Aktywność zawodowa seniorów - tylko co 6 senior pracuje

Aktywność zawodowa seniorów - tylko co 6 senior pracuje
Drukuj Skomentuj

Polskie społeczeństwo starzeje się. Jak wskazują dane, co szósty Polak w wieku 60+ jest aktywny zawodowo. Rząd planuje zatrzymać niekorzystne zmiany, ale w opublikowanej ostatnio strategii demograficznej nie uwzględnił ani migracji, ani polityki senioralnej.

Strategia Demograficzna 2040


Rząd, aby walczyć z niekorzystnymi zmianami demograficznymi, ogłosił nowy program. Dzięki „Strategii Demograficznej 2040” w Polsce ma rodzić się jeszcze więcej dzieci. Jeśli nic się nie zmieni, to za 80 lat  Polaków będzie zaledwie nieco ponad 16 mln – wskazują prognozy ONZ.


„Ta strategia demograficzna jest skupiona na polityce rodzinnej, a dokładnie na rodzinach w pewnej fazie życia, które albo myślą o posiadaniu potomstwa, albo mają małe dzieci. Jest to zatem wąski wycinek polityki rodzinnej” – ocenia prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego, cytowany przez Money.pl.

 

Sprawdź również: 500 plus dla emerytów i rencistów. Świadczenie dla 9 milionów


W dokumencie skupiono się na dzieciach, pominięto natomiast imigrantów oraz seniorów.


Jak informuje portal, polityka senioralna, której nie uwzględniono w strategii, to szereg działań, które tworzą warunki dla godnego starzenia się. Ustawa o osobach starszych z 2015 roku zalicza do tej grupy osoby w wieku 60+. Ponieważ część osób w tym wieku pracuje, polityka senioralna to w jakimś stopniu też polityka aktywizacji zawodowej seniorów i zachęcania ich do pozostania na rynku pracy.


Jak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) "Behawioralnie o polityce aktywizacji seniorów" tylko co szósty Polak powyżej 60 roku życia jest aktywny zawodowo. Wynika z niego również, że 57 proc. seniorów odczuwa gorsze traktowanie na rynku pracy, a 68 proc. seniorów ma poczucie jakiejś formy wykluczenia społecznego.

 

Czytaj także: Seniorzy tracą nawet 300 zł przez emerytury czerwcowe


Prognozy starzenia się społeczeństwa stanowią wyzwanie dla systemu emerytalnego czy systemu opieki zdrowotnej, które oparte są na składkach wpłacanych przez osoby pracujące. Jak wynika z prognozy Eurostatu, za pięćdziesiąt lat, czyli w 2070 roku, na stu Polaków w wieku produkcyjnym będzie przypadać aż 62 seniorów.


Źródło:
Money.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!