Aktywizacja seniora - przykładowe aktywności dla seniorów w domu

Aktywizacja seniora - przykładowe aktywności dla seniorów w domu
Drukuj Skomentuj

W opiece nad seniorem ważne jest nie tylko wsparcie w codziennych czynnościach, ale też organizowanie mu czasu wolnego. Odpowiedni dobór zajęć może przyczynić się do poprawy sprawności fizycznej i intelektualnej. Szeroko rozumianą aktywizację seniora podejmuje się więc w klubach seniora, domach opieki, uniwersytetach trzeciego wieku i innych ośrodkach. W warunkach domowych również warto organizować seniorowi ciekawe aktywności! Podajemy przykładowe aktywności, które można zorganizować w domu.

Warto starać się, żeby senior mógł uczestniczyć w domowych obowiązkach jak najdłużej - sprzątaniu, gotowaniu, czynnościach samoobsługowych. Bycie samodzielnym ma wpływ nie tylko na sprawność intelektualną i fizyczną seniora, ale też utrzymuje jego dobre samopoczucie i poprawia samoocenę.


Nie pozwól jednak, by jedyną formą spędzania wolego czasu było dla seniora oglądanie TV. Zachęcaj go do innych aktywności, a od czasu do czasu proponuj zajęcia, w które może włączyć się więcej osób - znajomi, sąsiedzi, członkowie rodziny.

 

Zajęcia aktywizujące seniora to przykładowo:

 

Aktywności artystyczne


Nie bez powodu arteterapia jest często wykorzystywaną formą zajęć w ośrodkach oferujących opiekę nad seniorami. Pomaga ona utrzymać sprawną manualną, jak też jest dobrym sposobem na regulację emocjonalną. Więcej o arteterapii przeczytasz tu: Arteterapia dla seniorów.

Aktywności artystyczne przyniosą tym więcej korzyści, jeśli senior nie będzie wykonywał ich sam! Zajęcia, które nie wymagają dużych nakładów finansowych oraz mogą je uprawiać nawet “amatorzy”, to:

 

 • malowanie akwarelami,
 • kolorowanki dla dorosłych,
 • decoupage,
 • malowanie po torbach (farbami do tkanin albo akrylami),
 • ozdabianie albumów na zdjęcia (scrapbooking),
 • składanie origami;

 

Aktywności z „dawnych lat”


Są takie czynności, które kiedyś wykonywało się w każdym domu, a teraz uprawiają je tylko miłośnicy rękodzieła. Być może warto wrócić do niektórych z nich? Zaproponuj seniorowi np. szydełkowanie, robienie na drutach, haftowanie, szycie, wyplatanie z wikliny (albo nawet wyplatanie z papieru!). Istnieją też opcje, które mogą ułatwić wykonywanie niektórych z tych czynności osobom starszym - np. dzierganie na rękach bez drutów (tzw. arm knitting), z użyciem grubej włóczki.

 

Uprawianie kwiatów


Ogromnym plusem dla seniora jest dostęp do ogrodu. Uprawianie kwiatów na świeżym powietrzu nie tylko będzie dla niego przyjemnie spędzonym czasem, ale też poprawi jego kondycję fizyczną! Jeśli jednak nie macie ogrodu, może warto zaprosić seniora do uprawiania roślin doniczkowych: kwiatów czy ziół.

 

Czytanie, krzyżówki, sudoku, zagadki


...czyli czynności, które senior może wykonywać samodzielnie, o dowolnej porze. Mają bardzo duży wpływ na utrzymanie sprawności intelektualnej seniora, a co za tym idzie - mogą opóźnić symptomy demencji! Przeczytaj więcej tu: Demencja starcza - jak jej zapobiegać?

 

Gry dla dwóch lub więcej osób


Obecnie mamy bardzo szeroki wybór gier planszowych i karcianych, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Również dla seniora można wybrać propozycje, które charakteryzują się prostymi zasadami i dobrze widocznymi elementami (np. dużymi rysunkami na kartach/planszy). Przykładowe gry dla seniorów:

 

 • chińczyk,
 • domino,
 • kości,
 • gry karciane (kuku, oczko, durnia),
 • Rój (gra logiczna od G3),
 • Boule (gra zręcznościowa z rzucaniem kul),
 • Abalone (gra logiczna od REBEL);

 

Zapoznanie z nowymi technologiami


Warto zachęcić seniora do poznania możliwości, jakie oferuje komputer i dostęp do internetu. Wystarczy pokazać osobie starszej najprostsze funkcje i ułatwić działania “na skróty”. Najlepiej jednak zacząć od korzyści, jakie przyniesie ze sobą używanie komputera, czyli np. dostęp do ciekawych informacji (możesz ustawić zakładkę z adresem strony, która zaciekawi seniora - będzie miał do niej łatwiejszy dostęp!) czy też kontakt z rodziną (warto zapoznać seniora z działaniem maila albo komunikatora używanego przez dzieci/wnuki).

 

Aktywność fizyczna


Sport jest dobry dla osób w każdym wieku! Ważne tylko, by aktywność dobrać do możliwości seniora. Niektóre z nich można uprawiać w domu, a niektóre na zewnątrz, co przyniesie seniorowi nawet więcej korzyści! Sprawdź nasze propozycje:

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe