Babciowe 2024. Ile wynosi i kiedy rusza?

Babciowe 2024. Ile wynosi i kiedy rusza?
Drukuj Skomentuj

Babciowe to najnowszy program wsparcia dla rodzin, który rusza już lada chwila. Co kryje się za tą nazwą? Czy seniorzy również coś na tym zyskają?

Babciowe – co to takiego?


Celem „Babciowego” jest ułatwienie rodzicom pogodzenia zadań rodzicielskich z aktywizacją zawodową. Projekt przewiduje wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń, które mają być pomocą dla rodziców. Mowa tu o świadczeniach:  "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu".

 

Sprawdź także: Czy okres nauki wlicza się do emerytury? Oto stanowisko ZUS


Świadczenie "aktywni rodzice w pracy" (tzw. babciowe) wyniesie 1500 zł miesięcznie na czas 24 miesięcy – od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka. Większe wsparcie otrzymają rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami. Będzie to 1900 zł miesięcznie. Tymi pieniędzmi rodzice mogą m.in. sfinansować opiekę sprawowaną przez np. nianię czy babcię. Jest jednak pewien warunek – umowa. Warto wiedzieć, że jeśli rodzice zdecydują się na zawarcie z nianią czy babcią umowy uaktywniającej, to składki od tej umowy będą dodatkowo finansowane przez państwo - do wysokości podstawy nie wyższej niż 50 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.


Drugi rodzaj świadczenia to "aktywnie w żłobku". Ma zastąpić obecne dofinansowanie w wysokości do 400 zł do opłaty za pobyt dziecka w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Świadczenie skierowane jest do rodziców dzieci, które korzystają ze żłobka, klubu dziecięcego albo dziennego opiekuna. Wsparcie wyniesie do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł miesięcznie na dziecko z niepełnosprawnością.

 

Czytaj także: Jak zmniejszyć ryzyko raka prostaty? Te ćwiczenia ratują życie


Trzecie świadczenie - "aktywnie w domu" - będzie przeznaczone głównie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia, bez spełnienia warunku aktywności zawodowej. Przysługiwać będzie rodzicom, którzy nie będą mogli uzyskać prawa do świadczenia "aktywni rodzice w pracy" lub ich dziecko nie będzie uczęszczało do instytucji opieki.

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek


Źródło: eska.plPodobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!