Cytologia - kiedy wykonać badanie?

Cytologia - kiedy wykonać badanie?
Drukuj Skomentuj

Rak szyjki macicy zabija w Polsce pięć kobiet dziennie. Cytologia jest badaniem, które pozwala na szybkie wykrycie raka szyjki macicy. Kiedy należy ją wykonać i jak interpretować wyniki badania? Odpowiadamy.

Cytologia – na czym polega to badanie ginekologiczne?


Cytologia to podstawowe badanie profilaktyczne raka szyjki macicy, które polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy. Badanie to jest w stanie wykryć raka jeszcze w stadium przedinwazyjnym, kiedy jest w pełni uleczalny.

 

Sprawdź również: Idealny pies dla seniora - jak wybrać odpowiednią rasę?


Cytologię powinny wykonywać wszystkie kobiety, a pierwsze takie badanie powinno odbyć się maksymalnie trzy lata po rozpoczęciu współżycia. Cytologia powinna być robiona co roku roku. Jeżeli trzy kolejne wyniki są prawidłowe, kobiety 30-letnie lub starsze mogą być badane w większym odstępie czasu – co dwa, a nawet co trzy lata.

 

Czytaj także: Seniorzy w najliczniejszej grupie dłużników - długi powyżej 10 mld złotych

 

Jak wygląda cytologia?


Badanie cytologiczne jest bezbolesne. Polega ono na włożeniu przez ginekologa wziernika do pochwy, a następnie specjalnej szczoteczki o elastycznych włóknach i pobraniu wydzieliny zawierającej komórki błony śluzowej pochodzące z nabłonka szyjki macicy. Następnie próbki wymazu wędrują do laboratorium, a wyniki badania otrzymuje się najczęściej do trzech tygodni po wykonaniu badania.

 

Cytologia – o czym trzeba pamiętać?


Kobiety, które wybierają się na badanie cytologiczne, powinny wiedzieć, że nie należy współżyć na 24 godziny przed planowaną cytologią. Co więcej, na badanie te nie należy się zgłaszać, jeśli borykamy się z infekcją intymną. Wówczas wymaz pobrany przez ginekologa może nie nadawać się do oceny.

 

Sprawdź również: Ponowne wyliczenie emerytury - jak to zrobić?

 

Cytologia – interpretacja wyników badań


Opis wyników cytologii dzieli się na trzy grupy. Pierwsza grupa oznacza wynik prawidłowy, co oznacza brak obecności komórek nowotworowych. Druga grupa stwierdza występowanie nieprawidłowych komórek, co skutkuje koniecznością przeprowadzenia dalszej oceny preparatu. Grupa trzecia, czyli wynik nieprawidłowy, oznacza, że w pobranym wymazie stwierdzono nieprawidłowe komórki, które nie mają jeszcze cech złośliwości, ale mogą poprzedzać wystąpienie nowotworu.
 
 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!