Cotygodniowe zajęcia sportowe i konsultacje medyczne dla seniorów w pomorskim

Cotygodniowe zajęcia sportowe i konsultacje medyczne dla seniorów w pomorskim
Drukuj Skomentuj

W 15 miejscowościach w województwie pomorskim będą odbywać się cotygodniowe zajęcia sportowe i konsultacje medyczne, organizowane w ramach programu Dynamiczni Seniorzy z Energią, adresowanym dla osób 55+.

Podstawą programu są treningi, które potrwają 15 tygodni. Oprócz poprawy kondycji i zdrowia uczestników, ich celem jest także integracja lokalnej społeczności. Wiadomo, że pomorscy seniorzy będą korzystać z zajęć nordic walking, różnych form gimnastyki oraz ćwiczeń połączonych z tańcem. Oferta skierowana jest do mieszkańców gmin: Pszczółki, Kościerzyna, Kartuzy, Skarszewy, Nowy Dwór Gdański, Pelplin, Kępice, Przywidz, Władysławowo, Krokowa, Sulęczyno, Somonino, Ostaszewo, Puck i Liniewo.

 

W ubiegłym roku, program zainicjowała Energa. Pierwsza edycja cieszyła się wyjątkowo dużą frekwencją, co przekonało organizatorów, że seniorzy zasługują na adresowanie do nich atrakcyjnych projektów.

 

Program treningów został przygotowany wspólnie z wykładowcami Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, zajmującymi się aktywizacją osób starszych i profilaktyką zdrowotną. Cotygodniowe zajęcia trwają dwie godziny. Połowa tego czasu poświęcona jest na ćwiczenia ruchowe, zaś druga połowa na indywidualne konsultacje zdrowotne.

 

Inicjatorom programu Dynamiczni Seniorzy z Energią zależy na tym żeby seniorzy swoją emeryturę wykorzystywali jako szansę na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, a także na nawiązywanie znajomości i ruch fizyczny. Zarówno spółka Energa, jak i Lotos ma doświadczenie we wspieraniu projektów społecznych, dlatego połączone siły na pewno przyniosą ciekawe efekty.

 

W każej pomorskiej miejscowości odbędą się również Gminne Dni Seniora, oferujące konkursy artystyczne, warsztaty na temat psychologicznych mechanizmów wywierania wpływu na osoby starsze, czy profilaktyki antysmogowej. Osoby starsze będa miały możliwość korzystania z konsultacji medycznych geriatry i dietetyka, a także wykonania m.in. badania EKG, zmierzenia poziomu cukru we krwi i pomiaru tkanki tłuszczowej. Wiosenne treningi "Dynamicznych Seniorów z Energią" potrwają do 22 czerwca. Realizacja projektu ma zostać wznowiona jesienią.

 

Podczas jesiennej Olimpiady Seniora, zespoły reprezentujące każdą z gmin spróbują swoich sił na wielozadaniowym torze przeszkód, rywalizując o atrakcyjne nagrody, przygotowane przez organizatorów.

 

Zdaniem spółek organizujących projekt dla seniorów, w nadchodzących latach w Polsce systematycznie zwiększać się będzie liczba i udział w życiu społecznym osób starszych. Do 2025 roku 28 proc. ludności będzie w wieku co najmniej 60 lat. Za 20 lat seniorzy będą stanowili 1/3 populacji.

 

źródło: www.rynekseniora.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe