Arteterapia dla seniorów

Arteterapia dla seniorów
Drukuj Skomentuj

Arteterapia, jako element terapii zajęciowej, ma udowodniony wpływ na utrzymywanie sprawności funkcjonalnej wśród seniorów. Zaleca się ją osobom starszym jako narzędzie spowalniające procesy starzenia, a także osobom chorym jako element wspomagający inne terapie poprawiające funkcje zdrowotne.

Dla kogo?


Tak naprawdę z technik terapii zajęciowych może skorzystać każdy, kto chciałby zmienić coś w swoim życiu na lepsze. Stosowanie jej ma na celu głównie poprawić jakość życia, pomóc poczuć akceptację własnych ograniczeń i problemów oraz dać możliwość szukania rozwiązań. Zaleca się ją osobom niepełnosprawnych fizycznie, upośledzonym umysłowo, pacjentom na rehabilitacji i rewalidacji, ale również ludziom nieśmiałym, skrytym i nieufnym.

W przypadku seniorów, zachęca się do niej tych, którzy chcą utrzymać względną sprawność ruchową i intelektualną, a także w celu przeciwdziałania alienacji społecznej. Osoby starsze często wycofują się z życia społecznego, czują się niepotrzebni, co powoduje u nich spadek dobrego samopoczucia. Arteterapia pozwala seniorom na spojrzenie wgląd w siebie, uświadomienie sobie swoich potrzeb i uczuć, nazwanie ich i przeciwdziałanie negatywnym emocjom.

Ale to nie wszystko. Arteterapia może prowadzić do m.in.: polepszenia zdolności percepcyjno-poznawczych, poprawy umiejętności socjalno-adaptacyjnych, poprawy sprawności ogólnoruchowej lub relaksacji. Mówiąc prościej, stosuje się ją u osób starszych, żeby podnieść ich poziom fizyczny, umysłowy i emocjonalny.

A może zainspirują Cię 4 powody, by spędzać czas w towarzystwie zwierząt

 

Jakie są rodzaje arteterapii?


Sama terapia zajęciowa obejmuje socjoterapię (terapia poprzez oddziaływanie społeczne), ergoterapię (poprzez pracę i rekreację), a także arteterapię (terapia poprzez sztukę).

Trudno jest definitywnie wskazać rodzaje arteterapii. Jest ich na tyle dużo, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Warto przy tym pamiętać, że seniorzy nie muszą posiadać żadnych specjalnych umiejętności ani talentu w danej dziedzinie. W arteterapii chodzi przede wszystkim o proces tworzenia bądź też impresję przy odbiorze dzieł sztuki. Kontakt ze sztuką ma wywołać określone zjawiska oraz postawy u uczestników zajęć. Dlatego warto próbować różnych technik i przekonać się, które aktywności sprawiają najwięcej radości.

Najczęściej wyodrębnia się poniższe rodzaje:

 • plastykoterapia (wykorzystywanie np. malarstwa, rysunku, technik graficznych),
 • muzykoterapia (aktywne tworzenie muzyki lub ich bierny odbiór),


Więcej o muzykoterapii przeczytasz tutaj: Muzykoterapia dla seniorów

 

 • choreoterapia (zastosowanie tańca w terapii),
 • dramatoterapia (stosowanie elementów teatru i dramy),
 • biblioterapia (wykorzystanie książek i różnych tekstów poprzez czytanie lub pisanie własnych),
 • filmoterapia (wykorzystanie filmów i zadań związanych z filmem);


Zobacz też: Hortiterapia dla seniorów - leczenie za pomocą ogrodów

 

Korzyści płynące z arteterapii


Udział w arteterapii pozwala na zrelaksowanie się, rozładowanie frustracji, zmniejszenie depresji i stanów lękowych. Buduje motywację do życia, zmienia nastawienie i niweluje agresywne zachowania. Często arteterapia zastępuje aktywności, które są dla seniora szkodliwe. Kontakt ze sztuką pozwala na uwolnienie negatywnych emocji , zakomunikowanie ich otoczeniu oraz odszukanie sposobu na radzenie sobie z nimi.

Z punktu widzenia społecznego, zajęcia terapii zajęciowej dają możliwość zacieśnienia relacji interpersonalnych z innymi uczestnikami, redukując poczucie alienacji i wyobcowania. Seniorzy uczestniczący w zajęciach chętniej otwierają się na nowe doświadczenia i podejmują różne aktywności życiowe.

Arteterapia ma też funkcję edukacyjną - kontakt ze sztuką pozwala seniorom na zachowanie sprawności intelektualnej. Ponadto wzbogaca życie wewnętrzne człowieka i rozwija poczucie piękna i wrażliwości.

Wreszcie aktywne uczestnictwo w zajęciach umożliwia rozwój fizyczny seniorów. Arteterapia pobudza sensorycznie, ale też wspomaga utrzymanie zdolności manualnych. Wpływa również na decyzje odnośnie samodzielnego podejmowania innych aktywności.

Może zainteresuje cię też: Jesienne ćwiczenia dla seniora

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (1)

 • Wita Szulc
  Wita Szulc
  odpowiedz

  Bardzo dobre opracowanie, bez zbędnego"unaukawiania"; można co najwyzej dyskutować, czy arteterapia jest tylko ELEMENTEM terapii zajęciowej , czy odrębną dyscypliną, ale dla praktyków nie ma to żadnego znaczenia, trzeba tylko aby jak najwięcej instytucji zajmujących się opieką i pomocą osobom starszym zatrudniało takich specjalistów-zarówno terapeutów zajęciowych stosujących w swoich działaniach sztukę, jak i arteterapeutów, rozumiejacych potrzeby i formy zajęć odpowiednie dla osób starszych.

Słowa kluczowe