Bezpłatne badania w kierunku jaskry!

Bezpłatne badania w kierunku jaskry!
Drukuj Skomentuj

Już w tę sobotę, czyli 18 marca będzie można skorzystać z darmowych badań w kierunku jaskry. Jest to ogólnopolska akcja organizowana z okazji obchodów Światowego Tygodnia Jaskry, której inicjatorem jest Polskie Towarzystwo Okulistyczne. Zatem, wszyscy Ci, którzy długo nie odwiedzali okulisty i nie chorują na jaskrę, będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych, oferowanych w ponad 60 ośrodkach w Polsce.

Warto wspomnieć, że w naszym kraju jaskra dotknęła około 750 000 osób. Okazuje się, że połowa z tych osób nie została zdiagnozowana. Dzieje się tak, ponieważ choroba przebiega bezobjawowo, a pacjenci rzadko uczęszczają na wizyty kontrolne do okulisty.

 

W 70 % przypadków, choroba ta jest wykrywana zbyt późno, by uratować widzenie, nawet przy intensywnym leczeniu. Jak wynika z obserwacji, Polacy pojawiają się u specjalisty dopiero wtedy, gdy zauważą objawy w postaci ograniczonego pola widzenia. Organizatorzy akcji chcą uświadomić ludziom, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa zmysł wzroku.

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia jaskra to druga po zaćmie najczęstsza przyczyna utraty wzroku. Według obliczeń Polskiego Związku Niewidomych, około 18-20 % niewidomych straciło wzrok właśnie z powodu jaskry.

 

Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek - „Ta choroba atakuje bardzo podstępnie. Rozwija się powoli, zazwyczaj bez wyraźnych objawów, z reguły charakteryzując się jedynie podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Jest jednak niezwykle groźna, gdyż nieleczona prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku. Jedynym sposobem, by ją wykryć na czas są regularne badania u okulisty. Wbrew obiegowym opiniom jaskra nie jest jedynie chorobą osób w podeszłym wieku. Dotyka również osoby młode już po 35 roku życia. Po czterdziestce dotkniętych tą chorobą jest ok. 2-3 procent populacji”.

 

Do czynników ryzyka zachorowania na jaskrę należą: podwyższony poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego w oku, krótkowzroczność, zaburzenia gospodarki tłuszczowej, czy rodzinne występowanie jaskry do I stopnia pokrewieństwa. Zachorowalność może również dotyczyć osób, które cierpią na niskie ciśnienie tętnicze, migreny oraz cukrzycę.

 

W ramach organizowanej przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne ogólnopolskiej akcji, pacjenci poddadzą się badaniu budowy dna oka i grubości rogówki. Ponadto, przeprowadzony zostanie u nich pomiar ciśnienie wewnątrzgałkowego. Aby skorzystać z badania, należy najpierw telefonicznie skontaktować się z wybraną placówką.

 

Lista gabinetów w których będzie można zbadać się w kierunku jaskry dostępna jest na stronie www.pto.com.pl.

 

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe