Babcia plus - na czym polegają zasiłki dla dziadków?

Babcia plus - na czym polegają zasiłki dla dziadków?
Drukuj Skomentuj

Program „Babcia plus” ma zapewnić seniorom dodatkowy zastrzyk gotówki. Do tej pory rozwiązanie to sprawdza się na Węgrzech, gdzie seniorzy dostają pieniądze za opiekę nad wnukami. Nad tym rozwiązaniem zastanawia się szefowa resortu rodziny Marlena Maląg.


To nie pierwszy raz, kiedy pomysł „Babcia plus” jest rozważany w resorcie rodziny. Teraz pomysł powrócił i ma szansę na to, by się ziścić. Rząd coraz uważniej przygląda się świadczeniom prorodzinnym, wprowadzonych na Węgrzech. Mowa o dodatku, który otrzymuje rodzic podczas pierwszych trzech lat od urodzenia dziecka. Przysługuje ono w sytuacji, gdy rodzic przez pół roku nie będzie pracować. W sytuacji, gdy dziecko ukończy rok, a rodzic wróci do pracy, świadczenie to może przejąć babcia lub dziadek, którzy opiekują się wnukami.

 

Czytaj również: Ciągłe zmęczenie u seniora - jak sobie z nim radzić?


„Ciekawymi rozwiązaniami, realizowanymi już na Węgrzech, jest m.in. wprowadzenie opieki dla dziadków, świadczenia, które pozwalają, że dziadkowie przejmują opiekę nad dziećmi w okresie od pierwszego do trzeciego roku życia, aby rodzice mogli dokonać wyboru, czy rzeczywiście mama wraca do pracy, czy korzysta z rozwiązania instytucjonalnego” - powiedziała w Polskim Radiu Marlena Maląg.

 

Sprawdź także: Zmiany w emeryturach i rentach działaczy opozycyjnych i represjonowanych

 

„Babcia plus” – zasady programu


Dziadkowie, którzy chcą pobierać świadczenie za zajmowanie się wnukami, musieliby zrezygnować z pracy warunkowej. Wyjątek stanowi praca w domu. Wysokość świadczenia ma być w dużej mierze uzależniona od pensji rodzica i w teorii nie powinna przekraczać około 3000 zł miesięcznie.

 

Czytaj również: Coraz więcej wolnych miejsc w DPS-ach

 

Zasady programu „Babcia plus” na Węgrzech:

 

  • Świadczenie można pobierać w sytuacji, gdy dziecko skończyło pierwszy rok życia,
  • jeżeli dziecko jest pod opieką i wychowaniem w gospodarstwie domowym rodzica,
  • jeśli w gospodarstwie domowych rodzica nie ma innych dzieci, na które również wypłacany byłby zasiłek wychowawczy,
  • gdy rodzice dziecka oświadczą na piśmie, iż rezygnują z zasiłku wychowawczego i zgadzają się, aby świadczenie pobierali dziadkowie.


Nie podano jeszcze szczegółów dotyczących funkcjonowania programu „Babcia plus” w Polsce. Nie wiadomo również, czy świadczenie wejdzie w życie.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!