Bezpłatna rehabilitacja domowa w wielkopolskim

Bezpłatna rehabilitacja domowa w wielkopolskim
Drukuj Skomentuj

NFZ w niemal wszystkich powiatach podpisał pięcioletnie umowy z podmiotami, dzięki czemu od początu stycznia pacjenci mogą korzystać z bezpłatnej rehabilitacji domowej.

Nieodpłatna rehabilitacja przeznaczona jest głównie dla osób, które nie poruszają się samodzielnie i które nie są w stanie dostać się do placówki rehabilitacyjnej. Mowa tutaj o pacjantach z uszkodzonym rdzeniem kręgowym, z chorobami zwyrodnieniowymi stawów, urazami kończyn dolnych, ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego, ogniskowymi uszkodzeniami mózgu, w tym po zatorach mózgowych i udarach. Bezpłatną rehabilitację w domu mogą także wybrać osoby zmagające się ze schorzeniami przewlekle postępującymi takimi jak choroba Parkinsona, zapalenie wielomięśniowe, rdzeniowy zanik mięśni, czy guzy mózgu.

 

Poza badaniem diagnostycznym, w ramach darmowej rehabilitacji pacjantom przysługuje również kinezyterapia, masaż, elektrolecznictwo, pole elektromagnetyczne, światłolecznictwo i termoterapia, hydroterapia, krioterapia oraz balneoterapia.

 

Jak wyjaśniła Magdalena Rozumek, z Wielkopolskiego OW NFZ, w regionie jest to nowa usługa, którą refunduje Fundusz. Najwięcej umów zawarto z podmiotami w Poznaniu - 7, w powiecie poznańskim - 4, w miastach oraz powiatach Kalisz i Konin - po 3, miastach i powiatach Leszno i Piła oraz powiecie gnieźnieńskim - po 2.  Po jednej umowie podpisano natomiast ze świadczeniodawcami w powiecie chodzieskim, czarnkowsko-trzcianeckim, gostyńskim, jarocińskim, kępińskim, kolskim, kościańskim, krotoszyńskim, nowotomyskim, obornickim, ostrowskim, pleszewskim, rawickim, słupeckim, szamotulskim, średzkim, śremskim, tureckim, wolsztyńskim, wrzesińskim i złotowskim.

 

W ramach tej formy rehabilitacji, NFZ finansuje do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym. Pacjentom przysługuje maksymalnie 5 zabiegów dziennie. W szczególnych przypadkach, czas rehabiliatcji może zostać wydłużony. Skierowanie upoważniające do korzystania z bezpłatnej rehabilitacji może wydać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalista rahabilitacji, fizjoterapii, reumatologii, neurologii, a także chirurgii.


źródło: www.rynekseniora.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe