Choroba dwubiegunowa wpływa na szybsze starzenie się

Choroba dwubiegunowa wpływa na szybsze starzenie się
Drukuj Skomentuj

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z New King's College London wynika, że zarówno sami chorzy, jak i Ci, którzy mieli w rodzinie osoby cierpiące na zaburzenia dwubiegunowe - mogą starzeć się szybciej. 

Szybszy proces starzenia się może wyjaśnić, dlaczego u pacjentów cierpiących na zaburzenia dwubiegunowe częściej występują choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca typu 2, czy otyłość.

 

W tym celu naukowcy przebadali grupę, w skład której wchodziły 63 osoby z zaburzeniami dwubiegunowymi, 74 zdrowe osoby z pokrewieństwem pierwszego stopnia oraz 80 niespokrewnionych zdrowych osób. 

 

Badacze poddali dokładnej analizie telomery badanych, czyli zakończenia chromosomów, które skracają się wraz z podziałami komórkowymi. Z upływem czasu robią się one coraz krótsze, dlatego ich długość staje się wyznacznikiem wieku biologicznego. Szybkość skracania przebiega różnie, w zależności od czynników genetycznych i środowiskowych.

 

Wyniki pokazały naukowcom, że nie tylko chorzy, ale i krewni pierwszego stopnia posiadali krótsze telomery, w porównaniu z grupą kontrolną. Doszli oni do wniosku, że krótsze telomery miały związek z  mniejszym hipokampem, czyli strukturą mózgu, która jest odpowiedzialna m.in. za regulację nastroju. Dlatego, wraz z ich skracaniem się - spada zdolność produkcji nowych komórek nerwowych. 

 

Dodatkowo, udało się ustalić, że pacjenci, którzy przyjmowali lit, mieli dłuższe telomery, niż Ci, którzy w ogóle nie poddali się leczeniu. Dzięki przyjmowaniu tego stabilizującego nastrój pierwiastka, można opóźnić proces starzenia się.

 

 

źródło: www.rynekseniora.pl

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!