto garść informacji dla opiekunów, którzy towarzyszą osobom w najbardziej zaawansowanym stadium choroby nowotworowej. Poznaj symptomy i objawy śmierci oraz znamiona bliskiej agonii.
 • Przyczyny chudnięcia osób starszych

  Przyczyny chudnięcia osób starszych

  Utrata masy ciała u osób w podeszłym wieku zwykle budzi silny niepokój. Nie bez przyczyny – często jest bowiem pierwszym objawem poważnej choroby. Czy jednak zawsze tak jest? Jakie jeszcze mogą być przyczyny chudnięcia osób starszych?
 • Czy dziadkowie mogą przysposobić wnuka?

  Czy dziadkowie mogą przysposobić wnuka?

  Przysposobienie, nazywane inaczej adopcją, to stworzenie stosunku prawnego między przysposabiającym a przysposobionym, jak między rodzicem i dzieckiem. Do przysposobienia może dojść na drodze sądowej z wniosku osoby, która chce dokonać adopcji. Dziadkowie mogą przysposobić wnuka w przypadku, kiedy rodzice dziecka nie żyją lub zostają pozbawieni władzy rodzicielskiej. Jak dziadkowie mogą przysposobić wnuka?
 • "Babcia plus" - na czym polegają zasiłki dla dziadków?

  Program „Babcia plus” ma zapewnić seniorom dodatkowy zastrzyk gotówki. Do tej pory rozwiązanie to sprawdza się na Węgrzech, gdzie seniorzy dostają pieniądze za opiekę nad wnukami. Nad tym rozwiązaniem zastanawia się szefowa resortu rodziny Marlena Maląg.
 • Warzywniak na balkonie - co posadzić?

  Warzywniak na balkonie - co posadzić?

  Każdy z nas lubi mieć świeże warzywa na wyciągnięcie ręki. Jeśli mieszkasz w bloku i nie masz własnego ogródka działkowego – nic straconego! Wiele roślin można sadzić w doniczkach, a plony będą cię cieszyć cię przez całe lato.
 • Na co zwrócić uwagę, wybierając „drugi dom” dla seniora?

  Na co zwrócić uwagę, wybierając „drugi dom” dla seniora?

  Jesień życia to okres, w którym każdemu seniorowi należy się spokój, przyjazna atmosfera i profesjonalna opieka. Rodzinom, które decydują się na zmianę pobytu seniora, w głowach przeplatają się różne myśli. Obawiają się, czy w nowym miejscu, ich matce lub ojcu, będzie dobrze. Na co zatem należy zwrócić uwagę, wybierając „drugi dom” dla osoby starszej?
 • Bezpieczny urlop a koronawirus - o czym należy pamiętać?

  Bezpieczny urlop a koronawirus - o czym należy pamiętać?

  Tegoroczna majówka, ale też zbliżające się wakacje, będą zdecydowanie inne niż dotychczas. Pandemia koronawirusa wielu z nas pokrzyżowała plany. Niewykluczone, że będziemy zmuszeni do zrezygnowania z wymarzonych zagranicznych wakacji. Mimo to wielu z nas nie zrezygnuje z wyjazdów w obrębie kraju. Na co zatem należy zwracać szczególną uwagę podczas urlopu?
 • Komu przysługuje miejsce w DPS? Jak długo trzeba czekać na miejsce?

  Komu przysługuje miejsce w DPS? Jak długo trzeba czekać na miejsce?

  Domy pomocy społecznej to placówki, które zapewniają profesjonalną opiekę osobom, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji. W większości mieszkańcami DPS-ów są seniorzy. Przeczytaj, by dowiedzieć się komu przysługuje miejsce w DPS. Jak długo trzeba czekać na miejsce w domu opieki społecznej?
 • Dieta łatwostrawna - co to znaczy i kiedy ją stosować?

  Dieta łatwostrawna - co to znaczy i kiedy ją stosować?

  Dieta łatwostrawna nazywana jest inaczej dietą lekkostrawną. Bardzo często lekarze zalecają ją seniorom z różnymi schorzeniami. Prawidłowe stosowanie tej diety pozwala na odciążenie układu trawiennego i pozbycia się dyskomfortu trawiennego.
 • Ciągłe zmęczenie u seniora - jak sobie z nim radzić?

  Ciągłe zmęczenie u seniora - jak sobie z nim radzić?

  Długotrwałe zmęczenie to problem, który dotyka wielu ludzi w różnym wieku. Przyczyny również są różnorodne. Może być to m.in. przepracowanie, długotrwały stres czy problemy ze snem. Jak zatem radzić sobie z ciągłym zmęczeniem? Poniżej przedstawiamy sposoby na to, jak radzić sobie ze stresem u osoby starszej.
 • Trudna sytuacja DPS-ów. Mniej podopiecznych - więcej kosztów

  Trudna sytuacja DPS-ów. Mniej podopiecznych - więcej kosztów

  W domach pomocy społecznej jest coraz więcej wolnych miejsc. Sytuacja spowodowana koronawirusem jest bardzo trudna. Pracownicy obawiają się o swoje posady, a seniorzy i ich rodziny, w obawie o zakażenie covid-19, nie chcą korzystać z usług placówek.
 • Domowy sad. Najlepsze drzewka owocowe w doniczkach

  Domowy sad. Najlepsze drzewka owocowe w doniczkach

  Uprawa roślin doniczkowych, która kończy się szansą na spróbowanie plonu, daje nam wyjątkową satysfakcję. Warto zatem przyozdobić swoje parapety nie tylko kwiatami, ale też owocowymi drzewkami. Ale jakie drzewka owocowe nadają się od uprawy w doniczkach? Przedstawiamy najlepsze propozycje na domowy sad.
 • Narodowy Spis Powszechny - jak spisać się bezpiecznie?

  Narodowy Spis Powszechny - jak spisać się bezpiecznie?

  W Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań musi wziąć udział każdy z nas. Choć spis sam w sobie jest bezpieczny, to niestety jest to również wspaniała szansa dla oszustów. Seniorzy nie powinni zwlekać i spisać się jak najszybciej. Jak spisać się bezpiecznie?
 • Len i chmiel na menopauzę!

  Len i chmiel na menopauzę!

  Uderzenia gorąca, drażliwość, bezsenność, ciągłe wahania nastrojów, bóle głowy - to najbardziej charakterystyczne objawy menopauzy. Za większość z nich odpowiada spadek stężenia estrogenów. Ratunkiem na uciążliwe dolegliwości są naturalne składniki - len i chmiel.