Brak apetytu u osoby starszej - co robić?

Brak apetytu u osoby starszej - co robić?
Drukuj Skomentuj

Z wiekiem przestajemy wykazywać zapotrzebowanie na pożywienie. Nie należy traktować tego jednak w sposób zwyczajny, ponieważ brak apetytu u osoby starszej, może wiązać się z przykrymi konsekwencjami.  Przeczytaj, by dowiedzieć się, co wpływa na zmniejszenie apetytu i jak sobie z tym radzić.

Jakie są przyczyny braku apetytu u seniora?

 


Najczęstszą przyczyną jest są pewne braki w uzębieniu, które znacznie utrudniają przeżuwanie, a co więcej, powodują dyskomfort związany z tym, że senior zmuszony jest z korzystania z protezy zębowej. Osoby starsze często wstydzą się tego, że muszą poświęcić więcej czasu na jedzenie i zaczynają unikać wspólnych posiłków. Wpływa to również na to, że seniorzy odrzucają pokarm, który sprawia im trudności, a jednocześnie jest niezwykle wartościowy dla organizmu. Ich dieta zaczyna być coraz uboższa. Odrzucają orzechy, produkty pełnoziarniste, owoce, ale też mięso.


Co więcej, ich niechęć do posiłku może być potęgowana poprzez zmniejszoną ilość śliny i uczucie suchości w ustach. Jest to nieprzyjemne i utrudnia funkcjonowanie.


Seniorzy borykają się również z pogorszeniem funkcjonowania zmysłów smaku i węchu. Nie są to więc takie posiłki, jakie do tej pory znali. Ich ulubione potrawy mogą okazać się dla nich mdłe w smaku.
Kolejną przyczyną jest refluks żołądkowo-przełykowy lub trudności z przełykaniem, które odbierają przyjemność z jedzenia. Mogą wpływać również na to problemy z wydalaniem, czyli zaparcia.
Warto wiedzieć, że na brak apetytu wpływa również zły stan psychiczny seniora, ale też samotność.

 

Jakie są skutki niedożywienia?

 


• Pogorszenie jakości życia i zdolności do samodzielnego funkcjonowania
•    Przyspieszenie utraty masy mięśniowej i kostnej, a więc narażenie na złamania i zmniejszenie odporności organizmu
•    Rany goją się wolniej, zwiększa się tendencja do odleżyn
•    Pogorszenie pamięci i koncentracji

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!