Biznes musi przygotować się do zmian - seniorzy kluczowym ogniwem

Biznes musi przygotować się do zmian - seniorzy kluczowym ogniwem
Drukuj Skomentuj

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów przedsiębiorcy powinni skupić się na przygotowywanie ofert, które będą mogli skierować do seniorów. Jest to grupa, której bardzo szybko przybywa, co potwierdza sytuacja demograficzna. Do 2050 roku odsetek seniorów po 60. roku życia w polskim społeczeństwie podwoi się.

Produkty dla seniorów – nisza, którą warto wypełnić

 

Eksperci wskazują na to, że przedsiębiorcy powinni wypełnić niszę na rynku, która zajmie się wytwarzaniem produktów dla seniorów. Ich zdaniem, starzejące się społeczeństwo pozwoli osiągnąć rynkowi wartość, która może przekroczyć nawet miliardy złotych rocznie.

 

„Pierwsze tego symptomy pojawiły się już kilka lat temu, choćby jako oferty biur podróży dedykowane dla coraz liczniejszej grupy klientów w starszym wieku” – powiedział Interii Łukasz Klimek, zarządzający Inkubatorem Wielkich Jutra-Dostępność+ w grupie kapitałowej DGA.

 

Czytaj również: Struktura demograficzna Polski pogarsza się


Jak podaje portal, zdaniem eksperta, model polski powinien wzorować się na rozwiązaniach stosowanych w krajach Europy Zachodniej, m.in. we Francji i w Niemczech. Konkurencja rośnie, a im szybciej modele te zostaną przełożone, tym szybciej przedsiębiorcy będą mogli osiągnąć sukces w tej dziedzinie.


W Niemczech model ten obejmuje m.in. usługi takie, jak m.in. sieć mieszkań i placówek opieki czy budynki z lokalami na wynajem o jak najmniejszej liczbie barier architektonicznych wraz z gwarantowanym wsparciem dedykowanym indywidualnym potrzebom. Popularne są też usługi medyczne, pielęgnacyjne oraz terapeutyczne, a także programy wsparcia i poradnictwa oraz edukacji dla rodzin osób starszych – informuje Interię Łukasz Klimek.

 

Sprawdź także: Seniorzy w najliczniejszej grupie dłużników - długi powyżej 10 mld złotych


„W najbliższych 2-3 latach biznes powinien skoncentrować się na poprawie dostępności przestrzeni publicznej w wymiarze architektonicznym oraz cyfrowym. Istotny jest rozwój środowiskowych form opieki dla osób starszych. Znaczenie ma aplikowanie nowych technologii informacyjnych w świadczeniu usług opiekuńczych w środowisku domowym. Konieczny jest też rozwój instytucji wpierających kapitał ludzki, m.in. dziennych domów pomocy i uniwersytetów trzeciego wieku” - twierdzi dr Ryszard Necel z Wydziału Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Seniorzy w biznesie – własny biznes seniorów


- Bardzo pożądane i coraz częściej widoczne jest wsparcie aktywności seniorów w postaci tworzenia biznesów przez nich samych. Kreują oni innowacje, zakładają startupy i uczestniczą aktywnie w szkoleniach. Przykładowo, w naszym Akceleratorze powstała innowacja na skalę światową zainicjowana właśnie przez startup założony przez osoby po 60. roku życia. Ta grupa społeczna jest bardzo zdyscyplinowana i ma ogromne doświadczenie zawodowe oraz życiowe, które definitywnie należy wykorzystać - informuje Joanna Juszczyszyn-Klimek z grupy kapitałowej DGA.Źródło: Interia

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!