Bezpieczne przyjmowanie leków - jak o to zadbać?

Bezpieczne przyjmowanie leków - jak o to zadbać?
Drukuj Skomentuj

Przyjmowanie leków wiąże się z dużą odpowiedzialnością za nasze zdrowie.  Czasem za mały błąd możemy słono zapłacić. Jak więc bezpiecznie przyjmować leki? Podpowiadamy.

Bezpieczne przyjmowanie leków – co robić?


Seniorzy najczęściej przyjmują wiele leków na swoje liczne schorzenia. O pomyłkę więc nietrudno. Warto więc poznać zasady bezpiecznego przyjmowania leków, by uniknąć przykrych zdarzeń.

 

Sprawdź także: Alzhaimer - jak rozpoznać tę chorobę?

 

Jak zadbać o bezpieczne przyjmowanie leków?

 

  • Należy nosić przy sobie aktualny spis leków wraz z określonymi dawkami. W spisie tym warto ująć wszystkie leki, ale też suplementy diety i preparaty, które przyjmujemy, ale do ich zakupu nie jest wymagana recepta.
  • Podczas wizyt u lekarza należy, nawet bez pytania, o chorobach przewlekłych i pokazywać spis zażywanych leków.
  • Za każdym razem należy informować lekarza prowadzącego o poradach i zaleceniach innych specjalistów.
  • Unikaj przyjmowania leków polecanych przez inne osoby bez konsultacji z lekarzem. Łączenie ich z lekami, które przyjmujesz, może być niebezpieczne.

 

Groźny koktajl – co to takiego?


Niezwykle ważne jest to, czym popijamy leki. Niewiele osób wie, że nie wolno popijać leków sokami – zwłaszcza sokiem grejpfrutowym. Należy popijać je wyłącznie wodą. Naszemu zdrowiu szkodzi również przyjmowanie leków razem z napojami alkoholowymi lub „energetykami”. Nie wszystkie leki można również połykać jednocześnie po sobie. Warto skonsultować to z lekarzem.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!