Bierzesz leki? Uważaj na słońce!

Bierzesz leki? Uważaj na słońce!
Drukuj Skomentuj

Eksperci przestrzegają osoby przyjmujące leki, aby unikały przebywania na słońcu. Ostrzeżenie dotyczy leków zażywanych na różne schorzenia. Składniki uczulające na słońce mogą bowiem znaleźć się w antybiotykach, lekarstwach stosowanych na problemy kardiologiczne, a także w niektórych lekach hormonalnych. 

Fototoksyczność leków to wynik ich metabolizmu - czyli rozkładu w organizmie chorego. Często bywa tak, że metabolity, które nie posiadają własności terapeutycznej mają zdolność uczulania pacjenta na promieniowanie słoneczne. Dlatego też, osoby przyjmujące niektóre leki moga stać się ofiarami oparzeń słonecznych.

 

Leki to nie tylko syropy i tabletki, ale również napary ziołowe. Nie ważne, czy substancja czynna pozyskiwana jest z rośliny, czy w fabryce w wyniku procesu chemicznego. Zioła także zawierają substancje aktywne, które mogą nas uczulać. Przykładem takiej rośliny jest np. dziurawiec.

 

Dr Leszek Borkowski - były prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych podkreśla, że szczególnie w okresach letnich powinniśmy przypominać osobom biorącym leki, aby zaglądały do ulotek i sprawdzali, czy nie ma tam wzmianki o ograniczeniach związanych z ekspozycją na promienie słoneczne.

 

źródło: www.rynekseniora.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe