Coraz więcej wolnych miejsc w DPS-ach

Coraz więcej wolnych miejsc w DPS-ach
Drukuj Skomentuj

Przed pandemią domy pomocy społecznej były przepełnione i trudno było dostać wolne miejsce. Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że w domach pomocy społecznej w całej Polsce stale zmniejsza się liczba mieszkańców.  Okazuje się, że to bardzo duży problem.

 

"Dziennik Gazeta Prawna" poinformował o rosnącym problemie braku mieszkańców domów pomocy społecznej. Sytuacja jest paląca, ponieważ brak pensjonariuszy oznacza również brak pieniędzy na funkcjonowanie DPS-ów. Co za tym idzie, wielu pracowników straciło już lub obawia się utraty pracy.


Według informacji dziennika, DPS w Pcimiu dla osób chorych i w podeszłym wieku właśnie zredukował liczbę miejsc dla pensjonariuszy z 75 do 55. Zwolniono również część kadry. "Powód? Ponad 20 miejsc wolnych. Innymi słowy: brakowało mieszkańców" - wyjaśnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Czytaj także: Zmiany w emeryturach i rentach działaczy opozycyjnych i represjonowanych


Ewa Bombała, dyrektor DPS w Żyrardowie w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” poinformowała również o kolejnym problemie, który spadł na DPS-y w związku z pandemią koronawirusa. Mimo że szczepienia przyniosły efekt i zarówno wśród mieszkańców, jak i pracowników, nie dochodzi do zakażeń, to nadal należy trzymać się reżimu sanitarnego.

 

„Mamy kadrę, która nie pracuje nigdzie indziej. Każdą nową osobę przyjmujemy z negatywnym wynikiem i kierujemy ją na początku do oddzielnego pomieszczenia" – mówi Ewa Bombała.

 

Sprawdź również: Bezpłatne Zdjęcie Do Dowodu Osobistego dla Seniora


„W DPS-ach słyszymy o trzech przyczynach. Strach potencjalnych mieszkańców przed zakażeniem, obawy rodziny, że urwie się kontakt z bliskim (DPS-y pozostają od blisko roku odcięte od świata zewnętrznego). Trochę zawiniły te ośrodki pomocy społecznej, których pracownicy częściowo przestawili się na pracę zdalną i nie mają pełnej wiedzy o lokalnych potrzebach. No i gminy, które same mając niedobory finansowe, unikają kierowania mieszkańców do DPS-ów" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna"

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!