Bezpłatne leki dla seniorów z IKP - co trzeba wiedzieć?

Bezpłatne leki dla seniorów z IKP - co trzeba wiedzieć?
Drukuj Skomentuj

Osoby powyżej 75 roku życia mogą otrzymać od lekarza receptę na bezpłatne leki. Należy jednak najpierw pozwolić lekarzowi sprawdzić jakie wcześniej recepty wystawiono. Przeczytaj więcej, by dowiedzieć się na czym polega akcja z bezpłatnymi lekami dla seniorów z Internetowym Kontem Pacjenta.

Bezpłatne leki dla seniorów powyżej 75 lat – komu przysługują?


Bezpłatne leki przysługują wszystkim ubezpieczonym od dnia 75. urodzin pacjenta.

 

Czytaj również: Opieka paliatywna i hospicyjna w ramach NFZ

 

Kto może przepisywać bezpłatne leki seniorom?

 

  • lekarze lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej
  • lekarze dowolnej specjalności, którzy posiadają prawo wykonywania zawodu, ale zaprzestali jego wykonywania (wyłącznie tzw. recepty pro auctore oraz pro familiae, czyli dla siebie i członków swojej rodziny)
  • lekarze specjaliści i uprawnione do wystawiania recept pielęgniarki, udzielający świadczeń w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, oraz lekarze udzielający świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego, o ile, za zgodą pacjenta, zweryfikują wcześniej wystawione recepty.


Weryfikacja polega na sprawdzeniu przed wystawieniem recepty 75+, jakie leki zostały przepisane pacjentowi. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo i skuteczność leczenia pacjentów, także z uwagi na ryzyko wielolekowości.

 

Sprawdź także: Korzystne dla emerytów zmiany w systemie podatkowym

 

Jak wyrazić zgodę na sprawdzenie przepisywanych leków?

 

  • na Internetowym Koncie Pacjenta – po zalogowaniu się na Twoje Internetowe Konto Pacjenta wejdź w zakładkę „Uprawnienia” i wybierz „Udostępnij dane lekarzowi, pielęgniarce lub farmaceucie”. Następnie kliknij „Przyznaj dostęp” zaznacz „Pracownikowi medycznemu” i kliknij „dalej”. Na koniec wyszukaj w bazie dane lekarza, któremu zamierzasz udostępnić Twoje dane – wpisz imię i nazwisko lub ewentualnie Numer PWZ (tj. Numer Prawa Wykonywania Zawodu danego pracownika medycznego), wybierz właściwą osobę i zatwierdź. Możesz udostępnić swoje dane medyczne, w tym e-recepty, bezterminowo lub na czas określony

  • przez SMS - lekarz specjalista może o to poprosić w swoim systemie gabinetowym. Wówczas otrzymasz SMS na numer telefonu, który masz wpisany na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta (po zalogowaniu na IKP wybierasz „Moje konto”>> „Edytuj swoje dane” i wpisujesz numer telefonu). Następnie podaj kod z SMS-a lekarzowi, żeby ten wpisał go do systemu i miał na tej podstawie wgląd na 24 godziny w historię Twoich recept.


Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!