Choreoterapia na utrzymanie aktywności fizycznej w podeszłym wieku

Choreoterapia na utrzymanie aktywności fizycznej w podeszłym wieku
Drukuj Skomentuj

Wraz z nadejściem wiosny, budzimy się do życia i mamy zazwyczaj więcej energii w ciągu dnia. Warto więc to wykorzystać i zastanowić się nad jakąś formą aktywności fizycznej. Dobrym pomysłem będzie choreoterapia.

Starzenie się jest nieuniknionym procesem, który czeka każdego człowieka. Jest ono uwarunkowane przede wszystkim przez czynniki mające wpływ na naszą osobowość i życie. Pomijając nieprzewidziane choroby, naze zdrowie i styl życia zależą w dużej mierze od nas samych.

 

Początki choreoterapii

 

Choreoterapia, czyli terapia tańcem i ruchem nie jest zjawiskiem nowym, ponieważ już pośród dawnych plemion znane były tańce wypędzające złego demona z ciała chorego, a także tańce zwiększające energię życiową. Taki rodzaj leczenia stał się bardziej popularny pod koniec XX wieku. Zapanowała wówczas moda na aktywny styl życia, a dzięki Uniwersytetom Trzeciego Wieku rozpoczęła się aktywizacja osób starszych.

 

Badania na uczestnikach terapii

 

Wiele osób twierdzi, że terapia tańcem ma niezwykle uzdrawiającą moc. Kiedy tańczymy, wywołujemy jakieś przyjemne skojarzenia, a wtedy łatwiej jest nam osiągnąć lepsze samopoczucie. Z przeprowadzonych wśród seniorów uczęszczających na choreoterapię badań wynika, że terapia tego rodzaju jest skuteczną profilaktyką gerontologiczną. Uczestnicy badań stwierdzili, że poprawiła się nie tylko ich kondycja, ale także samopoczucie oraz pamięć. W trakcie takich zajęć uwalniane są emocje, a napięcie psychiczne jest znacznie mniejsze. 

 

Formy choreoterapii

 

Na zajęciach z choreoterapii seniorzy mają okazję poznać różnorodne formy taneczne takie jak: taniec integracyjny, towarzyski, nowoczesny, a także aerobik oraz ćwiczenia rytmiczne, gimnastyczne i zabawy ruchowe ze śpiewem. Udział w terapii daje im poczucie jedności i zadowolenia. Wiele kobiet na nowo odkrywa swoją kobiecość. Uczestnicy otwierają się, śmieją i bawią jak małe dzieci. 

 

O co tak naprawdę chodzi?

 

U podstaw choreoterapii leży przekonanie o jedności ciała i psychiki, które mówi o tym, że stany naszej psychiki zapisują się w ciele w postaci określonych postaw, napięć mięśniowych, czy stereotypii ruchowych. W trakcie zajęć, możemy docierać do specyficznych właściwości ciała i poprzez określony ruch przekształcać je, prowadząc do zmian na poziomie emocji oraz psychiki. Nie uczymy się konkretnych kroków, lecz staramy się wydobyć pewien impuls, który płynie prosto z naszego wnętrza.

 

Dla kogo ten taniec?

 

Choreoterapia może być skierowana do szerokiego grona odbiorców, lecz do najczęściej spotykanych zastosowań zaliczamy:

 

- pracę z obszarem radzenia sobie ze stresem,

- pracę nad poprawą samooceny uczestników,

- pracę nad poprawą kontaku z własnym ciałem,

- pracę nad osiąganiem śmiałości w kontaktach interpersonalnych,

- pracę nad osiąganiem wysokiego współczynnika,

- pracę w obszarze wsparcia w walce z chorobami onkologicznymi.

 

Jak wygląda terapia?

 

Podczas terapii tańcem, prowadzący nikogo do niczego nie zmuszają. Każda reakcja na ruch jest właściwa, nawet kiedy robimy to samo ćwiczenie. Nie ma tutaj oceny poprawności. Do prowadzącego należy bowiem stworzenie atmosfery bezpieczeństwa. Jeśli uczestnicy tak się poczują, zacznie pomiędzy nimi przepływać niesamowicie pozytywna energia. I wtedy rodzi się spontaniczność. Nikt niczego nie kontroluje. Obecne są nagłe wybuchy emocji, piski, wrzaski...Udział w terapii jest pewnego rodzaju ucieczką od nudnej rzeczywistości.

 

To, że nie potrafimy tańczyć nie ma naprawdę większego znaczenia. Ciało prowadzi nas samo i w pewnym momencie okazuje się, że wykonujemy ruch, którego nigdy wcześniej nie robiliśmy. Ogólnie rzecz biorąc, w choreoterapii bierze udział więcej kobiet. Nie jest rzeczą łatwą przyjść, otworzyć się i myśleć o uczuciach. Ponadto, w Polsce meżczyźni raczej ze sobą nie tańczą. Jeśli już decydują się uczestniczyć w terapii, zazwyczaj skupiają się na rozwoju osobistym.

 

 

Zobacz także:

 

 

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe