Alimenty dla seniora - jak uzyskać alimenty od dzieci?

Alimenty dla seniora - jak uzyskać alimenty od dzieci?
Drukuj Skomentuj

Niektórzy seniorzy znajdują się w sytuacji, kiedy ich przychody nie wystarczają na pokrycie wszystkich kosztów życia. Co zrobić w przypadku, kiedy nie masz pomocy od swojej rodziny? Możesz starać się o alimenty od swoich pełnoletnich dzieci. Przeczytaj, kto może starać się o alimenty i gdzie należy złożyć pozew.

Przepisy odnośnie obowiązku alimentacyjnego są opisane w Ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Zgodnie z zapisem w Art. 128. obowiązek dostarczenia środków utrzymania spoczywa na krewnych w lini prostej oraz rodzeństwie.

 

Przeczytaj też: Dom pomocy społecznej - jak się dostać

 

Kto może starać się o alimenty?


Przede wszystkim osoba, która żyje w niedostatku. Są to seniorzy, którzy nie są w stanie zaspokoić potrzeb podstawowych lub innych, usprawiedliwionych (np. kupno leków). Ponadto nie mają możliwości zarobkowych i majątkowych (np. z powodu choroby, kalectwa).

Sam fakt, że dzieci zarabiają dużo i nie “dzielą się” z rodzicem, nie jest wystarczający do uzyskania alimentów (jeśli senior, mimo skromnych dochodów, jest w stanie się utrzymać).

Sąd, rozpatrując sprawę, musi wziąć pod uwagę możliwości zarobkowe i majątkowe dzieci - tzn., czy opłacając alimenty, będą w stanie zaspokoić potrzeby swoje i rodziców. Również od ich możliwości zarobkowych i majątkowych zależy zakres świadczeń alimentacyjnych.

O alimenty może też wystąpić ojczym lub macocha wobec pasierbów. Sąd jednak będzie musiał ustalić, czy: mają oni własne dzieci (na które obowiązek alimentacyjny zostałby nałożony w pierwszej kolejności) oraz czy faktycznie zajmowali się wychowaniem i utrzymaniem pasierbów (przez lata, nie tylko okazjonalnie).

 

Kiedy alimenty się nie należą?


Ważną informacją jest, że pozew o uzyskanie alimentów może być oddalony, jeśli jest on “niezgodny z zasadami współżycia społecznego”. Choć pojęcie to nie jest sprecyzowane, uznaje się, że naruszeniem takich zasad jest m.in. staranie się o alimenty przez rodzica, który nie wywiązywał się z obowiązków rodzicielskich. Inną formą naruszenia zasad współżycia społecznego jest staranie się o alimenty przez seniora, który stracił majątek ze swojej winy (np. pieniądze były przeznaczane na alkohol lub inne używki, zamiast na faktyczne potrzeby i zabezpieczenie się na starość).

 

Gdzie złożyć pozew?


Pozew możesz złożyć w sądzie osobiście lub wysłać go pocztą. Złóż go w sądzie:

 

  • właściwym dla swojego miejsca zamieszkania lub miejsca zamieszkania dziecka (jeśli roszczenia są kierowane do jednego z dzieci),
  • właściwym dla swojego miejsca zamieszkania (jeśli roszczenia są kierowane do kilkoro dzieci);

 

Może zainteresuje Cię też: Czy skierowanie do domu pomocy społecznej może zostać uchylone?

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe