Aktywizacja seniorów w domach opieki

Aktywizacja seniorów w domach opieki
Drukuj Skomentuj

Starsze, schorowane osoby często wpadają w przygnębienie i apatię. Taki stan spowodowany jest trudami życia codziennego. Seniorom potrzebna jest wtedy aktywność, która choć na chwilę pozwoli im oderwać się od monotonii, dostarczy przyjemności, a także przyniesie szczerą radość. Jak zorganizować czas wolny podopiecznym przebywającym w domu opieki?

Aktywizacja seniorów

 

Podopieczni mieszkający w placówkach opiekuńczych, mimo postępujących chorób, mogą wykonywać jeszcze wiele czynności. Wbrew pozorom, pomimo szeregu ograniczeń związanych z sędziwym wiekiem, mamy tutaj całą gamę możliwości. Rodzaj aktywności należy jednak wcześniej dostosować do fizycznej i psychicznej sprawności osób starszych. Podstawową formą aktywizacji w domach pomocy społecznej jest terapia zajęciowa, dająca seniorom możliwość uczestnictwa w takiej formie twórczości, która odpowiada ich indywidualnym uzdolnieniom. Ma ona na celu przezwyciężenie nudy w domach opieki, a także włączenie jak największego grona osób w normalny nurt życia.

 

Terapia zajęciowa

 

To nic innego jak system działań, stosowany wobec chorych o zaburzonym rozwoju, jak również wobec osób pełnosprawnych. Terapia zajęciowa powinna dążyć do usprawniania fizycznego i psychicznego, poprawy zaradności osobistej oraz przygotować podopiecznych do funkcjonowania społecznego. Terapia zawiera bogactwo metod i technik, dzięki czemu daje każdej osobie szansę na wyrażanie siebie w dostępnej i indywidualnej formie aktywności. Zajęcia terapeutyczne powinny objąć jak największą liczbę uczestników, gdyż ma to korzystny wpływ na usamodzielnianie, a ponadto likwiduje bariery komunikacyjne i podkreśla wartość jednostki.

 

Formy aktywności

 

Terapię zajęciową możemy podzielić m.in. na ergoterapię, czyli terapię poprzez zajęcia manualne, a w tym: hafciarstwo, tkactwo, krawiectwo, kaletnictwo, wikliniarstwo, ogrodnictwo, garncarstwo i ceramika, czy stolarstwo. Drugą jej formą będzie socjoterapia, czyli terapia zaburzeń zachowania i zaburzeń emocjonalnych w toku spotkań grupowych oraz towarzyskich. W ramach socjoterapii stosuje się terapię ruchem, rekreację, trening umiejętności społecznych i zabawoterapię. Ostatnia forma terapii zajęciowej to arteterapia, zawierająca wszelkie aktywności związane z kulturą i sztuką, w których skład wchodzi: rysunek, malarstwo, grafika, rzeźba, filmoterapia, teatroterapia, dekoratorstwo, choreoterapia, czyli terapia tańcem, muzykoterapia, a także biblioterapia. 

 

A skoro mowa o terapii tańcem, przejdź do artykułu: Choreoterapia na utrzymanie aktywności fizycznej w podeszłym wieku


Organizacja czasu podopiecznego

 

Jak widzimy, technik terapii zajęciowej jest wiele. Nie wszystkie wyżej wymienione formy stosowane są jednak w państwowych i prywatnych domach seniora. Przy doborze aktywności, należy pamiętać o tym, że powinny one dostarczać choremu maksimum przyjemności oraz wiązać się z jego naturalną potrzebą bycia pomocnym.

 

Rozrywka intelektualna

Placówki opiekuńcze często dysponują własnymi bibliotekami, w których mieszkańcy znajdą swoje ulubione tytuły, a niekiedy także - świeżą prasę. Co jeśli podopieczni nie mogą czytać samodzielnie? Warto wtedy urządzić wieczorek literacki - usiąść wspólnie, napić się gorącej herbaty, wgłębić w treść jakiejś interesującej pozycji, a na koniec podyskutować na temat czytanej publikacji. Do działań intelektualnych zaliczymy także rozwiązywanie krzyżówek, zabawę w kalambury, grę w scrabble oraz szachy.

 

Aktywność ruchowa

Jeżeli pensjonariusz jest sprawny fizycznie, należy zachęcać go do większej aktywności. W okresie wiosenno-letnim podopieczni domów spokojnej starości chętnie pomagają przy zbieraniu jabłek, czy sadzeniu kwiatów. Niektórzy świetnie czują się również w kuchni, gdzie pod ścisłym nadzorem uczestniczą w przygotowywaniu posiłków. Do zadań seniorów należy m.in. obieranie ziemniaków, smarowanie kanapek oraz zmywanie naczyń.

 

Ukojenie dla duszy

Wielu chorym dużą przyjemność sprawia słuchanie radia i oglądanie telewizji. Dotyczy to zwłaszcza osób w początkowych fazach choroby. U osób cierpiących na Alzheimera, czy inne zespoły otępienne stosuje się muzykoterapię, która działa kojąco, a także uspokaja agresję. Oprócz puszczania ulubionej muzyki, można zorganizować również karaoke podczas którego chętne osoby będą mogły zaprezentować swój talent wokalny. Podopiecznych w pierwszych etapach choroby warto też zabierać do kina, teatru, czy na koncerty.

 

Sprawdź jeszcze, Jakie są potrzeby współczesnego seniora?

 

Ćwiczenia manualne

Chorzy lubią coś gnieść w ręku, więc można dać im piłeczkę lub kawałki materiałów. Bardziej sprawnych pacjentów ucieszy gra w karty, lepienie z plasteliny, układanie klocków i rysowanie. Panie szczególnie lubią wykonywanie prac na drutach lub szydełku. Dużą przyjemność sprawia im nawet zwijanie i rozwijanie kłębka wełny. 

 

Rozmowa z opiekunem

Rozmawianie z pacjentem to również forma zapewnienia mu rozrywki. Mówiąc do podopiecznego, warto przypominać, jaki jest dzień tygodnia, jaki jest plan zajęć na dziś, a także gdzie znajdują się jego bliscy. Można także pokazywać zdjęcia dzieci i wnuków, wymieniając ich imiona oraz podając istotne informacje, które pomogą w identyfikacji poszczególnych członków rodziny. Takie pokazywanie fotografii przyczynia się do zachowania tożsamości chorego. 


Praktyki religijne

Nie należy zabraniać pensjonariuszom odbywania praktyk religijnych. Kiedy zachodzi taka potrzeba, można pomóc podopiecznemu w odmawianiu pacierza lub czytaniu Pisma Świętego, a jeśli poprosi on o wizytę księdza - należy uszanować jego prośbę.

 

Ruch to zdrowie, ale...

 

Bardzo ważne dla zdrowia chorego jest utrzymywanie go w ciągłym ruchu. Może to być prosta gimnastyka lub dłuższy spacer, po którym senior stanie się bardziej zmęczony i spokojniejszy, dzięki czemu będzie lepiej spał, a opiekun znajdzie chwilę dla siebie. Pamiętajmy jednak, że starsi ludzie najlepiej czują się w znanym środowisku i nawet drobne zmiany mogą wywołać lęk, frustrację, a nawet agresję. Dlatego, zanim zabierzemy podopiecznych do kina lub parku, sprawdźmy wcześniej ich reakcję.

 

 Zastanawiasz się, co należy do obowiązków osoby, sprawującej opiekę nad seniorem? Jeśli tak, koniecznie przejrzyj artykuł - Zawód przyszłości: opiekun medyczny osoby starszej

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe