Aparat słuchowy dla seniora - jak uzyskać dofinansowanie

Aparat słuchowy dla seniora - jak uzyskać dofinansowanie
Drukuj Skomentuj

Planujesz kupić aparat słuchowy? Pamiętaj, że możesz postarać się o dofinansowanie z NFZ. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, dofinansowanie do aparatu słuchowego przysługuje wszystkim ubezpieczonym. Przeczytaj, jak uzyskać dofinansowanie na aparat słuchowy dla seniora.

Może zainteresuje Cię też: Portfel polskiego seniora: co go rujnuje, a co zasila?Jak uzyskać dofinansowanie - instrukcja krok po kroku

 

Krok 1: Wykonaj badanie słuchu


Sprawdź, czy w Twojej okolicy jest centrum diagnostyczne, które zbada Twój słuch bezpłatnie. Możesz też zapytać w lokalnych organizacjach senioralnych.

 

Krok 2: Zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu


Lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu, wyda Ci skierowanie na badania u specjalisty.

 

Krok 3: Wykonaj badanie u specjalisty


Specjalista (np. laryngolog, otolaryngolog) ma za zadanie potwierdzić konieczność używania aparatu słuchowego. Lekarz wyda Ci zlecenie zakupy aparatu.

 

Krok 4: Udaj się do regionalnego oddziału NFZ


W oddziale otrzymasz potwierdzenie otrzymania refundacji na aparat słuchowy.

 

Krok 5: Udaj się do sklepy medycznego z protetyką słuchu


W sklepie specjaliści pomogą dobrać Ci sprzęt i dopasować go do Twoich potrzeb.

 

Ile wynosi dofinansowanie na aparat słuchowy dla seniora?


Osoby powyżej 26 roku życia nie mogą liczyć na dofinansowanie pokrywające całość kwoty zakupu. Refundacja jest zależna od: typu sprzętu, wieku pacjenta oraz stopnia niedosłuchu (mierzony w decybelach).

W zależności od wymaganego sprzętu, dofinansowanie na aparat słuchowy dla seniora może wynosić:

 

  • Aparat słuchowy na przewodnictwo powietrzne przy jednostronnym ubytku słuchu albo dwa aparaty słuchowe na przewodnictwo powietrzne przy obustronnym ubytku słuchu: 700 zł
  • Aparat słuchowy na przewodnictwo kostne przy jednostronnym ubytku słuchu albo dwa aparaty słuchowe na przewodnictwo kostne przy obustronnym ubytku słuchu: 1260 zł
  • Wkładka uszna: 50 zł

 

Przeczytaj też: Na jakie ulgi mogą liczyć seniorzy i kombatanci?

 

Dofinansowanie aparatu słuchowego dla osoby niepełnosprawnej


Osoby z przyznaną grupą inwalidzką albo orzeczeniem o niepełnosprawności mogą ubiegać się o dodatkowe dofinansowanie. Warunkiem otrzymania refundacji jest spełnienie kryteriów dochodowych.


W tym celu należy zgłosić się do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Refundacja wypłacana jest przez miejskie ośrodki pomocy społecznej (MOPS) lub powiatowe centra pomocy rodzinie (PCPR). Pamiętaj, że progi dochodowe i kwoty dofinansowania ustalane są na konkretny rok kalendarzowy, a także mogą różnić się w różnych powiatach. Szczegółowych informacji szukaj w ośrodkach PCPR lub MOPS.

 

Przeczytaj też: Zalety używania aparatów słuchowych

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe