Co robić w razie śmierci podopiecznego?

Co robić w razie śmierci podopiecznego?
Drukuj Skomentuj

Wiele opiekunek i opiekunów seniora bardzo zżywa się ze swoimi podopiecznymi. Bardzo często traktują osoby starsze jak swoje babcie i dziadków. Co za tym idzie, dla opiekuna seniora, strata podopiecznego bywa naprawdę trudna. Przeczytaj, by dowiedzieć się, co zrobić gdy podopieczny zmarł.


Śmierć podopiecznego – co robić?


Choć opiekunowie osób starszych doskonale zdają sobie sprawę z tego, że udzielają pomocy seniorom, bardzo często jest trudno pogodzić im się ze śmiercią. W wielu przypadkach śmierć podopiecznego jest nagła – zarówno bliscy, jak i opiekun, są zaskoczeni niespodziewaną stratą. Nie jest to łatwe dla żadnej ze stron – nawet dla opiekuna, który zdążył zżyć się z seniorem, którego traktował jak swojego członka rodziny.

 

Sprawdź również: Opiekun seniora - jak spełnić oczekiwania rodziny?


W momencie, gdy dochodzi do śmierci podopiecznego, oczywiście niezależnie od tego, czy był on w tym momencie pod opieką opiekuna, ten jest zobowiązany do powiadomienia rodziny. Opiekun lub opiekunka w przypadku śmierci powinien stosować się do kilku ważnych zasad:


Pierwszym krokiem jest telefon do lekarza. Należy dokładnie opisać zaistniałą sytuację i odpowiedzieć zgodnie z prawdą na wszystkie zadawane pytania. W przypadku, kiedy podopieczny nie miał lekarza prowadzącego, należy zadzwonić pod numer 112.  Uwaga! Należy pamiętać, że nie wolno  samodzielnie rozłączać się z dyspozytornią!

 

Czytaj także: Jak żyć ze słabym sercem?


Następnym krokiem jest telefon do rodziny. O śmierci podopiecznego należy poinformować ich w sposób delikatny. Jeśli jednak są to ostatnie chwile życia seniora, zdecyduj się na telefon do rodziny i poinformuj o stanie osoby starszej. Istnieje szansa, że rodzina przyjedzie, by pożegnać się z bliskim.


Po całej sytuacji obowiązkowo należy zadzwonić do agencji, z której wyjechaliśmy na zlecenie. Agencja musi uzyskać informację o śmierci seniora, oraz, co ważne, zapewnienia opiekunowi powrotu do domu na koszt agencji.

 

Czytaj również: Teleporady - najnowsze zasady

 

Śmierć podopiecznego – rola opiekuna


Rola opiekuna nie musi kończyć się z momentem śmierci podopiecznego. Rodziny bardzo często proszą opiekunki o pomóc w uprzątnięciu rzeczy seniora. Wielu opiekunów decyduje się również na uczestnictwo w pogrzebie.

 

 


Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!