Cukrzyca - objawy i zapobieganie

Cukrzyca - objawy i zapobieganie
Drukuj Skomentuj

Według badań przeprowadzonych przez WHO, na cukrzycę choruje ponad 420 mln ludzi, z czego rocznie umiera ponad 1.6 mln osób, a u kolejnych 2 mln zgon jest silnie związany z obecnością tej choroby. W Polsce chorych jest ponad 3 mln. Jakie są przyczyny cukrzycy oraz jak jej przeciwdziałać?

Rodzaje i objawy


Nazwa cukrzyca pochodzi od łacińskich słów (diabetes mellitus), które tłumaczy się na "cedzenie wody przez ciało" oraz "słodki jak miód". Wiążą się one z podstawowymi objawami cukrzycy, tj. wzmożonym pragnieniem, częstym oddawaniem moczu i wysokim stężeniem cukru we krwi.

Wyróżnia się różne typy cukrzycy: 1, 2, 3 i 4 - ciążową. Największy wzrost zachorowań w ostatnim czasie dotyczy typów 1 (insulinozależnej) i 2 (insulinoniezależnej).

Objawami cukrzycy typu 1 są: duże pragnienie i częste oddawanie moczu, wzrost apetytu przy jednoczesnej utracie wagi. Ponadto często pojawia się też senność, ogólne osłabienie organizmu oraz pogorszenie jakości widzenia.

Objawami cukrzycy typu 2 są: spadek wagi (pomimo normalnego apetytu i diety), nieostre widzenie, łatwe powstawanie siniaków i wolne gojenie się ran, uciążliwe zapalenie: skóry, dziąseł, pęcherza moczowego, sucha i swędząca skóra oraz mrowienie lub przejściowa utrata czucia w stopach. Dodatkowo u mężczyzn  może wystąpić zaburzenie erekcji, a u kobiet -  przewlekłe zapalenie pochwy. Następuje też spadek samopoczucia, zmęczenie, senność, apatia i rozdrażnienie.


Przy zauważeniu tego typu objawów należy sprawdzić swój poziom cukru we krwi oraz skonsultować się ze specjalistą. Przy coraz lepszych metodach diagnostycznych i możliwości identyfikować choroby dosyć wcześnie znacznie podwyższa się szansa na skuteczne leczenie. Warto o tym pamiętać, ponieważ cukrzyca może powodować m.in.: utratę wzroku, zawał, udar, niewydolność nerek czy amputację kończyn dolnych.

 

Może zainteresuje Cię też: Żyworódka lekarstwem na wiele dolegliwości

 

Przyczyny i zapobieganie


Jedną z przyczyn jest niestety uwarunkowanie genetyczne - dlatego tak ważny jest wywiad rodzinny. Obecnie wzrasta też liczba przypadków cukrzycy ciążowej, która powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kobiet, że w przyszłości może się u niej rozwinąć cukrzyca typu 2 (organizm ma predyspozycje do zaburzeń gospodarki węglowodanowej). Oprócz tego coraz częściej mówi się, że u dzieci urodzonych z wagą poniżej 1,5 kg (np. wcześniaków) wzrasta ryzyko występowania zaburzeń metabolizmu w przyszłości.

Jednak czynniki, na które mamy wpływ, a które często są ignorowane, to zła dieta i mało ruchu.

Największą w Polsce grupę osób nieaktywnych fizycznie stanowią seniorzy mieszkający w mniejszych miejscowościach, o niższym wykształceniu i niższych dochodach. Tymczasem lekarze podkreślają, że regularna aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej masy ciala zapobiega lub opóźnia rozwój cukrzycy typu 2.

 

Przeczytaj też: Choreoterapia na utrzymanie aktywności fizycznej w podeszłym wieku

 

Zbilansowana dieta również pozwala na zmniejszenie ryzyka zachorowań. Według badań, m.in. nabiał może pomóc w zapobieganiu zachorowań na cukrzycę. Większa ilość kwasów tłuszczowych: kwasu pentadekanowego, kwasu heptadekanowego i kwasu trans-palmitolowego zwiększa ochronę przed problemami metabolicznymi, w tym rozwojem cukrzycy. Co istotne, poziom wspomnianych kwasów odzwierciedla dawki tłuszczu pochodzącego z produktów mlecznych.

 

Zobacz, jak wygląda zbilansowana dieta seniora

 

Niestety, w dzisiejszych czasach hodowla zwierząt i uprawa roślin wiąże się z używaniem toksyn, które również mogą przyczyniać się do stymulowania wystąpień choroby.

Pamiętajmy jednak, że diagnoza cukrzycy nie oznacza końca świata. Postęp, jaki nastąpił w ostatnich latach związany z możliwościami farmakoterapii i kontrolowania rozwoju cukrzycy jest ogromny. Ważne jest jednak podkreślenie, żeby odpowiednio wcześnie zdiagnozować chorobę - dlatego nie ignoruj objawów i zbadaj poziom cukru we krwi.

 

 

Przeczytaj też: Orzechy są pomocne w walce z cukrzycą. Ale nie tylko!

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe