Co to jest fizjoterapia

Co to jest fizjoterapia
Drukuj Skomentuj

Fizjoterapia to metoda leczenia, która związana jest z wrażliwością ludzkiego organizmu na bodźce zewnętrzne. Celem fizjoterapii jest zahamowanie postępów choroby oraz odzyskanie sprawności fizycznej po powrocie do zdrowia. Fizjoterapia zapobiega również nawrotom dolegliwości.

Fizjoterapia jest związana z rehabilitacją medyczną i można ją podzielić na kilka działów. Wszystko zależy od tego, który bodziec zostanie użyty, dlatego wyróżniona jest:

  • terapia manualna – oddziaływanie bodźców kinetycznych i mechanicznych;
  • kinezyterapia – działanie ruchu;
  • balneoterapia – działanie naturalnych czynników;
  • masaż leczniczy – działanie bodźców mechanicznych;
  • klimatoterapia – oddziaływanie na nasz organizm specyficznego klimatu;
  • hydroterapia – wpływanie na organizm poprzez lecznicze kąpiele.

Jeśli bodźce zostaną odpowiednio dobrane, wywołają w organizmie pożądaną reakcję, np. produkcję odpowiedniego hormonu. Poza tym prawidłowo dobrane zabiegi zwiększają wydolność organizmu i pobudzają go do efektywniejszej walki z chorobą.

 

Chcesz poznać inne sposoby na zachowanie sprawości fizycznej?  Zobacz: Aktywność fizyczna po 50.

 

Dlaczego stosujemy fizjoterapię


Bez fizjoterapii, rehabilitacja byłaby bardzo trudna. Odpowiednie pobudzanie mięśni pomaga w powrocie do zdrowia, zwiększa sprawność i zakres ruchu, zwalcza ból i stan zapalny oraz usprawnia czynności poszczególnych narządów. Dzięki fizjoterapii procesy gojenia przebiegają znacznie szybciej i sprawniej, ponieważ przywracana jest odpowiednia długość i elastyczność tkanek.

 

Fizjoterapia jest jeszcze bardziej skuteczna gdy wspiera ją zdrowa dieta. Zobacz co jest najkorzystniejsze dla zdrowia: Dieta po pięćdziesiątce

Fizykoterapia jest skuteczna zarówno jako terapia wspomagająca, jak i jako jedyna forma leczenia. Jest niezbędna w leczeniu chorób układu ruchu,  leczeniu niewydolności krążenia, układu oddechowego oraz przewodu pokarmowego. Można ją stosować, by w jak najmniejszym stopniu odczuć skutki długotrwałego unieruchomienia, spowodowanego chociażby złamaniem.

Po ukończeniu leczenia podstawowego, wiele chorób wymaga fizjoterapii. Jest to konieczne, by odzyskać dawną sprawność, np. po operacji kręgosłupa lub zerwaniu ścięgna. Fizjoterapia stosowana jest nie tylko jako metoda leczenia, ale również jako profilaktyka u sportowców wyczynowych. Przyspiesza bowiem regenerację mięśni po wyczerpującym wysiłku.

 

Masz problemy ze zdrowiem? Potrzebujesz rehabilitacji? Zobacz ofertę sanatoriów w najpopularniejszych uzdrowiskowych miejscowościach:

- Sanatorium w Ciechocinku

- Sanatorium w Kołobrzegu

- Sanatorium w  Świeradowie Zdroju

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe